دسته بندی نشده

خواص شگفت انگیز روغن گیاهی پونه

روغن پونه کوهی استفاده کردید؟ این روغن گیاهی خواص بسیار شگفت انگیزی دارد. به برخی از خواص روغن پونه کوهی می توان به درمان عارضه های تنفسی، ضد باکتری، ضد قارچ، آنتی اکسیدان، ضد التهاب، موثر درگوارش، افزایش اسپرم و مواد ضد آلرژیک اشاره کرد.

اگر می خواهید درباره ی خواص روغن گیاهی پونه کوهی بیشتر بدانید، در ادامه با ۱۷ خواص شگفت انگیز این روغن گیاهی آشنا شوید.

آشنایی اولیه با گیاه پونه کوهی

گیاه پونه کوهی در ارتفاعات و کوها رشد می کند و به همین دلیل به این نوع پونه، “پونه کوهی” می گویند.

این گیاه چند ساله، با نام علمی اوریگانوم ولگار (Origanum vulgare)، فواید بیشماری برای سلامتی دارد که اکثر آدم ها اطلاعی از آن ندارند. پونه کوهی که بومی جنوب غربی اوراسیا و منطقه‌ی مدیترانه است و به مدت هزاران سال بخشی از درمان از طریق طب جایگزین یا آشپزی بوده است.

پونه کوهی بسیار به نعناع نزدیک است، و در واقع به خانواده ی نعنائیان تعلق دارد. به همین دلیل، بسیاری از اجزای آلی این دو گیاه و بسیاری از خواص درمانی آن ها مشابه است. برگ پونه کوهی بیش از سایر قسمت های این گیاه مورداستفاده قرار می گیردو

اما عجیب است که عطر و طعم آن پس از خشک شدن به مراتب بیشتر از زمانی است که برگ های آن تازه هستند. چنین چیزی برای گیاهان دارویی تا حدی غیرمعمول است.

خواص ضدعفونی کننده و ضد باکتری گیاه پونه کوهی در ابتدا در یونان باستان شناخته شده بود که اغلب برای درمان عفونت های باکتریایی روی پوست یا زخم و همچنین برای محافظت از غذا از باکتری استفاده میشد.

روغن پونه کوهی چیست؟

روغن پونه کوهی از طریق تقطیر بخار برگ تازه ی پونه کوهی خارج می شود که نام علمی  را دارد. اجزای اصلی آن عبارتند از کارواکرول، تیمول، کیمن، کاریوفیلن، پینن، بیسابولن، لینالول، بورنئول، گرانیل استات، لینال استات و ترپینن.

از این روغن گیاهی در روش های مختلفی مانند آروماتراپی استفاده می شود که برای دهه های گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. شما همچنین می توانید روغن پونه کوهی را به صورت موضعی بر روی پوست یا روغن حامل مانند روغن نارگیل برای بهبود کیفیت پوست خود استفاده کنید.

در نهایت شما می توانید آن را در مقدار بسیار کم به عنوان یک مکمل غذایی که معمولا با عسل و یا سایر نوشیدنی های غیر لبنی رقیق شده است، مصرف کنید.

خواص روغن پونه کوهی

علاوه بر داشتن خواص ضد میکروبی، روغن پونه کوهی دارای بسیاری از خواص دارویی است. بیایید به آنها نگاهی بیندازیم.

–  درمان عارضه های تنفسی

پونه کوهی می تواند به عنوان یک خلط آور عمل کند که باعث کاهش یا از بین بردن ناراحتی مخاط و ریه در دستگاه های تنفسی و سینوس ها می شود. همچنین یک رطوبت دهنده برای ریه ها و گلو های التهابی است که اغلب ممکن است باعث بروز سرفه شود.

بنابراین، اگر بدنبال روشی برای درمان عارضه های تنفسی هستید، از روغن پونه کوهی استفاده کنید. پونه کوهی از علائم بیماری تنفسی جلوگیری و آن را درمان می کند.

– خواص ضد التهابی

این روغن گیاهی برای تسکین انواع مختلفی از التهاب، داخلی یا خارجی، که به دلایل مختلف ایجاد می شوند مفید است. هنگامی که روغن پونه کوهی به صورت موضعی اعمال می شود، می تواند قرمزی و تحریک را در ناحیه استفاده شده کاهش دهد و همچنین درد ناشی از آرتروز یا آسیب را کاهش دهد.

– جلوگیری از عفونت

روغن پونه کوهی شما را در مقابل ۳ عفونت های باکتریایی نیز محافظت می کند. این روغن گیاهی به شما سطح بالایی از حفاظت در برابر بیماری های باکتری مانند عفونت های روده بزرگ و دستگاه ادراری، و همچنین تیفوئید، وبا، زخم ها، عفونت های پوستی و مسمومیت غذایی می دهد.

همچنین اثرات ضد باکتریایی پونه کوهی اثر مهمی بر روی سلامتی ندارد، بنابراین شما از اثرات نامطلوب بیماری رنج نمی برید.

– خواص ضد قارچ

ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و پروتوایز ها چهار عامل هستند که مسئول بیماری های مسری و عفونی هستند. از اینها، قارچ مسئول برخی از عواقب وحشتناک ترین و کشنده ترین بیماری های داخلی و خارجی است. آنها می توانند عفونت های زشت، دردناک و کشنده در گوش، بینی و گلو ایجاد کنند، که اگر  زود درمان نشود، ممکن است به مغز برسد و کشنده شود.

بسیاری از عفونت های پوستی نیز توسط این قارچ ها ایجاد می شود. روغن پونه کوهی، اگر به طور منظم استفاده شود، از داخل یا خارج، می تواند به طور موثر از بدن در برابر بسیاری از این عفونت های قارچی محافظت کند.

– جلوگیری از عفونت های ویروسی

روغن گیاهی پونه کوهی بدن را در برابر عفونت های ویروسی محافظت می کند. این به این معنی است که بدن ایمنی خود را در برابر سرما، اوریون، سرخک، صدف، و سایر مشکلات ناشی از ویروس تقویت می کند.

این تقویت سیستم ایمنی کمک می کند تا بدن در برابر عفونت های ویروسی مرگبار و حتی اختلالات خود ایمنی محافظت شود. روغن گیاهی پونه کوهی نیز تولید و عملکرد گلبول های سفید را که اصلی ترین خط دفاع بدن است، تحریک می کند.

– به عنوان ضد عفونی کننده عمل میکند

بسیاری از انواع انگل ها مانند کرم گرد، کرم های روده، شپش، حشرات موجود در تخت، پشه ها و کک ها در داخل یا خارج بدن انسان زندگی می کنند. این انگل ها از بدن انسان به عنوان منبع غذا و به عنوان یک حامل یا حامل بیماری های مسری استفاده می کنند.

گیاه پونه کوهی، زمانی که مصرف می شود، می تواند کرم های روده را از بین ببرد. برای دور کردن شپش ها، حشرات تخت خواب، پشه ها، و کک می توانید پونه کوهی را در اتاق خواب قرار دهید.

– سرطان جلوگیری میکند

این ویژگی به نظر یکی از ویژگی های برجسته روغن گیاهی پونه کوهی است زیرا شما را از آسیب های رادیکال های آزاد (اکسیدان) به بدن محافظت می کند. این روغن  در حالی که آسیب های وارد شده از قبل را التیام می بخشد ، رادیکال های آزاد را نیز خنثی می کند.

این کار روند پیری را کاهش می دهد و در برابر برخی از سرطان ها، دژنراسیون ماکولا، انحطاط عضلات به علت پیری، چین و چروک، از دست دادن بینایی و شنوایی، اختلالات عصبی و بسیاری از بیماری های مرتبط با پیری زودرس و اثرات رادیکال های آزاد محافظت می کند.

به طور خاص، روغن گیاهی پونه کوهی حاوی فنول، یک نوع قدرتمند از آنتی اکسیدان است که رادیکال های آزاد را که باعث بیماری در بدن می شود را از بین می برد.

– ضد آلرژی

این یکی دیگر از خواص آرام بخش و ضد التهاب روغن گیاهی پونه کوهی است. آلرژی واکنش بیش از حد بدن نسبت به محرک های خارجی است. روغن پونه کوهی، آرام بخش است و حساسیت بیش از حد را آرام می کند و برای تسکین علائم آلرژی شناخته شده است.

از طریق خاصیت ضد التهابی پونه کوهی، شدت آلرژی می تواند کاهش یابد، که برای واکنش های جدی مانند شوک های آنافیلاکتیک یا تورم در گلو ضروری است.

– گوارش را بهبود میبخشد

پونه کوهی سرشار از فیبر است، بنابراین با وجود اندازه ی کوچکی که دارد، میتواند تاثیر زیادی روی دستگاه گوارش شما داشته باشد. فیبر عنصری اساسی برای یک سیستم گوارشی سالم است، چرا که میتواند مقدار مدفوع شما را افزایش دهد و حرکات لوله ی گوارش را تحریک کند.

گیاه پونه کوهی می تواند باعث افزایش ترشح هورمون های گوارشی هضم شود. همچنین هضم مواد مغذی و آنزیم هایی که در جذب مواد غذایی کمک می کنند را افزایش می دهد. این ماده می تواند سلامت شما را با به حداکثر رساندن جذب مواد مغذی که از غذا دریافت می کنید بهبود دهد!

– بدن را سم زدایی میکند

مواد مغذی فراوانی که در پونه کوهی وجود دارد، از جمله میزان بالایی از منگنز، کلسیم، آهن، ویتامین K، فیبر و طیف گسترده ای از دیگر ترکیبات آلی، باعث میشود که این گیاه مفید گزینه ای ایده آل برای سم زدایی بدن باشد.

تحقیقات نشان داده است که پونه کوهی می تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کند و روند از بین بردن سموم را سرعت ببخشد.

– فشار خون را کنترل میکند

اگر فشار خون بالا دارید، پونه کوهی میتواند وظیفه کنترل فشار خون شما را بر عهده بگیرد. پونه کوهی میتواند به نحو بی نقصی با سایر خوراکی‌ها ترکیب شود افزودن آن به رژیم غذایی کار راحتی است. پونه کوهی با تمام اثرات منفی سدیمی که به بدنتان وارد میشود مبارزه خواهد کرد.

– برای سلامت کبد خوب است

این کاملا درست است که مواد سمی بیش از حد در بدن میتواند برای سلامت کبد مضر باشد چون کبد مجبور خواهد شد برای از بین بردن آن مواد سمی به سختی کار کند.

با وجود این، فقط کافی است گیاه و یا روغن پونه کوهی را به رژیم غذایی روزانه تان اضافه کنید. خواصی در پونه کوهی یافت میشود که در کمک به کبد برای از بین بردن مواد سمی موثر هستند در نتیجه بار اضافی از روی کبد برداشته خواهد شد.

– گرفتگی های قاعدگی را تسکین میدهد

گاهی گرفتگی های قاعدگی میتوانند بسیار دردناک باشند، به خصوص برای خانم هایی که سرشان شلوغ است و همزمان باید با مشکل گرفتگی نیز دست و پنجه نرم کنند. خب، حالا میتوانند فقط با اضافه کردن گیاه و یا روغن پونه کوهی به رژیم غذایی شان با گرفتگی های قاعدگی خداحافظی کنند.

– به درمان قاعدگی نامنظم کمک می کند

هرچند برای اثبات قطعی تر به مطالعات بیشتری نیاز است اما بسیاری از زنان از فایده های پونه‌ی کوهی در کمک به درمان پریودهای نامنظم خود بهره برده اند.

– اثرات منفی یائسگی را کاهش میدهد

بعضی از اثرات منفی یائسگی چیزی نیست که آنها را بشود سرسری گرفت، مثلا سرطان سینه! چون پونه‌ کوهی سرشار از آنتی اکسیدان است در مبارزه با سلول‌های سرطانی مفید است.

بعضی از مطالعات نشان داده اند که افزودن پونه‌ کوهی به رژیم غذایی روزانه میتواند خطر ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی را کاهش دهد.

– به درمان بی خوابی کمک می کند

تیمول یکی از مواد شیمایی موجود در پونه کوهی است که مسئول رایحه‌ی خوب پونه است. در کمال تعجب، اگر مشکل بی خوابی دارید، افزودن پونه کوهی به وعده‌ی شام تان میتواند به شما برای درمان بی خوابی کمک کند.

– درمان طبیعی سرماخوردگی است

رایحه ی قوی و منحصر به فرد پونه کوهی به خاطر مواد شیمیایی خاص موجود در آن مانند تیمول، لیمونن، اوسیمن است. آن مواد شیمیایی همچنین در درمان سرماخوردگی ناشی از عفونت های ویروسی مفید و موثر هستند.

دیگر خواص,k روغن گیاهی پونه کوهی

اثرات روغن پونه کوهی بر بهبودی پسوریازیس، اگزما، آنفولانزا و سایر بیماری های عفونی نشان داده شده است. علاوه بر این، میتوان از روغن پونه کوهی برای درمان عفونت های باکتریایی مانند E.coli، ژیاردیا و مسمومیت غذایی استفاده کرد.

این ماده احتقان را تسکین می دهد و مطالعات خاص نیز می گویند که روغن پونه کوهی یک مسکن قدرتمند است و عوارض جانبی ندارد.

چگونه روغن پونه کوهی بسازیم؟

شما می توانید این روغن را برای خودتان تهیه کنید اما این پروسه کمی طولانی است. ابتدا آب را در یک کاسه جوش داده و سپس برگ های پاره پاره شده و یک روغن حامل را در یک شیشه بگذارید. روغن های حامل شامل روغن زیتون، روغن هسته انگور یا روغن بادام می باشد.

هنگامی که شیشه را داخل آب گرم قرار می دهید، روغن درون شیشه به وجود می آید و روغن طبیعی را از برگ های پونه کوهی میگیرد. شیشه را به مدت ۲ هفته در کنار پنجره ی آفتابی قرار دهید، آن را هر چند روز تکان دهید، سپس مخلوط حاصل را استفاده کنید.

روغن پونه کوهی برای چه مواردی مفید است؟

روغن پونه کوهی برای سلامت انسان بسیار مهم است و برای درمان عفونت های انگلی و قارچی در بسیاری از قسمت های بدن موثر است. این ماده همچنین یک تقویت کننده سیستم ایمنی همه جانبه است و می تواند در بهبود هضم با مصرف خوارکی کمک کند.

این روغن می تواند به تعادل هورمون ها و کاهش نشانه های قاعدگی، کمک به کاهش وزن و حتی کاهش شدت واکنش های آلرژیک کمک کند.

چگونه این روغن را مصرف کنیم؟

شما می توانید روغن پونه کوهی را به صورت مکمل مصرف کنید، به این معنی که یک دوز ۵۰۰ میلیگرم باشد، یا می توانید مقادیر کمی از روغن پونه کوهی را به غذا اضافه کنید.

آن را در قالب کپسول، قرص و مایع می بینید و می تواند به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد. می توانید آن را با نسبت ۱ به ۱ با روغن زیتون رقیق کنید.

روغن پونه کوهی بسیار قوی و متمرکز است و نباید در مقادیر زیادی مصرف شود.

چگونه از روغن پونه کوهی استفاده کنیم؟

شما می توانید از روغن پونه کوهی به روش های مختلف استفاده کنید، از جمله موضعی برای تحریک پوست و بهبود زخم، استفاده در زیر زبان (انداخت قطره ی روغن زیر زبان)، اضافه کردن آن به غذاهای خاص و حتی مصرف آن در قرص یا کپسول.

همچنین می توانید روغن پونه کوهی را برای از بین بردن چین و چروک اطراف دهان و زیر چشم مورد استفاده قرار دهید.

مخلوط کردن روغن پونه کوهی با سایر روغن های گیاهی

روغن پونه کوهی می تواند به خوبی با روغن اسطوخودوس، روغن رزماری، روغن برگاموت، روغن گل کلم، روغن سیپرس، روغن چوب سدر، درخت چای و اکالیپتوس ترکیب شود. این ترکیب ها اغلب ساخته شده و به طور گسترده ای توسط درمانگرها و گیاه شناسان استفاده می شود.

مجله اینترنتی زندگی سالم

مجید حسین زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا