خانواده

والدین قابل اعتماد چه ویژگی هایی دارند؟

والدین مجرد و یا پدر و مادر هایی که همسر خود را به دلایلی از جمله طلاق و جدایی، فوت یکی از والدین و یا حتی خانواده هایی که به دلیل مشغله های خاص از حضور  یکی از والدین برای مدت طولانی بی بهره هستند، وظایفی متفاوت نسبت به سایر والدین دارند و اگر قرار است این روند ادامه پیدا کند باید در رابطه با وظایف پدر یا مادری شان دانش ها و مهارت هایی کسب کنند تا بتوانند به خوبی جای فرد غایب را برای فرزند خود پر کنند. در این مطلب برای شما ۱۴ نکته مهم که باید بدانید را مهیا کردیم. با ما همراه باشید.

طبق گزارش  اداره سرشماری ایالات متحده آمریکا، بیش از ۲۷ درصد کودکان زیر ۱۸ سال با پدر و یا مادرشان به تنهایی زندگی می کنند و این درصد،  در برگیرنده بیش از یک چهارم جمعیت ایالات متحده آمریکا است. همیشه  یک تصور غلط و رایج در رابطه با فرزندانی که در خانه های تک والد رشد می کنند وجود دارد و آن این است که آن ها به اندازه فرزندانی که همراه با هر دو والدین خود زندگی می کنند، انسان های موفقی نیستند.

یکی از جزئیات کلیشه ای و مهمی که اغلب به هنگام مطاله و مقایسه خانواده های تک سرپرست و دوسرپرست فراموش می شود، موضوع ثبات خانواده است. غالبا بین ساختار خانواده و ثبات خانواده نوعی همبستگی وجود دارد، اما این مطالعه نشان می دهد که کودکانی که در خانواده های تک سرپرست ولی با ثبات رشد می کنند، می توانند تا از نظر توانایی هایی آموزشی و رفتاری مشابه با کودکانی که در خانواده های دو سرپرست زندگی می کنند باشند.

اما حرف زدن از ایجاد ثبات در خانواده، ساده تر از انجام دادن آن است. در واقع با  وجود تنها یک بزرگسال که باید هم به عنوان پدر و هم مادر ایفای نقش نماید، بعضی از وظایف ذاتا چالش انگیزتر خواهند بود. با این وجود، چندین روش مفید  وجود خواهند داشت که با انجام آن ها می توانید مسیر سفر پدر و مادر بودن را کمی برای خودتان  آسان تر سازید و در عین حال، در حین انجام تمام این وظایف روانتان دچار مشکل نشود و آسایش داشته باشید.

مراقبت از خودتان را نادیده نگیرید

قبل از انجام هر کاری دیگری باید به اندازه کافی به نیازهای خود اهمیت بدهید. مادری می تواند فرزندی با سلامت روانی تربیت کند که خود نیز از سلامت روانی خوبی برخوردار باشد. تنها زمانی که احساس خوبی دارید و سالم هستید و نسبتا از زندگی خود لذت می برید، می توانید برای فرزندانتان بهترین باشید.

بسیاری از والدین تمایل دارند تا نیازهای فرزندان خود  را اولویت قرار داده و نیاز های خود را به عنوان اولویت آخر قرار دهند. اما لازم است تا بدانید که نتیجه این امر  چیزی جز گیر افتادن در یک چرخه بی پایان از خستگی و احساس کمبود نخواهد بود.
برای تغذیه سالم و مرتبتان برنامه ریزی کنید، زمان  مناسبی را استراحت کنید و هر کجا که می توانید ورزش را در برنامه روزانه تان بگنجانید. حتی یک پیاده روی کوتاه در اطراف محوطه منزلتان نیز به شما کمک خواهد کرد تا بدنتان حرکت و جنب و جوش لازم و هوای تازه را به دست آورد. به خودتان، سلامت فیزیکی و روانی تان و لذت های خود اهمیت قائل باشید و پر قدرت برای پیشرفت در زندگی فعلیتان فعال باشید.

به خاطر داشته باشید که فرزندانتان به شما وابسته هستند و لازم است تا مطمئن باشید که شما کاملا مجهز و آماده پذیرفتن مسیولیت های خود در قبال آن ها و زندگیشان هستید.

با سایر پدر و مادرهای مجرد دیگر معاشرت کنید

ممکن است  گاهی اوقات این طور به نظرتان برسد که شما تنها کسی هستید که درک می کنید یک پدر یا مادر مجرد بودن چگونه است؟ با این حال، آمار نشان داده است که علاوه بر شما افراد بسیاری دیگری نیز وجود دارند که دقیقا می دانند شما چه شرایطی را می گذرانید.

می توانید سایر پدر و مادرهای مجرد را از طریق مدرسه فرزندانتان، برنامه های فوق العاده مدرسه و یا از میان هم محله ایهایتان پیدا کنید. همچنین جوامع آنلاین متعددی وجود دارند که می توانند از طریق فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام یا سایت هایی که با یک سرچ ساده شما به آن ها دسترسی پیدا خواهید کرد از شما پشتیبانی  کرده و  به شما مشاوره ارائه دهند.

اگرچه عمده جمعیت والدین تنها را مادران تشکیل می دهند، اما حدودا ۲٫۴ میلیون پدر تنها نیز در تنها کشور آمریکا وجود دارند. بهترین راه ارتباط برقرار کردن با این پدر و مادرها از طریق قرار ملاقات گذاشتن با آنهاست. قطعا سایر والدین مجرد از قرار گذاشتن با شما و بازی کردن فرزندانتان با یک دیگر و تنظیم کردن قرارهایی برای بازی بچه ها با هم و یا بیرون رفتن با ماشین و دور زدن  با شما خوشحال خواهند شد.

پس پیشنهاد می شود که به منظور ایجاد روابط سودمند برای هر دو طرف، دوستانی پیدا کنید و عضو گروه های شوید.

یک گروه بسازید

علاوه بر پیدا کردن حمایت از سایر والدین مجرد، همچنین ساخت یک گروه متشکل از سایر خانواده های دیگر نیز روشی مفید برایتان خواهد بود. به جای  این که فقط بر روی جنبه تنها بودنتان تمرکز کنید، به دنبال پدر و مادر و بچه هایی که مشترکاتی با شما و یا فرزندانتان داشته باشند بگردید.

به یک گروه بازی بپیوندید، عضو یک گروه مذهبی شوید یا با والدینی که  فرزندانشان در برنامه های فوق برنامه ای که فرزندان شما هم در آن شرکت می کنند  حضور دارند آشنا شوید. داشتن یک گروز متشکل از افراد و خانواده های مختلف، به زندگی شما و فرزندانتان  تنوع و هیجان می دهد.

پیشنهاد کمک سایرین را بپذیرید

سعی نکنید که مانند یک فوق قهرمان عمل کنید و همه کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید. احتمالا افرادی در زندگیتان وجود دارند که به شما و فرزندانتان اهمیت می دهند و علاقه مند هستند تا کمکتان کنند. بدانها اجازه دهید تا  بدانند که انجام کدام کار می تواند برایتان ارزشمند باشد، چه این کار هفته ای یک بار آوردن و یا پختن غذا برایتان باشد، چه رساندن فرزندانتان به مدرسه و چه ساختن لحظاتی برای شخص خود شما باشد.

قطعا این که کمک بخواهید و یا کمک کسانی که دوستشان دارید و یا دوستتان دارند  را بپذیرید، چیز خجالت آوری نیست. این طور تصور نکنید که به شما به چشم یک فرد ضعیف و یا بی کفایت دیده خواهد شد. با به خرج دادن زیرکی و اجازه دادن به دیگران برای کمک به  شما می توانید تا اندکی استراحت کنید و در عین حال همچنان یک سرپرست خوب برای فرزندتان باشید.

در مراقبت از کودکانتان خلاقیت به خرج دهید

زمانی که برای پرداخت هزینه های بالای لباس، پرستار بچه و دیگر خدمات و مراقبت های متداول و  ویژه فقط یک منبع درآمد وجود داشته باشد، قطعا بزرگ کردن فرزندانتان چالشی بزرگ برایتان خواهد بود. اگر از روش های قدیمی و سنتی استفاده نکنید، مطمئن باشید که گزینه های مقرون به صرفه تری نیز برایتان وجود خواهد داشت.

اگر فضای کافی در منزلتان دارید و در یک شهر دانشجویی زندگی می کنید، می توانید در عوض پرستاری مداوم یک دانشجو از فرزندتان، یک اتاق به او اجاره دهید. و یا مثلا زمانی که به اندکی وقت برای خودتان احتیاج دارید می توانید فرزندتان را با مادر و پدر دوستانش بیرون بفرستید تا او هم بتواند با دوستانش بازی کند.

یا می توانید یک گروه ویژه و متشکل ازتعدادی  خانواده تشکیل دهید و قرار بگذارید که در فصل تابستان هر روز بچه ها منزل یک نفر باشند. با این روش به فرزندانتان زمان بیشتری برای تفریح و بازی خواهید داد و وظایف خودتان نیز آسان تر خواهد شد و این درست همان چیزیست که می توان از آن به عنوان یک شرایط دو سر برد یاد کرد.

برای شرایط اضطراری از قبل برنامه ریزی کنید

برای یک مادر و یا پدر مجرد، داشتن یک نقشه و یا حتی دو نقشه جایگزین برای مواقع اضطراری جزئ باید ها به شمار می رود. لیستی از افرادی که می توانید در شرایط اضطراری با آن ها تماس بگیرید بسازید. قطعا زمانی هایی وجود دارد که به کمک احتیاج خواهید داشت و این بسیار مهم است که از قبل بدانید که در آن مواقع به چه کسانی می توانید تکیه و اعتماد کنید.

به دنبال جایی در محدوده محل زندگیتان باشید که در مواقع ضروری از فرزندتان مراقبت کنند و یا برای مراقبت از او به منزلتان بیایند. دانستن این که کسی وجود دارد  که می تواند در شرایط اضطراری مراقب فرزندتان را به او بسپارید، می تواند یک منبع بالقوه اضطراب را در چنین مواقع استرس زایی از بین ببرد.

یک روتین ایجاد کنید

ساختن یک روال برای فرزندان کم سنتان بسیار مهم است، زیرا تعیین آن چه از آن ها انتظار دارید، بدانها نشان می دهد که حواستان بدانها هست و کنترلشان می کنید. و حتی می توان گفت که داشتن یک روال ثابت در  خانواده هایی که پدر و یا مادر مجرد دارند بسیار ضروری تر است.

اگر فرزندتان مدام بین خانه ها  رفت و آمد دارد و یا چندین نفر مراقب او هستند،  زندگی می تواند برای او  به شدت بی نظم و غیر قابل پیش بینی باشد. تا جایی که ممکن است برای فرزندتان یک روتین و برنامه زمانی معین بسازید. این روتین می تواند شامل زمان خوابیدن، کارهای قبل و یا بعد از زمان مدرسه، کارهای عادی و روزمره، وعده های غذایی و یا درباره آخر هفته ها باشد.

داشتن یک روتین بدین معنا نیست که دیگر نمی توان در اتفاقات تغییری ایجاد کرد. این تنها یک برنامه پیش فرض برای بازگشت به زمانی است که هیچ اتفاق یا فعالیت اضافی ای  در جریان نیست. زمانی که فرزندانتان می دانند که چه انتظاری از آن ها دارید، کمتر مقاومت خواهند کرد، زیرمی دانند که چه انتظاری نسبت بدانها دارید و بدین روش روزهایتان راحت تر سپری خواهند شد.

مطابق با قوانین و نظم و انضباط پیش بروید

اگر چندین نفر دیگر مانند سایر والدین، پدربزرگ یا مادر بزرگ و یا پرستار کودکتان نیز از فرزندتان مراقبت می کنند، به طور واضح در مورد چگونگی رفتار و  نظم و انضباط  با آن ها صحبت کنید. اگر حزانت فرزندتان هم با شما و هم با همسر سابقتان است، درباره قوانین و رویکرد هایی که به نظم و انضباط فرزندتان مرتبط هستند با یکدیگر صحبت کرده و موافقت کنید.

زمانی که فرزندتان متوجه این می شود که می تواند در کنار شخص دیگری قوانینی که شما برای او ایجاد کرده اید را نقض کند، از این شرایط سو استفاده کرده و در آینده  در برابر محدودیت ها و قوانین و رفتاری که برای او تعیین می کنید مقاومت کرده و باعث دردسر می شود.

مثبت بمانید

قطعا همه شما این جمله را شنیده اید که با داشتن یک ذهنیت مثبت و تلقین می توانید بر مشکلات غلبه کنید. باید گفت که این جمله حقیقت دارد و  قدرت زیادی در پس ذهن شما وجود دارد. ذهنیت شما می تواند منجر به تغییر دیدگاه شما شود و  یک وضعیت دشوار را برایتان بسیار راحت تر کند.

بچه های شما قادر به شناسایی حتی کوچکترین تغییر در نگرش شما خواهند بود. هنگامی که غرق در مسؤولیت مادرانه  و یا پدرانه خود هستید، روی نکات مثبت زندگی خود، مانند دوستان و خانواده خود ، تمرکز کنید. با این روش محیط خانگی پایدارتری برای خود و فرزندانتان خواهید ساخت.

حس شوخ طبعی خود را حفظ کنید و از این که به احمق به نظر برسید نترسید. نگاهتان را رو به آینده و چیزهای عالی ای  که ممکن است برای شما و خانواده تان  پیش بیایند نگه دارید. ارزش های خانوادگی خود را دوباره کشف و تعریف کنید.

احساس گناه نکنید

در خانه های تک والد، صرف نظر از این که چه قدر تلاش می کنید، این که هم بتوانید نقش مادری و هم نقش پدری را به طور کامل ایفا کنید امری غیر ممکن برایتان خواهد بود. بی خیال چیزهایی که نمیتوانید به عنوان یک پدر و یا مادر مجرد انجام دهید شوید و به جای آن به کارهای خوبی که می توانید برای فرزندانتان انجام دهید فکر کنید.

دیگر با این طرز تفکر که زندگی هم با وجود مادر و هم با وجود پدر در منزل، آسان تر و بهتر خواهد بود به زندگیتان نگاه نکنید. این  امر به سادگی درست نیست. برای هر خانواده ای  بسیاری از جوانب مثبت و منفی وجود دارند، و مطمئن باشید  آن چیزی که شما برای فرزندتان مهیا می کنید، دقیقا همان چیزیست که آن ها بدان نیاز دارند.

خودتان را با احساساتی همچون گناه و یا پشیمانی محصور نکنید. با حاضر بودن در زندگی فرزندانتان و تعامل داشتن با آن ها در انجام کارها و  گذراندن زندگی روزمره شان، کنترل زنگیتان را به دست گرفته و بهترین مادر و یا پدری که میتوانید برایشان باشید، باشید.

به سوالاتی که از شما پرسیده می شود صادقانه پاسخ دهید

ممکن است که فرزندانتان درباره این که چرا شرایط خانه شما مشابه با خانه سایر دوستانشان نیست بپرسند. زمانی که با چنین سوالاتی مواجه می شوید لاپوشانی نکنید و به آن ها پاسخ غیر درست ندهید.

با توجه به سن فرزندتان، فرصت شنیدن حقیقت را درباره آن چه که قبلا رخ داده است  و علت این که چرا در چنین شرایطی هستید را به فرزندتان بدهید. همه خانواده ها دو سرپرست ندارند  و این امر می تواند ناشی از دلایل مختلف همچون طلاق، مرگ و یا هر اتفاق دیگری در زندگی باشد.

گفتن جزییات غیر ضروری هیچ لزومی ندارد و حواستان باشد که از پدر و یا مادر فرزندتان بد صحبت نکنید. اما سعی کنید تا مبنی بر حقیقت و با صداقت صحبت کنید.  مطمین باشید که فرزند شما بیشتر از خلوص و صداقت شما بهره خواهد برد تا یک داستان ساختگی از جانب شما.

با کودکتان مثل یک کودک رفتار کنید

در غیاب یک شریک، این که برای راحتی، همراهی  و یا همدردی به فرزندانتان تکیه کنید می توانید فکری وسوسه برانگیز برایتان باشد. اما فرزندان شما برای ایفای این نقش ساخته نشده اند.

جزئیات زیادی در روابط  بزرگسالان وجود دارد که کودکان قادر به درک یا پردازش  آن نیستند و تنها باعث ایجاد سردرگمی و رنج در درون آن ها خواهند شد.

خشم خود را روی فرزندانتان خالی نکنید. نیازهای عاطفی خود را از نقش مادرانه و یا پدرانه خود جدا کنید. اگر خودتان را فردی بسیار وابسته به فرزندانتان می بینید، به دنبال دوستان و یا اعضای خانواده ای که بزرگ تر هستند و می توانید مشکلاتتان را با آن ها در میان بگذارید بگردید.

الگوهایی مثبت برای فرزندانتان پیدا کنید

الگوهای مثبتی از جنس مخالف خود برای فرزندتان پیدا کنید و بدانها نشان دهید. این که فرزند شما نسبت به جنس مخالف شما، کاملا احساسات منفی پیدا نکند امری بسیار مهم است.

اعضای خانواده و یا دوستانی نزدیک پیدا کنید که قابلیت این را دارند که با فرزندانتان اوقاتی را بگذرانند. فرزندانتان را تشویق کنید تا با افرادی که شما بدانها اعتماد دارید، روابطی معنی داری بسازند و به سراغ آن ها بروند.

الگوهای مثبت می توانند تفاوت زیادی در مسیر زندگی ای که یک کودک تصمیم به پیمودن آن می گیرد ایجاد کنند، پس حواستان به افرادی که ممکن است در زندگی فرزندانتان قرار می دهید باشد.

مهربان باشید و ستایش کنید

فرزندان شما هر روز به لطف و ستایش شما نیاز دارند. با بازی کردن با آن ها، رفتن به مهمانی ها و تشویقشان در صحبت کردن با شما، با آن ها ارتباط برقرار کنید.  بدون توجه به اینکه چقدر کوچک هستند  کارهایی را که به خوبی انجام می دهند، تصدیق کنید. به جای این که فقط موفقیت هایشان را ستایش کنید، تلاش هایشان را نیز بستایید. با این روش بدانها یاد خواهید داد تا کارهایی که برایشان سخت هستند را نیز ادامه دهند و اگر به موفقیت نرسیدند، عقب نشینی نکرده و باز هم تلاش کرده و ادامه دهند.

به جای صرف کردن پول برای خرید هدایای گرانقیمت، برای ساخت خاطرات طولانی برای فرزندانتان، زمان و تلاش صرف کنید.

جمع بندی نهایی

این که یک پدر و  یا مادر مجرد باشید، یک مسئولیت چالش برانگیز است. بدون وجود یک یار که بتوانید به او تکیه کنید، مسلما به عنوان یک پدر و یا مادر مجرد مسیولیت های زیادی وجود خواهند داشت تا  باید بر عهده بگیرید.

با این حال، مطالعات نشان داده اند که رشد فرزند در خانه های تک والده، تاثیر منفی بر موفقیت  کودک در مدرسه نخواهد داشت. لازم است تا بدانید تا زمانی که یک  خانواده محیطی پایدار و ایمن داشته باشد، بچه ها قادر به پیشرفت در زندگی خود خواهند بود.

از نکات ذکر شده در مقاله بالا استفاده کنید تا علاوه بر حفظ آسایش و  سلامت روحی خود، والدینی قابل اطمینان و  پر ظرفیت نیز برای فرزندانتان باشید.

مجله اینترنتی زندگی سالم

بهار خرم

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا