سلامت و تندرستی

4 کلید طلایی برای داشتن عمر طولانی‌تر

سبک زندگی سالم: 4 کلید طلایی برای داشتن عمر طولانی‌تر

چگونه ایالات متحده بیشترین هزینه را برای مراقبت‌های بهداشتی خرج می‌کند و هنوز هم یکی از کمترین میزان امید به زندگی را در بین کشورهای توسعه یافته دارد؟

سبک زندگی سالم و طول عمر

محققان دانشگاه هاروارد T.H. دانشکده بهداشت عمومی چان با استفاده از داده‌های مربوط به مطالعه سلامت پرستاران (NHS) و بهداشت حرفه‌ای پیگیری مطالعه  (HPFS)مشهور، مطالعه گسترده‌ای در مورد تأثیر عادات بهداشتی بر امید به زندگی انجام دادند. این بدان معنی است که آنها اطلاعات زیادی از افراد بسیاری در طی مدت زمان طولانی در اختیار دارند. مطالعه سلامت پرستاران بیش از 78،000 زن را شامل می‌شد و آنها را از سال 1980 تا 2014 زیر نظر داشت. بهداشت حرفه‌ای پیگیری مطالعه  شامل بیش از 40،000 مرد بود و آنها را از سال 1986 تا 2014 زیر نظر داشت.

محققان داده‌های مطالعه سلامت پرستاران (NHS) و بهداشت حرفه‌ای پیگیری مطالعه  (HPFS) را از نظر رژیم غذایی، فعالیت بدنی، وزن بدن، استعمال دخانیات که از پرسشنامه‌های معتبر تأیید شده منظم جمع آوری شده بود، بررسی کردند.

داشتن عمر طولانی‌تر
4 کلید طلایی برای داشتن عمر طولانی‌تر

سبک زندگی سالم دقیقاً چیست؟

این چهار مورد به این دلیل انتخاب شده‌اند که مطالعات قبلی نشان داده  که تأثیر زیادی در خطر مرگ زودرس دارند، که شامل موارد زیر است:

  • رژیم غذایی سالم: که بر اساس میزان دریافت غذاهای سالم مانند سبزیجات، میوه‌ها، آجیل‌ها، غلات کامل، چربی‌های سالم و اسیدهای چرب امگا 3 و غذاهای ناسالم مانند گوشت‌های قرمز و فرآوری شده، نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر، چربی ترانس و سدیم محاسبه و رتبه بندی شده است.
  • سطح فعالیت بدنی سالم، که حداقل 30 دقیقه در روز با فعالیت متوسط ​​تا شدید روزانه اندازه‌گیری می‌شود.
  • وزن بدن سالم، به عنوان شاخص توده بدنی طبیعی (BMI) تعریف می‌شود که بین 18.5 تا 24.9 است.
  • سیگار کشیدن، خب، میزان سالم سیگار کشیدن وجود ندارد. “سالم” در اینجا به معنای سیگار نکشیدن است.

محققان همچنین داده‌ها در مورد سن، قومیت و مصرف دارو و همچنین داده‌های مقایسه‌ای از نظرسنجی‌های ملی بررسی سلامت و تغذیه و داده‌های آنلاین گسترده مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها را برای تحقیقات اپیدمیولوژیک بررسی کردند.

آیا سبک زندگی سالم تفاوتی ایجاد می‌کند؟

همانطور که مشخص شد، عادات سالم تفاوت زیادی ایجاد می ‌کنند. بر اساس این تجزیه و تحلیل، افرادی که این 4 معیار را داشتند، به طور چشمگیری از زندگی طولانی‌تر نسبت به افرادی که این معیارها را نداشتند، برخوردار بودند. افرادی که هیچ یک از این عادت‌ها را نداشتند به احتمال خیلی زیاد به دلیل سرطان یا بیماری قلبی- عروقی می‌میرند.

محققان همچنین امید به زندگی را با توجه به اینکه افراد چه تعداد از این 4 عادت سالم را دارند، محاسبه کردند. فقط یک عادت سالم (مهم نیست کدام یک)، فقط یک مورد، امید به زندگی را دو سال در مردان و زنان افزایش داد. جای تعجب نیست که هرچه عادت‌های سالم‌تری در افراد وجود داشته باشد، طول عمر آنها نیز بیشتر است.

یک مطالعه در سال 2017 با استفاده از داده‌های مطالعه بهداشت و بازنشستگی نشان داد که افراد 50 ساله و بالاتر که وزن طبیعی داشتند و هرگز سیگار نکشیده بودند به طور متوسط ​​هفت سال بیشتر زندگی می‌کردند.

یک تحقیق در سال 2012 بر روی 15 مطالعه بین المللی که بیش از 500000 شرکت کننده را شامل می‌شد، نشان داد که بیش از نیمی از مرگ‌های زودرس به دلیل عوامل ناسالم سبک زندگی مانند رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، چاقی و سیگار کشیدن است.

بنابراین مشکل (بزرگ) ما چیست؟

همانطور که دراین مطالعه اشاره شد، در ایالات متحده بجای تلاش برای پیشگیری از بیماری‌ها، هزینه‌های زیادی صرف تهیه داروها و سایر درمان‌ها می‌شود. مشکل بزرگ دقیقا همینجاست.

کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند که بهترین راه برای کمک به افراد در ایجاد رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی در سطح وسیع، از طریق تلاش‌های بهداشت عمومی و تغییر سیاست‌ها است. (مانند قانون استفاده از کلاه ایمنی موتورسیکلت و قانون کمربند ایمنی  …)

دسترسی به منبع : Healthy lifestyle: 4 keys to a longer life

بیشتر بخوانید : آیا سبک زندگی سالمی دارید؟

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا