پزشکی و سلامت

7 خوراکی که دیابتی‌ها باید از آن‌ها دوری کنند

اگر دیابت دارید از این خوراکی‌ها دوری کنید | دیابت یک بیماری‌ رایج بین کودکان و بزرگسالان در سراسر جهان است. درصورتی که انواع دیابت کنترل نشود می‌تواند منجر به عوارض جدی از جمله بیماری قلبی، بیماری کلیوی، نابینایی و غیره شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص غذاهای ممنوع دیابتی ها مطالبی را بیان کنیم.

برخی مواد غذایی و خوراکی‌ها می‌توانند باعث افزایش سطح قند خون و انسولین شوند، همچنین ممکن است باعث افزایش التهاب و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها شوند.

در این مقاله به معرفی مواد غذایی که افراد دیابتی باید از مصرف آنها اجتناب کنند پرداخته‌ایم. با زندگی سالم همراه باشید.

دلیل اهمیت مصرف کربوهیدرات برای افراد دیابتی

درشت مغذی‌هایی همچون کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها وظیفه تامین انرژی بدن را به عهده دارند.

در میان این درشت مغذی‌ها، کربوهیدرات‌ها بیشترین تاثیر را بر روی سطح قند خون دارند. به این دلیل که کربوهیدرات‌ها به قند یا گلوکز تجزیه شده و در جریان خون جذب می‌شوند.

کربوهیدرات‌ها حاوی نشاسته، شکر و فیبر هستند. فیبر هضم نمی‌شود و در عوض مانند سایر کربوهیدرات‌ها توسط بدن جذب می‌شود، بنابراین باعث افزایش قند خون نمی‌شوند.

زمانی که فرد دیابتی مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کند سطح قند خون وی به طور خطرناکی افزایش می‌یابد.

به مرور زمان، سطوح بالای قند خون باعث آسیب به اعصاب و رگ‌ها و در نتیجه ابتلا به بیماری‌های قلبی، بیماری کلیوی و سایر بیماری‌های جدی می‌شود.

به منظور جلوگیری از بالا رفتن سطح قند خون و همچنین کاهش خطر عوارض ناشی از دیابت، باید مصرف کربوهیدرات خود را کاهش دهید.

غذاهای ممنوع دیابتی ها
غذاهای ممنوع دیابتی ها

دیابتی ها از مصرف خوراکی‌های زیر اجتناب کنند.

1- نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر

نوشیدنی‌های قندی برای افراد دیابتی گزینه خطرناک و مضری هستند.

بعلاوه، این نوشیدنی‌ها حاوی مقدار زیادی فروکتوز هستند که موجب حساسیت به انسولین می‌شود. طبق نتایج حاصل از تحقیقات مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با قند می‌توانند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با دیابت مانند بیماری کبد چرب شوند.

بعلاوه، سطوح بالای فروکتوز در نوشیدنی‌های شیرین منجر به تغییرات متابولیکی و در نتیجه افزایش چربی شکم و سطح کلسترول و تری گلیسیرید مضر می‌شود.

2- چربی‌های ترانس

چربی‌های ترانس مصنوعی گزینه‌ای بسیار ناسالم هستند.

چربی‌های ترانس در مارگارین، کره بادام‌زمینی، اسپری‌ها، خامه‌ها و غذاهای منجمد موجود هستند. بعلاوه، تولیدکنندگان مواد غذایی به منظور افزایش ماندگاری خوراکی‌ها اغلب چربی‌های ترانس را به کراکر، کلوچه و سایر محصولات پخته شده اضافه می‌کنند.

معمولا چربی‌های ترانس مستقیماً باعث افزایش سطح قند خون نمی‌شوند، اما باعث افزایش التهاب، مقاومت به انسولین و چربی شکم و همچنین کاهش سطح کلسترول HDL (خوب) و اختلال در عملکرد شریانی می‌شوند.

3- نان سفید، برنج و ماکارونی

از جمله غذاهای غنی از کربوهیدرات می‌توان به نان سفید، برنج و ماکارونی اشاره کرد.

طبق نتایج حاصل از تحقیقات خوردن نان، شیرینی و سایر غذاهای حاوی آرد تصفیه شده سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 به صورت چشمگیری افزایش می‌دهند.

این غذاهای فرآوری شده حاوی فیبر کمی هستند. فیبر باعث کاهش سرعت جذب قند در جریان خون می‌شود.

4- ماست با طعم میوه

ماست ساده گزینه‌ای بی‌ضرر برای افراد دیابتی است. اما ماست‌های میوه‌ای مفید نیستند.

ماست‌های طعم‌دار معمولاً از شیر بدون چربی یا کم‌چرب بدست می‌آیند و حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات و شکر هستند.

خوراکی هایی که دیابتی‌ها باید از آن‌ها دوری کنند
غذاهای ممنوع دیابتی ها

5- غلات صبحانه شیرین

در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، اصلا نباید از غلات به عنوان صبحانه استفاده کنید.

علیرغم ادعاهای بهداشتی روی جعبه موادغذایی و خوراکی‌ها، بیشتر غلات بسیار فرآوری شده هستند و حاوی کربوهیدرات بسیار بیشتری نسبت به آنچه که تصور می‌کنید می‌باشند.

بعلاوه، سطح پروتئین (ماده مغذی که باعث احساس سیری و رضایت شده و در عین حال سطح قند خون را در طول روز ثابت نگه می‌دارد) این خوراکی‌ها بسیار کم است.

6- عسل، شهد آگاو و شربت افرا

عسل، شهد آگاو و شربت افرا به اندازه شکر سفید فرآوری شده نیستند، ولی ممکن است اثرات مشابه شکر بر قند خون، انسولین و نشانگرهای التهابی داشته باشند.

7- میوه خشک شده

میوه‌های خشک حاوی قند بالایی می‌باشند، و ممکن است بیش از چهار برابر میوه‌های تازه حاوی کربوهیدرات باشند. در صورت ابتلا به دیابت از مصرف میوه‌های خشک اجتناب کرده و به منظور کنترل بهینه قند خون میوه‌های کم قند را انتخاب کنید.

10 میوه با شاخص گلیسمی پایین برای افراد دیابتی

سخن پایانی

ممکن است تشخیص خوراکی‌های خوب و بد برای افراد دیابتی کار دشواری باشد، اما با پیروی از یک رژیم غذایی سالم کار آسان می‌شود.

افراد دیابتی باید از مصرف چربی‌های ناسالم، قندهای مایع، غلات فرآوری شده و سایر غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های تصفیه شده اجتناب کنند.

از مصرف خوراکی‌هایی که باعث افزایش سطح قند خون و افزایش مقاومت به انسولین می‌شود اجتناب کنید

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا