آرایش و زیباییجهانخانواده

آیا مردان ایرانی آرایش می‌کرده‌اند

مدتی است که در برخی پایگاه‌های اینترنتی و گروهی از شبکه‌های فارسی زبان بیگانه مطالب فراوانی در مورد وضع آرایش زنانه مردان ایرانی منتشر و گفته می‌شود.

بعضی از این سایت ها و شبکه ها اخبار و آمار جالبی را هم منتشر می کنند که ماخذ و منبع آن هم معلوم نیست؛ مثل این که اواخر سال گذشته اعلام شد 10 درصد لوازم آرایش زنانه موجود در کشور را آقایان مورد استفاده قرار می دهند و این که تمایل به آرایش های زنانه اختصاص به مردان شهرهای بزرگ هم ندارد و مناطق دور دست و شهرستان ها را هم دربرمی گیرد!

به هر حال رفتارهای عجیب و غریب و غیرمعمول همیشه در میان بخشی از جامعه وجود داشته و دارد و بزرگنمایی در این زمینه و تکرار این موضوع خالی از نکته ای نمی تواند باشد. به نظر می رسد این تبلیغات و اصرار عجیب، کار شرکت های تولیدکننده لوازم آرایش است که قصد دارند با ترویج و جا انداختن این امر و شکستن قبح آرایش های زنانه در میان مردان ایرانی یک بازار چند میلیارد دلاری را برای خودشان دست و پا کنند.

جالب تر از همه اصرار برخی از این سایت ها و پایگاه های خبری است بر این که آرایش زنانه در میان مردان ایرانی سابقه تاریخی دارد و اسناد تاریخی و باستان شناسی هم آن را تائید می کند!

این پایگاه های خبری از قول باستان شناسان خودشان مدعی هستند که مردان ایرانی از دوره هخامنشی سرمه می کشیده اند و از بیگودی استفاده می کرده اند و کفش پاشنه بلند می پوشیده اند و شاهانی مثل شاه عباس هم با آن سبیل های از بناگوش در رفته، کرم پودر و سرخاب سفیدآب به کار می برده اند!

البته بخشی از این اطلاعات درست است، چون کشیدن سرمه تا همین اواخر هم میان مردان رواج داشت و این امر در شریعت نیز مستحب است؛ ولی مردانی که از سرمه استفاده می کردند قصد آرایش نداشتند و صرفا از خاصیت سرمه برای روشنی چشم بهره می بردند یا پاشنه بلند کفش هنگام سواری و راندن اسب کاربرد داشت، اما آدم می ماند انگشت به دهان که این حضرات باستان شناس خلق الساعه با کدام ابزاری توانسته اند نوع و مارک کرم پودر خشایارشا و شاه عباس و فتحعلیشاه را از روی سنگ نبشته ها و اسناد بازمانده از آن روزگار تشخیص دهند!

کسی نیست به این حضرات بگوید شما اگر قصد تبلیغ و ترویج لوازم آرایش را دارید خب کارتان را بکنید چه کار دارید داریوش و ناصرالدین شاه و شاه عباس و… را که دستشان از دار دنیا کوتاه است، مخنث جلوه بدهید.

دکتر محمدرضا ترکی – استاد دانشگاه

منبع:جام جم آنلاین

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا