اخبار

پیش‌بینی هواشناسی برای سیزده به در (هشدار نارنجی)

امروز دوشنبه (۱۳ فروردین) هم‌زمان با روز طبیعت، برای ۳ استان کرمان، فارس و خراسان رضوی هشدار هواشناسی نارنجی داده شده است.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: پیش‌بینی هواشناسی برای استان‌های کرمان، فارس و خراسان رضوی بارش‌های رگباری، تند و شدید همراه رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در نقاط مستعد بارش تگرگ به همراه صدور هشدار نارنجی است.

فریبا گودرزی با اشاره به اینکه بارش‌های پراکنده تا روزهای پایانی هفته ادامه دارد، افزود:دوشنبه (۱۳ فروردین) همچنین در استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان، همدان، مرکزی، قم، شمال شرق و شرق کشور بارندگی پیش‌بینی می‌شود. دریای خزر نیز امروز دوشنبه (۱۳ فروردین) و آب‌های جنوب کشور سه‌شنبه (۱۴ فروردین) مواج و متلاطم است.

تهران نیز امروز آسمان صاف همراه با وزش باد را دارد. بیشینه و کمینه دمای پایتخت نیز ۲۰ و ۱۱ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور گفت: هشدار نارنجی هواشناسی شدت بیشتری از هشدار زرد دارد و در نوع نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات مخرب و خسارت‌های احتمالی داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا نیز هست.

وی افزود: پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، همراه‌داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی هنگام سفر با خودرو، خودداری از چرای دام و ترددنکردن عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت به‌ویژه چادرهای مسافرتی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان‌های مسقف نیز در این شرایط توصیه می‌شود.

گودرزی در پایان گفت: سردترین ایستگاه هواشناسی کشور یاسوج و توچال است که دمای ۷ درجه زیر صفر را تجربه کرده‌اند. قصرقند و خزرآباد در استان سیستان و بلوچستان و میناب در استان هرمزگان نیز با دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین ایستگاه هواشناسی کشور شده‌اند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا