فرهنگ و هنر

پایان خانه‌نشینی 8 ساله علیرضا افتخاری

علیرضا افتخاری

رهبری موزیسین با تجربه‌ای چون حسین پرنیا که در کارنامه کاری او همکاری با بزرگانی چون ایرج بسطامی دیده می شود، اجرای دیشب را حال و هوای دیگری بخشیده بود.

به نقل از مهر، در این کنسرت که بعد از 8 سال دوری علیرضا افتخاری از اجرای زنده به رهبری حسین پرنیا و ارکستری از سازهای ایرانی در مرکز همایش های برج میلاد توسط شرکت ایران گام به تهیه کنندگی صدرالدین حسین خانی اجرا شد، قطعات «پادشاه فصل ها» با شعری از مهدی اخوان ثالث و ملودی حسین پرنیا، «میرا» با شعری از نیما یوشیج با ملودی حسین پرنیا، «بی‌بی جون» با شعری از احمد شاملو و ملودی حسین پرنیا از آلبوم تازه این خواننده با عنوان «پادشاه فصل‌ها» برای علاقه‌مندان موسیقی ایرانی اجرا شد.

علیرضا افتخاری در ابتدای این کنسرت بعد از اینکه از حسین پرنیا رهبر ارکستر مجوز ایستاده خواندن را گرفت خطاب به تماشاگران گفت: از همه شما تماشاگرانی که در این مدت ما را حمایت کردید صمیمانه قدردانی می کنم و امیدوارم از این پس به عنوان یک هنرمند حقیر در محضر شما تماشاگران فهیم موسیقی بتوانیم آثار ارزشمند و قابل قبولی را چه در عرصه تولید و چه در اجرا تقدیم کنم.

وی با تقدیر از صدرالدین حسین خانی در تهیه کنندگی این کنسرت موسیقایی خاطرنشان کرد: صدرالدین حسین خانی بعد از سالها اجرای زنده از من درخواست کرد که کنسرتی را در تهران برگزار کنم که من در ابتدا به او گفتم من این کاره نیستم اما به اصرار او و همراهی و همکاری دوست عزیزم حسین پرنیا این اتفاق افتاد و من امشب با کمال افتخار در خدمت شما تماشاگران عزیز موسیقی هستم.

افتخاری در خوانش یکی از قطعات جدید خود در این کنسرت که ترکیبی از اجرای آوازی از شعرهای اخوان ثالث و نیما یوشج بود، بیان کرد: شاید شما با این گونه آوازی من آشنا و مانوس نباشید اما امیدوارم با کمی اغماض این قطعه نیز مورد توجه شما قرار گیرد چراکه من در این قطعه فضای جدیدی را تجربه کردم که برای خودم ارزشمند بود.

این خواننده موسیقی ایرانی که در این کنسرت بیشتر به اجرای قطعات جدید خود از آلبوم منتشر نشده «پادشاه فصل‌ها» پرداخت، قطعاتی هم از آلبوم ماندگار و پرفروش «یاد استاد» از ساخته‌های زنده‌یاد علی تجویدی نیز اجرا کرد که این قطعات به دلیل حس نوستالژیک آنها برای تماشاگران قدیمی موسیقی ایرانی با استقبال خوبی مواجه شد.

«آتشی ز کاروان» با شعری از معینی کرمانشاهی ساخته استاد علی تجویدی، «اهل دردم می شناسم درد را» با شعری از علیرضا اخلاقی، «جای آن دارد که چندی هم ره صحرا بگیرم» با شعری از معینی کرمانشاهی و ملودی استاد علی تجویدی ، «آمد آمد با دلجویی» با شعری از معینی کرمانشاهی و «امید جانم ز سفر باز آمد» با شعری از معینی کرمانشاهی و ملودی استاد تجویدی آثار دیگری بودند که افتخاری آنها را در این کنسرت برای علاقه مندان خود اجرا کرد که قطعه «امید جانم» یکی از پرطرفدارترین این قطعه ها بود.

علیرضا افتخاری حین اجرای این قطعات نوستالژیک خطاب به تماشاگران گفت: انرژی که شما امشب به من می دهید باعث می شود که من تا صبح این انگیزه را داشته باشم که برای شما بخوانم و این ذوق نشان‌دهنده عشقی است که شما به من دادید و هیچ گاه هم آن را فراموش نخواهم کرد.

یکی از قطعاتی که در آلبوم «پادشاه فصل‌ها» تهیه و تولید شده است قطعه ای در تجلیل مقام هنری زنده یاد پرویز مشکاتیان بود که گروه اجرایی در یکی از بخش های کنسرت آن را اجرا کرد.

حسین پرنیا قبل از اجرای این قطعه خطاب به حاضران در سالن گفت: سالها پیش به دیدار پرویز رفتم و یادم می آید آن روز، روز سرد و تلخی بود. پرویز تنها نشسته بود و فکر می کرد. او همیشه موسیقی را فکر می کرد وقتی او را با این حال دیدم از منزلش خارج شدم و موسیقی‌ای را زمزمه کردم که امروز تقدیم شما می شود.

وی تصریح کرد: مشکاتیان هنرمندی بود که توسط هنر به انزوا کشیده شد و حیف است که امشب اینجا به یاد این استاد ارجمند موسیقی ایرانی نباشیم به همین خاطر این موسیقی را که در آلبوم «پادشاه فصل ها» هم وجود دارد به یاد پرویز مشکاتیان به شما تقدیم می کنیم.

در حالیکه بسیاری از خوانندگان موسیقی ایرانی بعد از انتشار آلبوم تازه خود نسبت به اجرای زنده این آثار در کنسرت های زنده اقدام می کنند، علیرضا افتخاری هم می توانست پیرو همین سبک و سیاق همیشگی اجرای کنسرت‌ها، از این فرصت استفاده کرده و مجموعه ای از آهنگ های قدیمی خود را به تماشاگران ارائه دهد ولی وی اقدام به رونمایی به آثار منتشرنشده‌اش هم کرد.

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا