جهان

چند نکته جالب و خواندنی در مورد سال نوی چینی

سال نو چینی جشندر بیشتر کشورهایی که چینی‌ها اکثریت را تشکیل می‌دهند یا اقلیت قدرتمندی هستند، سال نوی چینی جشن گرفته می‌شود؛ از آن جمله می‌توان به چین، هنگ کنگ، تایوان، برونئی، کره، مغولستان، نپال، بوتان، ویتنام، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین و تایلند اشاره کرد.

– چینی‌ها برخلاف باور رایج، فستیوال 15 روزه‌ی عید خود را فستیوال بهاره یا سال نوی قمری می‌نامند نه سال نوی چینی!
– امسال، فستیوال سال جدید از 31 ژانویه شروع شده و روز آخر آن مصادف با روز ولنتاین خواهد بود.
– با رسیدن هر سال جدید قمری در چین، موج سفر چینی‌ها را گرفته و بیشترین میزان سفر سالیانه در سراسر دنیا رقم می‌خورد. امسال پیش بینی شده که 3.62 میلیارد سفر در طول تعطیلات عید انجام شود.
– بنا به باور چینی‌ها، رُفت و روب در این روزها قدغن است چون بخت و اقبال هم با این کار رُفته خواهد شد.
– در طول فستیوال، انجام آتش بازی اجباری است چون اژدهای نیان که در این روزها به انسان‌ها حمله می‌کند، از صداهای بلند وحشت دارد و با آتش بازی، فرار را بر قرار ترجیح می‌دهد!
– همین اژدها از رنگ قرمز هم می‌ترسد و دلیل استفاده از این همه رنگ قرمز در این روزها هم همینست.
– امسال برای متولدین سال اسب پوشیدن لباس قرمزرنگ اجباری است، البته هر سال برای متولدین همان سال اینگونه است.
– خریدن کفش در اولین ماه سال جدید هم بدشانسی می‌آورد ولی خب چه کسی می‌تواند در برابر حراج‌های سال نو مقاومت کند؟!
– غذا مثل همیشه بخش اصلی فستیوال‌های چین است پس برای داشتن سالی شیرین، باید در این روزها غذاهای شیرین خورد.
– نشان قرمز رنگ اقبال در فرهنگ چینی نیز بر روی همه درها آویخته می‌شود تا در سال جدید شانس و اقبال در همه خانه‌ها را بزند.

آداب و رسوم

چینی‌های بودایی، در این روز از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. بودائیان بر این باورند که روشن کردن آتش و استفاده از کارد در روز اول سال نو، خوش یمن نیست؛ بنابراین معمولاً غذای این روز، از قبل پخته می‌شود. همچنین در این روز، چینی‌ها به دیدار و بازدید بزرگترهای خانواده می‌روند. رقص شیر یکی از کهن‌ترین آیین‌های چینی است که در این روز انجام می‌پذیرد. برخی خانواده‌ها برای از بین بردن شرّ ارواح خبیثه، این گروه‌های عروسک گردان را به خانه دعوت می‌کنند تا با آهنگ‌ها و رقص‌های خاص، بدیمنی این روز را از بین ببرند. از دیگر آداب و رسوم این جشن، هدیه پاکت سرخ است. رنگ سرخ این پاکت و همچنین نقاشیها و تزیینهای آن، نمایانگر آرزوی کامیابی و تندرستی و دور کردن ارواح خبیثه است. پول عیدی در این پاکت‌ها به کودکان و جوانهای ازدواج نکرده داده می‌شود؛ در قدیم به جای این پاکت‌ها از گلبرگ استفاده می‌شده است. بر اساس باور چینیان، مقدار پول درون این پاکتها، هیچگاه نباید برابر یا حاوی عدد چهار باشد؛ زیرا این عدد مرگ و یا آرزوی مرگ را تداعی می‌کند.

برگرفته از ویکی پدیا

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا