فناوری

4 اقدامی که ChatGPT قادر به انجام آنها نیست

اقداماتی که ChatGPT قادر به انجام آنها نیست

از وقتی که ChatGPT و دیگر برنامه‌های کاربردی مربوط به هوش مصنوعی سر و صدایی به پا کرده‌اند و محبوب شده‌اند محققان همواره در حال بررسی هستند که این برنامه کاربردی قادر به انجام چه کارهایی است.

به گفته‌ی دانشمندان، ChatGPT در مورد نتایج علمی پاسخ‌های درستی نمی‌دهد و نیاز به جایگزینی با منابع باز دارد.

شاید فکر می‌کنید که ChatGPT قادر به انجام هر کاری هست، اما سخت در اشتباهید! اصلا اینطور نیست. در این مقاله قصد داریم در مورد ناتوانی‌های ChatGPT و پیامدها و معنای این محدودیت‌ها برای رشد هوش مصنوعی مولد در آینده صحبت کنیم. با زندگی سالم همراه باشید.

1- ChatGPT نمی‌تواند چیزی در مورد سال 2021 به بعد بنویسد!

از ChatGPT پرسیدیم که چرا نمی‌تواند پاسخی به سوالات ما که در مورد سال 2021 به بعد است بدهد.

پاسخ ChatGPT اینگونه بود: داده‌های آموزش داده به من نهایتا تا سال 2021 هستند و بعد از آن دسترسی به هیچ‌یک از اخبار، رویدادها و داده‌های مربوط به زمان حال ندارم، اما در مورد گذشته، تاریخ و رویدادهای مربوط به قبل از سال 2021 اطلاعات زیادی دارم.

2- قادر به پیش‌بینی رویدادهایی که مربوط به آینده هستند از جمله رویدادهای ورزشی یا رقابت‌های سیاسی نیست.

سوال از ChatGPT: چرا با وجود داده‌های تاریخی معتبر قادر به پیش‌بینی رویدادهای ورزشی یا رقابت‌های سیاسی نیستی؟

پاسخ ChatGPT: من تنها قادر به بررسی و تحلیل رویدادهای ورزشی یا رقابت‌های سیاسی براساس داده‌های تاریخی خود هستم، اما پیش‌بینی در مورد موارد ذکر شده اصلا کار راحتی نیست.

مدل‌های هوش مصنوعی داده و اصلاعات کافی برای پیش‌بینی رویدادها را ندارند، پیش‌بینی امری بسیار پیچیده است که نیاز به برنامه‌ریزی و اطلاعات دقیق و خاصی دارد که از ChatGPT ساخته نیست.

اقداماتی که ChatGPT قادر به انجام آنها نیست

 

3- ChatGPT در مورد مسائل سیاسی حزبی اظهار نظر نمی‌کند.

سوال از ChatGPT: چرا در مورد مسائل سیاسی حزبی صحبتی نمی‌کنی؟

پاسخ: اظهار نظر در مورد مسائل سیاسی ممکن است اغلب پیچیده، چند وجهی و مناقشه‌برانگیز و تفرقه‌انگیز باشد و من به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی اجازه طرفداری یا دفاع از موضع خاصی را ندارم. من فقط موظف به پاسخ به سوالات عینی و آموزنده کاربران هستم.

علاوه بر این، صحبت در مورد مسائل سیاسی حزبی ممکن است برای برخی افراد توهی‌نآمیز تلقی شود و من به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی باید بی‌طرفانه عمل کنم تا در این میان تفرقه‌ یا حتی ناراحتی ایجاد نشود.

من قادر به ارائه اطلاعات سیاسی هستم اما ترجیح می‌دهم بی‌طرف بمانم.

4- ChatGPT کارهایی از جمله جستجو در وب را انجام نمی‌دهد

سوال: چرا قادر به جستجو در وب و پاسخ بر اساس محتوای یافت شده نیستی؟

پاسخ: من قادر به جستجو در وب هستم، اما تنها می‌توانم در چارچوب اطلاعات و داده‌هایی که به من آموزش داده شده است به سوالات پاسخ دهم. در نتیجه پاسخ‌های من محدود به داده‌هایی است که آموزش دیده‌ام و ممکن است همیشه شامل به‌روزترین یا دقیق‌ترین اطلاعات موجود در وب نباشد.

بعلاوه، به اشتراک گذاشتن اطلاعات به دست آمده از وب ممکن است قوانین کپی رایت را نقض کند و من به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی اجازه‌ی نقض قوانین را ندارم. با اینکه قادر به ارائه زمینه یا اطلاعات اضافی از وب برای تکمیل پاسخ‌های خودم هستم اما چنین کاری را نمی‌کنم، سعی می‌کنم در حوزه عمومی پاسخ دهم که به مالکیت معنوی دیگرین نیز بی‌احترامی نشود.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا