آموزشپزشکی و سلامتدسته بندی نشدهورزش

یوگای خنده

تمرین‌های یوگای خنده

در این مطلب چند‌ مورد از تمرین‌هایی را که درکارگاه‌های یوگای خنده انجام می‌شود، توضیح می‌دهیم.

چه زمانی تمرین‌ها را انجام دهیم؟

بهتر است که تمرینات یوگای خنده، صبح‌ها انجام شود. در‌این‌صورت مزایای این تمرین‌ها تمام طول روز افراد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. مدت زمان انجام یوگای خنده بین پانزده تا بیست دقیقه در روز است.

پیشنهاد می‌شود برای انجام تمرین‌های یوگای خنده بیش‌از‌این وقت صرف نکنید؛ چون ممکن است در طولانی‌مدت کمی آزار‌دهنده باشد و اثرات مثبت آن کم شود. فقط انجام یوگای خنده به هنگام شب و قبل از خواب پیشنهاد نمی‌شود؛ چون می‌تواند منجر به شادمانی و افزایش سطح انرژی و درنتیجه ایجاد مشکل هنگام خواب شود.

بیشتر مواقع، تمرین‌های یوگای خنده در حالت ایستاده و در فضای باز انجام می‌شود. در این فضا، افراد می‌توانند تمرین‌های کششی هم انجام دهند تا کالبدشان برای رهایی، آسودگی و شادی آماده شود.

انجام تمرین‌های یوگای خنده برای مبتلایان به بیماری‌هایی که در ادامه می‌آید، ممنوع است؛ چرا‌که باعث شدت‌یافتن بیماری‌شان می‌شود: هموروئید پیشرفته، بیماری‌های قلبی شدید، کسانی که دچار سرفه‌های مزمن هستند، مبتلایان به صرع، افرادی که انواع فتق دارند و کسانی که دچار بی‌اختیاری ادرار هستند.

بیشتر بخوانید

تمرین‌ها:

خنده سلام‌ و ‌احوال‌پرسی

در فرهنگ هند، هنگام سلام‌کردن کف دست‌ها را به‌هم می‌چسبانند و نزدیک به سینه قرار می‌دهند. در فرهنگ ما در‌این نوع خنده، دست‌ها را روی سینه قرار داده و در‌حالی‌که کمی به سمت طرف مقابل خم می‌شویم به‌جای سلام و احوال‌پرسی، رو‌به‌هم می‌خندیم. خنده‌ها باید به‌صورت کوتاه و منقطع
باشند.

خنده دست‌ دادن

می‌توانید این تمرین را با یک یا هر‌دو دست انجام دهید؛ در‌حالی‌که با‌هم دست‌می‌دهید به‌چهره هم نگاه کنید و همان‌طور که دست یکدیگر را می‌فشارید، بخندید. در‌اینجا‌هم ترجیح این است که خنده‌ها منقطع باشند؛ البته مدت‌زمان هر‌بار خندیدن در ‌این تمرین کمی بیشتر از خنده سلام و احوال‌پرسی است.

خنده بگو‌ مگو

مقابل هم می‌ایستید و درست مثل حالتی که با طرف مقابل در حال بحث‌و‌جدل هستید، انگشت اشاره را به‌سوی او تکان می‌دهید؛ اما به‌جای پرخاش و بد‌رفتاری، کمی به‌سمت طرف مقابل خم شوید و به‌روی او بخندید. این تمرین به‌خصوص به همسران عزیز پیشنهاد می‌شود.

خنده بی‌ پولی

بی‌پولی و جیب خالی ممکن است برای هر فردی پیش بیاید و وضعیت خوشایندی نیست، اما یک لحظه به آن فکر کنید و به‌جای اینکه در این حالت دچار استرس و ناراحتی شوید به چنین موقعیتی بخندید. برای انجام تمرین، محتویات جیب را ‌بیرون بکشید و به این وضعیت بخندید.

خندیدن به‌ خود

هدف اصلی این مدل از خنده، جلوگیری از منیت و غرور کاذب است. درواقع انگشت را به سمت خود می‌گیریم و به خود می‌خندیم تا یک بار دیگر یادآوری شود که به دیگران نخواهیم خندید. در این حرکت، کانون توجه، خودمان هستیم و یادآور این نکته است که همه‌چیز در خود ماست و برای هر تغییری باید از خود شروع کنیم.

خنده عذر‌خواهی

هنگامی‌که سهواً اشتباهی انجام می‌دهیم، به‌طبع عذر‌خواهی می‌کنیم. فرض را بر این بگذاریم که کار اشتباهی انجام داده‌ایم و می‌خواهیم طرف مقابل ما را ببخشد. خندیدن کارمان را راحت‌تر می‌کند. در‌این حرکت با قرار‌دادن دست‌ها روی سینه و کمی خم‌شدن به سمت طرف مقابل همراه با خنده‌های منقطع از طرف مقابل عذر‌خواهی کنید.

خنده ورزش گلف

مانند ورزشکاران رشته گلف در دو مرحله، تمرین یوگای خنده را انجام دهید: در مرحلۀ اول، حالت زدن‌ توپ را به‌خود بگیرید و در‌همین‌حال عمل دم را انجام دهید. در مرحلۀ بعدی، فرض کنید قرار است توپی را با چوب گلف پرتاب کنید. در‌همین‌حالت به توپ ضربه بزنید و همراه با بازدم خنده سر دهید.

خنده مورچه در لباس

مانند کسی که مورچه یا حشره در لباسش هست به‌همان شکل خود را تکان دهید، با دست‌های‌تان به جست‌و‌جوی آن بپردازید و همراه با پیچ‌و‌تاب‌هایی که به خود می‌دهید، بخندید. این احتمال وجود دارد که چنین مسئله‌ای برای کسی هم پیش بیاید؛ ولی می‌خواهیم بیاموزیم که حتی به موضوعات ناراحت‌کننده نیز بخندیم.

گفت‌و‌گوی تلفنی

فرض کنید یک موبایل یا گوشی تلفن دست‌تان است و طرف مقابل حرف‌های خنده‌دار می‌زند؛ بنابراین با این فرض به‌ صحبت‌هایش بخندید. می‌توانید راه بروید، بچرخید و در‌این حالت‌ها به‌جای صحبت‌کردن به‌خندیدن ادامه دهید. این تمرین به‌صورت انفرادی یا دسته‌جمعی انجام می‌شود.

خنده صورت‌ حساب

به‌طورمعمول آدم‌ها هنگام دریافت صورت‌حساب، چهره درهمی دارند؛ به‌ویژه اگر مبلغ صورت‌حساب دور از انتظار باشد؛ اما می‌توانید این شرایط را به بهانه‌ای برای خندیدن تبدیل کنید. در‌این‌جا یک صورت‌حساب فرضی با رقم‌های درشت در نظر بگیرید و این بار با دیدن صورت‌حساب به‌جای ناراحتی و دل‌خوری، خنده‌ای سر دهید.

خنده نخ‌ کشیدن مغز

همان‌طور‌که ما از نخ‌دندان برای حفظ سلامتی بیشتر دندان‌ها استفاده می‌کنیم، باید درصدد پاک‌سازی ذهن هم باشیم. بدین‌شکل که دو دست را در دو طرف سر قرار می‌دهیم و با تصور این که نخی بزرگ در دست داریم، این بار مغز را نخ می‌کشیم و آن را به‌سمت پایین و به‌سمت سرمان فشار‌داده و در حرکت بعدی با بالا‌بردن آن خنده سرمی‌دهیم.

یوگای خنده و نفس عمیق

نکته‌ای که ضمن انجام حرکات یوگای خنده باید به آن دقت کنید، انجام درست و به‌موقع تنفس و همان دم‌و‌بازدم است. پیشنهاد می‌شود در فواصل انجام تمرینات یوگای خنده، تمرینات تنفسی را انجام دهید؛ بدین‌ترتیب اکسیژن بیشتری به مغز و دیگر اندام‌ها می‌رسد.

یک نمونه از تمرینات این است که کف دست‌ها را به‌هم می‌چسبانیم و بالای سر قرار می‌دهیم؛ سپس دست‌ها را با‌هم به‌سمت پایین می‌آوریم.

وقتی دست‌ها در بالای سر قرار گرفته‌اند، عمل دم و هنگامی که دست‌ها را چرخانده و پایین می‌آوریم، عمل بازدم را انجام می‌دهیم. در مجموع تنفس عمیق که در آن عمل دم را از بینی انجام‌داده و از لب‌ها هوا را بیرون می‌دهیم به آمادگی ریه‌ها کمک می‌کند؛ البته افرادی که با یوگا آشنایی دارند، تمرینات تنفسی گسترده‌تری انجام می‌دهند.

مجله اینترنتی زندگی سالم

شبنم اربابیان

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا