نوشیدنی

6 دمنوش عالی برای کمک به داشتن خواب بهتر

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر و رفع بی‌خوابی  | خواب خوب برای سلامتی بسیار مهم است. اما متأسفانه حدود ۳۰ درصد مردم از بی‌خوابی یا ناتوانی مزمن در خوابیدن، در خواب ماندن یا رسیدن به خوابی باکیفیت رنج می‌برند. اینجاست که دمنوش‌های خواب‌آور معمولا انتخاب خوبی به‌حساب می‌آیند.

قرن‌هاست که انواع این نوشیدنی‌ها در سرتاسر دنیا به‌عنوان داروی خواب طبیعی استفاده شده‌اند. تحقیقات مدرن هم استفاده از دمنوش‌های گیاهی و تأثیر آنها به‌عنوان داروی خواب را تأیید می‌کنند.

این مقاله از زندگی سالم ۶ دمنوش گیاهی مفید را معرفی می‌کند که می‌توانند شما را به دیدن خواب عمیق ببرند!

1. بابونه

سال‌هاست که چای بابونه به‌عنوان دارویی طبیعی برای کاهش التهاب، کاهش اضطراب و درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود.

در حقیقت چای بابونه را آرام‌بخشی ملایم یا خواب‌آور می‌دانند. عوارض آرام‌بخش بابونه، به یک آنتی اکسیدان به‌نام آپی‌ژنین برمی‌گردد که در چای بابونه فراوان است. آپی‌ژنین برخی گیرنده‌های خاص مغز را تحریک می‌کند که باعث کاهش اضطراب و به‌خواب رفتن می‌شوند.

رفع بی‌خوابی با دمنوش

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر و رفع بی‌خوابی

2. سنبل الطیب

سنبل‌الطیب گیاهی است که قرن‌ها برای درمان مشکلاتی مانند بی‌خوابی، انواع اضطراب و سردرد استفاده می‌شود.

در گذشته و در طول جنگ جهانی دوم، در انگلستان برای کاهش استرس و اضطراب ناشی از حملات هوایی از سنبل‌الطیب استفاده می‌شد.

امروزه، سنبل‌الطیب یکی از محبوب‌ترین دمنوش های خواب آور در اروپا و ایالات‌متحده‌‌ی آمریکاست.

سنبل‌الطیب به‌صورت مکمل خوراکی به‌شکل‌های کپسول یا مایع دردسترس است. سنبل‌الطیب معمولا خشک شده و به‌عنوان چای به فروش می‌رسد.

محققان درمورد نحوه‌ی کارکرد سنبل‌الطیب درجهت بهبود خواب، اطمینان چندانی ندارند.

بااین‌حال، نظریه‌ای وجود دارد که این گیاه سطح انتقال‌دهنده‌ی عصبی به‌نام گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را افزایش می‌دهد.

گاهی‌اوقات مقدار GABA آن‌قدر فراوان است که می‌تواند باعث افزایش خواب‌‌‌آلودگی بشود. سنبل‌الطیب عملکرد برخی داروهای ضداضطراب مانند زاناکس را دارد.

دمنوش برای خواب بهت

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر و رفع بی‌خوابی

3. اسطوخدوس

اسطوخدوس گیاهی است که اغلب به‌دلیل رایحه‌ی معطر و آرام‌بخش خود موردتوجه بوده است.

در دوران باستان، یونانی‌ها و رومی‌ها اغلب اسطوخدوس را به وان‌های حمام‌شان اضافه می‌کردند و در رایحه‌ی آرام‌بخش آن نفس می‌کشیدند.

چای اسطوخدوس از غنچه‌های کوچک بنفش گیاه گل‌دار تهیه می‌شود.

این گیاه بومی منطقه‌ی مدیترانه است که درحال‌حاضر در سرتاسر دنیا رشد می‌کند و بسیاری از مردم برای آرامش و کمک به خواب راحت، چای اسطوخدوس می‌نوشند.

تحقیقات نشان داده‌اند اسطوخدوس می‌تواند باعث کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب افراد مبتلا به اضطراب و اختلالات وابسته به اضطراب هم بشود.

بنابراین، اگر اضطراب یکی از دلایلی است که باعث می‌شود خواب به چشمان‌تان نیاید، نوشیدن چای اسطوخدوس می‌تواند برای‌تان مفید باشد.

نوشیدن دمنوش برای رفع بی‌خوابی

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر و رفع بی‌خوابی

4. فرنجمشک

فرنجمشک متعلق به خانواده‌ی نعناعیان است و در سرتاسر دنیا رشد می‌کند.

عصاره‌ی فرنجمشک غالبا برای مصارف آروماتراپی به‌فروش می‌رسد و برگ‌های آن هم برای تهیه‌ی چای خشک می‌شوند.

از قرون وسطی این گیاه معطر با رایحه‌ی مرکبات،‌ برای کاهش استرس و بهبود خواب استفاده شده است. اگر به‌طور مزمن مشکلات مربوط به خواب دارید، نوشیدن چای فرنجمشک قبل از خواب می‌تواند برای‌تان مفید باشد.

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر و رفع بی‌خوابی

5. گل ساعتی

چای گل ساعتی از برگ، گل و ساقه‌های خشک‌شده‌ی گیاه ساعتی تهیه می‌شود.

در گذشته، از گل ساعتی برای کاهش اضطراب و بهبود خواب استفاده می‌شد.

اخیرا هم آزمایشاتی درمورد بررسی توانایی چای گل ساعتی در بهبود بی‌خوابی و کیفیت خواب انجام شده است.

نوشیدن دمنوش برای رفع بی‌خوابی

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر و رفع بی‌خوابی

6. ماگنولیا

ماگنولیا گیاه گل‌داری است که بیش از صد سال است در سرتاسر دنیا وجود دارد.

چای ماگنولیا اکثرا از پوست گیاه و همین‌طور تعدادی جوانه و ساقه‌های خشک‌شده تهیه می‌شود و از بهترین دمنوش‌های خواب آور است.

در گذشته، ماگنولیا در طب چینی برای ناراحتی‌های گوارشی، گرفتگی بینی و تسکین استرس استفاده‌ می‌شد. در‌حال‌ِحاضر در سرتاسر دنیا نیز برای اثرات ضداضطراب و آرام‌بخشی آن مصرف می‌شود.

به‌نظر می‌رسد اثر آرام‌بخشی ماگنولیا، به ترکیب هونوکیول مربوط می‌شود که به‌فراوانی در ساقه‌ها، گل‌ها و پوست گیاه وجود دارد.

گفته می‌شود هونوکیول با تغییر گیرنده‌های GABA در مغز، می‌تواند باعث افزایش خواب‌آلودگی شود.

نوشیدن دمنوش

نوشیدن دمنوش برای خواب بهتر و رفع بی‌خوابی

همچنین بخوانید : 5 دمنوش پاییزی

نتیجه

بسیاری از چای‌های گیاهی ازجمله، بابونه، سنبل‌الطیب و اسطوخدوس، به‌عنوان خواب‌آور در بازار عرضه می‌شوند. بسیاری از این گیاهان با افزایش یا تغییر انتقال‌دهنده‌ی عصبی که در شروع خواب دخیل هستند کار می‌کنند. علاوه‌برآن، این گیاهان می‌توانند کمک کنند تا زودتر به خواب بروید، بیداری‌های شبانه‌تان را کاهش می‌دهند و در کل کیفیت خواب‌تان را بهبود می‌بخشند.

متأسفانه، در بسیاری از تحقیقات اخیر به‌جای استفاده از چای گیاهی، از عصاره و یا مکمل خوراکی آن را استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه مکمل‌ها و عصاره‌های گیاهی غلیظ هستند، مایع رقیق مانند چای احتمالا اثر کمتری خواهد داشت.

برای درک کامل عملکرد دمنوش‌های گیاهی و نقش آنها در بهبود خواب در بلندمدت، تحقیقات بیشتری روی نمونه‌های آزمایشی بزرگ‌تری باید صورت بگیرند. علاوه‌براین، ازآنجایی‌که بسیاری از دمنوش‌ها و مکمل‌ها ظرفیت تداخل با داروهای تجویزی و داروهای بدون‌نسخه را دارند، همیشه پیش از اضافه‌کردن دمنوش‌های گیاهی به برنامه‌ی خواب، باید با پزشک مشورت کرد. اگرچه نتایج استفاده از دمنوش های خواب آور بین هر فردی با فرد دیگری تفاوت دارد، این دمنوش‌ها می‌توانند درمان خوبی برای کسانی محسوب بشوند که به‌دنبال خواب شبانه‌ی طبیعی بهتری هستند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا