پزشکی و سلامت

علت سفید شدن زودرس موها چیست و آیا می‌توان مانع سفید شدن موها شد؟

زمانی که ملانین، رنگدانه‌ی مسئول رنگ در موها، در فولیکول‌های مو از بین می‌رود، موها سفید می‌شوند. افرادی که در سنین پایین دچار سفیدی مو می‌شوند احتمالا زمینه‌ی ژنتیکی و یا بیماری زمینه‌ای دارند.

موی سفید عادی‌ است؟

با افزایش سن رنگ موها تغییر می‌کند و این موضوع کاملا عادی‌ست. به عنوان یک فرد جوان ممکن است موهایی به رنگ مشکی، قهوه‌ای، قرمز و بلوند داشته باشید، اما با بالا رفتن سن، ممکن است متوجه نازک شدن موها در برخی نواحی و تغییر رنگ آنها به خاکستری یا سفید شوید.

بدن حاوی فولیکول‌های مو می‌باشد که کیسه‌های کوچک مسئول پوشاندن سلول‌های پوست هستند. فولیکول‌های مو حاوی ملانین، سلول‌های رنگدانه‌ای، هستند. ملانین مسئول رنگ موهاست. اما با گذر زمان و از دست رفتن ملانین در فولیکول‌های مو، موها به رنگ سفید درمی‌آیند.

سفید شدن موها در سنین کم
سفید شدن موها در سنین کم

دلیل سفید شدن موها در سنین کم

رنگ سفید در افرادی که موهای تیره دارند بیشتر نمایان است. باوجوداینکه سفیدی موها نشانه‌ای از پیری است، اما ممکن است افراد در سنین پایین و دبیرستان و دانشگاه هم موهای سفید داشته باشند. سن‌تان پایین است و موی سفید دارید؟ بسته به علت سفیدی موها ممکن است بتوان باز هم رنگ را به تارهای سفید برگرداند. در ادامه به دلایل سفیدی زودرس موها پرداخته‌ایم.

ژنتیک

درصورتی که در سنین پایین متوجه تارهای سفید مو شدید، احتمالا این عارضه را از پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگتان به ارث برده‌اید.

ژن را نمی‌توان تغییر داد، اما می‌توانید با رنگ مو، رنگ موهایتان را حفظ کنید.

استرس

استرس بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است. از جمله عوارض استرس عبارتند از:

  • مشکلات خواب
  • اضطراب
  • تغییر در اشتها
  • فشار خون بالا

استرس می‌تواند روی موها نیز تاثیر بگذارد. طبق نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده در سال 2013 ارتباطی  بین استرس و کاهش سلول‌های بنیادی در فولیکول‌های موی موش وجود دارد. درنتیجه اگر متوجه افزایش تعداد تارهای سفید در موهای خود شده‌اید، ممکن است عامل آن استرس باشد.

بیشتر بخوانید: آیا استرس می‌تواند باعث سفیدی مو شود؟ 

بیماری خودایمنی

بیماری خودایمنی نیز ممکن است منجر به سفیدی زودرس موها شود. سیستم ایمنی بدن در این شرایط به سول‌های خود حمله می‌کند و در موارد آلوپسی و ویتیلیگو، سیستم ایمنی به مو حمله کرده و باعث از بین رفتن رنگدانه می‌شود.

اختلال تیروئید

تغییرات هورمونی ناشی از مشکل تیروئید- مانند پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید- نیز ممکن است باعث سفیدی زودرس مو شوند. تیروئید غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در گردن قرار گرفته است و بسیاری از عملکردهای بدن از جمله متابولیسم را کنترل می‌کند. سلامت تیروئید نیز بر رنگ موها تاثیر می‌گذارد. کم‌کاری یا پرکاری تیروئید بر تولید ملانین تاثیر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد.

کمبود ویتامین B-12

از آنجایی که ویتامین B-12 نقش مهمی در بدن ایفا کرده و به رشد و رنگ موها کمک می‌کند، کمبود آن در بدن در سنین پایین باعث سفیدی زودرس موها می‌شود.

سفید شدن موها

می‌توان مانع سفید شدن موها شد؟

این موضوع بستگی به علت سفیدی موها دارد. اگر علت ژنتیک باشد هرگز نمی‌توان از سفید شدن موها در سنین پایین جلوگیری کرد.

در صورتی که مشکل زمینه‌ای دارید باید با یک پزشک مشورت کنید. شاید اگر مشکل زمینه‌ای درمان شود رنگ مو به حالت اولیه‌اش بازگردد، اما اصلا تضمینی نیست.

طبق نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده، اگر علت سفید موها، مشکل تیروئید باشد، ممکن است پس از درمان هورمون درمانی، موها دوباره به رنگ تیره درآیند. مصرف آمپول‌ها یا قرص‌های ویتامین B-12 به منظور جبران کمبود ویتامین نیز ممکن است به سلامت فولیکول‌های مو کمک کرده و رنگ طبیعی را به موهای شما برگرداند. اگر علت سفیدی مو استرس یا سیگار کشیدن باشد، هیچگونه شواهد علمی دال بر برگشتن رنگدانه مو بعد از ترک سیگار یا کاهش استرس در دسترس نیست.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا