آرایش و زیبایی

برای نرمی مو از سس مایونز استفاده کنید

نرمی مو با سس مایونز | «صاف یا فر کردن موها با موادشیمیایی انجام می شود. این مواد می توانند روی ساقه مو و حالت آن تاثیر بگذارند. موادی مانند «گلد» که برای صاف کردن موها استفاده می شوند، به نوعی پیوندهای دی سولفیدی موها را می شکنند و آنها را به گونه ای آرایش می دهند که در نهایت ساقه موها صاف تر شود…برای فر کردن موها هم موادشیمیایی خاصی به کار می رود که آرایش پروتئین موها را به هم می ریزند و به شکل جدیدی درمی آورند.»

 اینها، بخشی از گفته های دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست، قائم مقام مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در علوم پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد صاف یا فر کردن موها بود. اگر شما هم طرفدار صاف یا فر کردن موهای خود با موادشیمیایی هستید، بد نیست پیش از هر تصمیمی، این گفت وگو را بخوانید.

چرا تاثیر مواد صاف یا فرکننده مو، موقتی و کوتاه مدت است؟

معمولا تاثیر مواد صاف یا فرکننده مو، بیشتر از 4 یا حداکثر 6 ماه نیست. این مواد فقط قادر به تغییر ظاهر ساقه موها هستند و زمانی که مو رشد کند، دوباره با حالت اولیه اش از ریشه خارج خواهد شد. در این صورت، فقط قسمت های پایینی ساقه در فاز فر یا صاف باقی خواهند ماند. درست مانند اتفاقی که در رنگ کردن موها می افتد.

برخی افراد می گویند با صاف یا فر کردن موهای خود دچار ریزش موی شدید شده اند، این ادعا درست است؟

هم بله و هم نه؛ در واقع، تمام این تغییر و تحول ها که در ساقه مو اتفاق می افتد، می تواند منجر به شکنندگی موها شود ولی از آنجا که آرایشگرهای ماهر سعی می کنند تماسی بین این موادشیمیایی و ریشه موها برقرار نشود، پس از صاف یا فر کردن مو، ریزش آن اتفاق نمی افتد. البته اگر این موادشیمیایی با کف سر در ارتباط باشند، می توانند ازطریق پوست سر جذب شوند و به ریشه و فولیکول های موها آسیب برسانند.

متاسفانه، موارد زیادی را دیده ایم و داشته ایم که فرد بعد از فر یا صاف کردن موهای خود با موادشیمیایی، با شکایت از ریزش موی شدید، به مطب مراجعه کرده است. به همین دلیل، توصیه های ما بیشتر توصیه های پیشگیرانه است، نه توصیه های درمانی.

چطور؟

یعنی بهتر است برای چندماه تغییر ظاهر و شاید هم زیباتر شدن، زیبایی طبیعی و سلامت خود را به خطر نیندازید و کمتر سراغ موادشیمیایی برای تغییر حالت موهایتان بروید. به طور کلی، هرچه موها کمتر دستکاری شوند، آسیب کمتری به ساقه و ریشه آنها وارد خواهد شد. یکی از آسیب هایی که در اثر صاف یا فر کردن و خشک شدن بیش از اندازه به ساقه مو وارد می شود، ابتلا به موخوره است که راه درمانی جز کوتاه کردن موها برای رفع آن هم وجود ندارد.

خیلی از افرادی که ریشه موی آنها با موادشیمیایی در تماس نبوده هم دچار ریزش مو پس از فر یا صاف کردن موهایشان می شوند. نظر شما درباره علت این مشکل چیست؟

به هر حال، استفاده از موادشیمیایی مختلف برای صاف یا فر کردن، باعث شکنندگی ساقه موها می شود. در این حالت، ساقه موها از نزدیک ریشه یا حتی از وسط ساقه به دلیل شکننده بودن، قطع می شود و می ریزد. در نتیجه، فردی که موهای خود را صاف یا فر کرده است با دیدن این نوع ریزش مو و کم شدن حجم موهایش، احساس می کند دچار ریزش مو از ریشه شده است. در حالی که اینطور نیست و دوباره با رشد موهایی که با موادشیمیایی در تماس نبوده اند، مشکل ریزش موقتی مو هم برطرف خواهد شد.

توصیه شما به افرادی که موهای خود را به هر دلیلی صاف یا فر کرده اند، چیست؟

ساقه موی این افراد به شدت در معرض خشکی و شکنندگی قرار دارد. به همین دلیل استفاده از چرب کننده های مختلف مانند روغن بادام یا روغن نارگیل و سرم های مو و شستن موها با شامپوهای ملایم می تواند برای این افراد مفید باشد.

برخی افراد به دلیل داشتن موهای مجعد و خشن، اقدام به صاف کردن آنها می کنند. آیا راهی برای رفع زبری و خشن بودن شدید مو بدون صاف کردنشان وجود دارد؟

شاید بتوان کراتینه کردن موها را به این افراد توصیه کرد. البته به یاد داشته باشید کراتینه کردن موها با تولید فرمالدئید همراه است که استنشاق آن می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد.

پس چاره چیست؟

خوشبختانه امروزه کیت های کراتینه فاقد فرمالدئید هم به بازار آمده که افراد مختلف می توانند خودشان در منزل از آنها استفاده کنند. استفاده از این کیت ها و کراتینه کردن موهای زبر و مجعد با آنها، می تواند تا چندماه مشکل زبری موها و شانه کردنشان را حل کند و موها را برای مدتی نرم و لطیف کند. البته استفاده مستمر و دستکاری مداوم موها با این روش هم توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید تا بیشتر بدانید: 6 کاربرد جالب سس مایونز

روش خانگی ساده تری برای نرم و لطیف تر کردن موهای مجعد یا حتی موهایی که در اثر رنگ، صاف یا فر کردن، آسیب دیده اند و خشک شده اند هم وجود دارد؟

بله، افرادی که موهای زبر، خشک، آسیب دیده و مجعد دارند، می توانند ساقه موهای خود را به سس مایونز آغشته کنند. سپس آنها را با کلاه مخصوص رنگ حدود 3 2 ساعت بپوشانند و درنهایت هم با شامپویی ملایم، آن را آبکشی کنند. سس مایونز حاوی سرکه، تخم مرغ و روغن است و می تواند یک نرم کننده عالی برای موهای زبر و خشن باشد.

آیا استفاده از نرم کننده یا شامپوهای 2 در 1 برای افرادی که موهایشان را صاف یا فر کرده اند، توصیه می شود؟

بله، از آنجا که ترکیب های شیمیایی موجود در رنگ های مو یا مواد صاف و فرکننده مو باعث تغییر آرایش پروتئین مو و در نهایت هم خشک و شکننده شدن آن می شود، توصیه می کنیم بعد از تماس مو با چنین موادی، از شامپوهای ملایم تر، نرم کننده یا شامپوهای 2 در 1 که حاوی مواد نرم کننده ای مانند سیلیکون هستند، استفاده شود. این مواد نرم کننده می توانند غشایی را دور ساقه مو تشکیل دهند و باعث نرم تر شدن موها شوند.

حرف آخر؟

افرادی که موهای خود را صاف، فر یا رنگ کرده اند یا تمام افرادی که نمی خواهند آسیب زیادی به ساقه موهای خود برسانند، باید استفاده از سشوار را محدود به موارد خاص کنند. به طور کلی، خود چرخه شستن و خشک کردن موها با سشوار، می‌تواند باعث آسیب دیدن ساقه آنها به دلیل تماس با حرارت داغ سشوار و شستشوی مو شود.

 منبع:قطره

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا