تازه ها

اثرات گل محمدی

رئیس پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان از اثرات اسانس گل محمدی در جلوگیری از پیشرفت و یا ایجاد بیماری‌های پارکینسون و آلزایمر خبر داد.

به گزارش مهر، دکترعبدالرسول ابراهیم آبادی درخصوص آخرین وضعیت تولید اسانس گل محمدی گفت: با فعالیت‌هایی که پژوهشکده اسانس دانشگاه کاشان داشته، دو شرکت در منطقه در زمینه تولید اسانس گل محمدی در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به کیفیت اسانس گل محمدی افزود: موسسه ایزو، یک استاندارد مخصوص گل محمدی دارد که کیفیت محصولی که توسط دو شرکت ما تولید می‌شود مطابق این استاندارد بوده و بازار جهانی پذیرای این اسانس است.

رئیس پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان در خصوص صادرات اسانس گل محمدی گفت: در حال حاضر تولیداتی که صورت می‌گیرد همه صرف نیازهای داخلی می‌شوند و اگر محصولات به حدی برسد که مازادی داشته باشد برای صادرات اقدام می‌کنیم.

ابراهیم آبادی افزود: در حال حاضر نیز مشتری جهانی از شرکت‌های عطر سازی انگلستان، آلمان و فرانسه داریم که متقاضی خرید هستند.

وی مهم‌ترین کاربرد اسانس گل محمدی را در صنایع عطرسازی عنوان کرد و گفت: اسانس گل محمدی به عنوان پایه در انواع عطرهایی که تولید می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس پژوهشکده اسانس‌های طبیعی دانشگاه کاشان از دیگر کاربردهای اسانس گل محمدی به اثرات ضد افسردگی و آرام‌بخش بودن آن اشاره کرد و گفت: اسانس گل محمدی به صورت ویژه یک اثر آرام‌بخش و ضد افسردگی و یک اثر ضد اکسیدان دارد.

وی تصریح کرد: معمولا بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون را مربوط به اکسیداسیون در مغز می‌دانند و چون اسانس گل محمدی یک اثر ضد اکسیدان هم دارد می‌تواند از پیشرفت و یا ایجاد بیماری‌های مذکور جلوگیری کند.

آلزایمر و پارکینسون بیماری‌های سن بالا هستند و مصرف اسانس و گلاب در فرآورده‌ها، شیرینی‌ها، برخی خوردنی‌ها، سوپ و آش‌ها می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت و یا به وجود آمدن آلزایمرو پارکینسون کمک کند.

وی در خصوص مقدار تولید اسانس گل محمدی گفت: دو شرکت دراین زمینه در منطقه کاشان فعال هستند که 100 تا 150 کیلو توان تولید دارند ولی این مقدار هم مصرف داخلی را کفاف نمی‌دهد یعنی بیش از این‌ها نیاز داریم.

چون اسانس یک ماده خام است بهتر است خام فروشی نکنیم چون ارزش افزوده آن بعد از تبدیل دارویی و صنایع مختلف چندین برابر می‌شود و برنامه پژوهشکده در آینده این است که خود صاحب صنعت عطر و آرایشی بهداشتی شویم.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا