دسته بندی نشده

مشاوره

مشاوره

در صورت داشتن سوال و یا مسئله ای در زمینه های آرایشی زیبایی،سلامت جنسی و ازدواج ،سوال مورد نظر خودرا در قسمت نوشتن دیدگاه برا ی ما قرار دهید . سوال شما توسط متخصصین درجه یک ایران پاسخ داده می شود و شما می توانید پاسخ را در همین صفحه مشاوره مشاهده نمایید .

********************

سلام.شوهرم خیلی زود جوشه . خودش چندین بار گفته که شاید هم یک نوع بیماری باشه. ببرمش روانپزشک؟ خودم درمانش کنم؟ مثل قبل بهم اعتنا نمیکنه. با حرفهاش آزرده ام میکنه . نمیخوام اینطوری باشه . خواهش میکنم راهنماییم کنید. یک ماه دیگه عروسی میکنیم.با تشکر

پاسخ:با سلام سعی کنید وقتی او عصبانی می شود یا به قول شما جوش می آورد محیط را ترک کنید چون اگر بمانید مجبور می شوید جواب بدهید و تشنج بیشترمی شود بعد یک لیوان آب سرد به او بدهید تا آرام شود مدتی با او با مهربانی صحبت کنید و بیشتر درکش کنید فعلا نیازی به روانپزشک نیست شاید نیاز دارد بیشتر دیده شود و از محبت سیرابش کنید

********************

دکتر الهه بهزاد فر :متخصص پوست ومو

آلودگی هوا بر پوست اثر دارد ؟

آلودگی در واقع یک قاتل خاموش است که مسئول ایجاد بیماری های مختلف است و پوست نیز در امان نیست.

بیماریهای حاصل از آلودگی هواچه مشانه ها وعلائمی دارد ؟

  عوامل بیماری زای موجود در هوا شامل ذرات هیدروکربن، گورد، سرب، ارسنیک و … باعث تحریک مخاط تنفسی و پوست و حساسیت های پوستی (اگزما) بخصوص در بازه سنی کودکان و سالخوردگان که آسیب پذیرتر هستند می شوند .علائم این بیماری را سرخی و تیرگی پوست، پوسته پوسته شدن کنار بینی، گونه ها و سوزش و خارش و پف کردن دور چشم است. از دیگر عوارض آلودگی بر پوست صورت شامل افزایش پیری پوست، چین و چروک بیشتر به دلیل تولید بیشتر رادیکالهای آزاد در هوای آلوده، اختلال در ساخت ویتامین D، افزایش آلویک ها و کاهش لایه ازن و اشعه ماورای بنفش هستند. به دلیل تابش زیاد اشعه ماورای بنفش مضر بر پوست: سرطان پوست نیز شیوع بیشتری پیدا می کند.

راه حلی جهت کم کردن اثرات عوارض آلودگی بر پوست ارائه نمایید

استفاده از مرطوب کننده ها و شست و شوی مرتب سر و صورت با شامپو و صابون های مناسب، استفاده مرتب از ضد آفتاب های مناسب و تکرار آن در دو – سه ساعت یک بار، استفاده از عینک، کلاه و لباس مناسب و استفاده نکردن از عطرها به خصوص در افراد مستعد اگزما می توانند اثرات مضر سرب را کاهش دهند  همچنین مصرف لنیات، میوه و سبزیجات، ماست تازه و مایعات فراوان نیز در کاهش آلودگی موثر هستند.

تاثیر آلودگی بر سلامت موچیست ؟

افزایش سرب منجر به آلوده شدن مو، تیره رنگ شدن و بدشکل شدن ساقه مو و خشکی و شکنندگی مو و در نهایت ریزش مو می شود. همچنین تماس طولانی مدت با مواد آلوده در کارخانه منجر به کدری و تیرگی و از بین رفتن شادابی مو می شود.

روش های کاهش اثرات آلودگی بر موچه چیز هایی است ؟

به گفته این متخصص پوست و مو، شست و شوی منظم و مناسب موها و استفاده کردن از ماسک ها و انواع ژل های نامناسب به دلیل چسبندگی بیشتر آلوئیدها به موها، از بین رفتن موها، تغذیه مناسب و نوشیدن آب و مایعات دیگر از روش های کاهش اثرات آلودگی بر مو به شمار می روند.

*********************************

الهام یزدانی  وکیل دادگستری

مشاوره حقوقی

1) اگر شخصی توانایی انتخاب وکیل نداشته باشد چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

اشخاصی که توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند می‌توانند از کانون وکلای دادگستری ومراکز اموروکلا، مشاوران حقوقی و یا دادگاه رسیدگی کننده به پرونده، درخواست تعیین وکیل مجانی نمایند.

2)آیا می شود قبل از  طرح دعوا  درخواست وقصد خود را مبنی بر مطالبه حق از طریق مراجع قضایی به طرف اعلام نمود؟

  بله قبل از طرح دعوا در مراجع قضایی می­توانید با ارسال اظهارنامه و با کمترین هزینه حق خود را از دیگری مطالبه نمایید وچنانچه مدیون بعد از دریافت اظهارنامه از پرداخت حق شما استنکاف نمود می توانید طرع دعوا نمایید.

3)برای  ارسال اظهارنامه به کجا باید مراجعه کرد؟

براي ارسال و ابلاغ اظهار نامه مي توانيد به دفاتر مشخص در دادگستري (دایره اظهارنامه) يا ادارات ثبت اسناد مراجعه كنيد.

4)برای برابر اصل نمودن مدارک به چه مراکز یا اداراتی می توان مراجعه کرد؟

  براي برابر با اصل نمودن مدارك و اسناد می توانید به ادارات ثبت اسناد و دفاتر اسناد رسمي مراجعه كنيد.

5)آیا برای شکایت از دستورات واقدامات مامورین دولتی وشهرداری ها, باید به دادگستری مراجعه نمود؟

خیر براي شكايت از تصميمات و دستورات مقامات دولتي و شهرداري‌ها، بايد به ديوان عدالت اداري مراجعه وشکایت خود در آن ارگان  مطرح نمایید. 

6)در صورت مفقودی چک چه باید کرد؟

در صورت مفقود نمودن چك بايد فوراً‌ موضوع را ابتدا به بانك مربوطه  و سپس به  دادسراي عمومي و انقلاب اطلاع دهيد.

 

7)آیا طرفین دعوا بعد از جلسه رسیدگی می توانند موضوع را به صلح وسازش خاتمه دهند؟

در امور مدنی خواهان و خوانده (طرفین دعوا)در هر مرحله از دادرسی می‌‌توانند دعوی خود را از راه سازش خاتمه دهند ولیکن این سازش وتوافقات حاصل از آن  باید در دفتر اسناد رسمی و یا در دادگاه تنظیم شود.

8)چه تکلیفی بر عهده ضمانت کننده از متهم بار می شود؟در صورت ضمانت از متهم در صورتی که مرجع قضایی اعلام نماید کفیل مکلف به معرفی متهم  می‌باشد و در صورت عدم معرفی وجه‌الکفاله یا وجه‌الوثاقه تودیع شده از سوی کفیل توسط دادگاه ضبط می گردد..

9)آیا  احضار از سوی کلانتری یا دادسرا وعدم حضوربدون عذرموجه مسولیتی برای شخص احضار شونده دارد؟

اگر از سوی مرجع قضائی احضار شدید، عدم حضور بدون عذر موجه منجر به جلب و دستگیری شما خواهد شد.

 ***********************************************

الهام يزداني /وكيل دادگستري

آیا  شوهر اجازه فروش جهیزیه  همسرش را دارد؟

شوهر اجازه فروش جهیزیه همسرش را ندارد و فقط تا زمان بقای زندگی مشترک حق استفاده از این اموال را دارد.

چنانچه شوهری بدون اجازه همسرش جهیزیه وی را بفروشد در قانون برای شوهر مسولیتی پیش بینی شده است؟

اگر زوجی بدون اذن همسرش جهیزیه وی را بفروشد برابر قانون مسئول است و می توان به عنوان فروش مال غیر از وی شکایت نمود چون مالکیت این اموال متعلق به زن می باشد.

آیا شوهر حق دارد در دارایی ودرآمد ها مستقل زن دخالتی نماید؟

زن حق دارد مستقلاً در دارایی خود هرگونه تصرفی نماید و شوهر حق مداخله در این امور را ندارد، برای مثال سهم الارث خود را ببخشد یا بفروشد .

مرد می تواند با داشتن همسر دایم زن دیگری را اختیار نماید؟

مرد با داشتن همسر، نمی‌‌تواند زن دیگری را اختیار کند مگر با اجازه دادگاه واثبات  عدم تمکین زن

آیا  ثبت واقعه ازدواج الزامی است؟

بله الزامی است  وعدم ثبت واقعه ازدواج جرم محسوب می شود و مرتکب به حبس تا 1 سال محکوم خواهد شد.

آیا به زنی که به عقد موقت مردی در آید و به زبان عامیانه صیغه وی شود نفقه‌‌ای تعلق می گیرد؟  در ازدواج موقت به زن نفقه تعلق نمی گیرد  مگر اینکه در زمان عقد موقت در این مورد توافقی صورت گرفته باشد.

آیا زن می تواند برای کارهایی که در خانه شوهرش انجام داده است حقوقی مطالبه نماید؟

زوجه می تواند حقوق کارهای  ایام زوجیت را از شوهر خود مطالبه نماید که در قانون تحت عنوان اجرت المثل از آن یاد می شود. با این شرط که زوجه کارهایی را که شرعا بر عهده وی نبودها با قصد عدم تبرع(مجانی وبدون عوض)وبه دستور زوج انجام داده باشد..

آیا سردفتران ازدواج در هنگام خواندن خطبه عقد باید شرایط مندرج در قباله ازدواج را  به دو طرف تفهیم نماید؟

در هنگام ثبت ازدواج سردفتر ازدواج وظیفه دارند که شرایط مندرج در قباله را مورد به مورد به دو طرف تفهیم نماید چرا که شرطی معتبر است که مورد توافق زن و مرد قرار گیرد و به امضای هردوی آنها رسیده باشد.

آیا در صورت تحقق یکی از شرایط مندرج در قباله نامه زن می تواند درخواست طلاق نماید؟با تحقق یکی از شرایط دوازده گانه قید شده در قباله های ازدواج و اثبات آن در دادگاه زن می‌‌تواند با استفاده از وکالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و طی تشریفات قانونی از جمله داوری و قطعیت حکم، نسبت به اجرای طلاق اقدام نماید

********************************

) آیا اشخاص می توانند وصیت نمایند که تمامی اموالشان به یک نفر برسد؟

 هیچ کس نمی تواند تمامی اموالش را وصیت کند، که از میان وراثش فقط به یک نفر برسد.

2)در چه صورتی کودک جزء وراث محسوب می گردد؟ زنده متولد شدن در قانون  از شرایط ارث بردن محسوب  می گردد بنابرایننوزاد به محض متولد شدن حتی اگرفقط یک گریه کند و بمیرد به او ارث تعلق میگیرد

3)آیا از نظر قانون مسولیتی برای پزشکانی که به صورت غیر مجاز اقدام به سقط جنین می نمایند پیش بینی شده است؟

چنانچه پزشک غیر از موارد مجاز از نظر قانونی، اقدام به سقط جنین کند به مجازات

حبس از 2 تا 5 سال محکوم، و ملزم به پرداخت دیه جنین خواهد شد.

4)مهلت اعتراض به آرای صادر شده از دادگاهها چند روز می باشد؟

مهلت  اعتراض نسبت به آراء محاکم بدوی برای اشخاص مقیم ایران فقط بیست روز از زمان ابلاغ رأی با انقضای مدت واخواهی است.

5)آیا شکنجه متهم به منظور اخذ اقرار به جرم از لحاظ قانونی منع شده است؟هر گونه شكنجه متهم به منظور اخذ اقرار و يا اجبار او به امور ديگر ممنوع بوده واقرارهاي اخذ شده بدين وسيله حجت شرعي و قانوني نخواهد داشت.

****************************************

مشاوره بهداشتی (مرکز بهداشت استان اصفهان )

آیا می دانید؟

تاتو باید در مراکز مجاز ( زیر نظر پزشک و در مطب) و با رعایت اصول بهداشتی و توسط یک فرد باتجربه انجام شود و عدم رعایت نکات بهداشتی در تاتو کردن و استفاده از سوزن ‌های مشترک ممکن است سبب انتقال عفونت های ویروسی مانند ایدز، هپاتیت، بیماری های میکروبی، عفونی و حتی بیماری سل شود.

آیا می دانید ؟

تاتو باعث آسیب رسانی به فولیکول‌‌‌های مو می شود و  با گذشت زمان در ناحیه تاتو شده موهای ابرو و مژه ها از دست می روند، همچنین اگر به روش نادرست انجام شود ممکن است باعث پارگی پلک و آسیب به بافت کره چشم  گردد.

آیا می دانید؟

فرآورده های آرایشی و بهداشتی که از طریق ماهواره ها و نشریات غیر رسمی تبلیغ می شوند می توانند باعث ایجاد مخاطرات جدی برای سلامت مصرف کننده شوند چرا که به جای ارائه تأئیدیه های بهداشتی لازم و مستندات فنی صرفاً به مسائل فریبنده و خواص معجزه آسای دروغین این فرآورده ها اشاره می گردد.

آیا می دانید؟

مهمترين عارضه ناشی از استفاده از لنزهاي رنگي در آرایشگاه ها ایجاد  زخم قرنيه چشم می باشد. در بيشتر موارد بهداشتي نبودن محيط نگهداري، آگاهي نداشتن از روش هاي استفاده و آماده نبودن چشم براي لنزگذاري، موجب عفونت هاي حاد چشمي مي شود.افراد در هنگام خريد لنزهاي رنگي، بايد به تأييديه وزارت بهداشت توجه داشته باشند و از خريد مارك هاي فاقد مجوز خودداري كنند.

**********************************

مشاوره بهداشتی

آیا استفاده از ناخن های مصنوعی وکاشت ناخن های مصنوعی عوارض دارد ؟

استفاده از ناخن‌های مصنوعی و کاشت ناخن، عوارضی همچون عفونت های معمولی و قارچی، درماتیت (اگزمای تماسی) تغییر شکل صفحه ناخن، شکنندگی و حتی از بین رفتن صفحه اصلی ناخن را به دنبال خواهد داشت.
همچنین، کاشت ناخن‌های مصنوعی باعث تغییر رنگ ناخن، التهاب دور ناخن، خط خط شدن و خرد شدن ناخن و کنده شدن لبه آزاد ناخن از بستر می‌شود.

برای  پیشگیری از ابتلابه  بیماریهای خونی و پوستی چه کنبم ؟

به منظور پیشگیری از انتقال کلیه بیماریهای خونی و پوستی نظیر ایدز ، هپاتیت B و C ، اگزما ، تراخم ، کچلی و… در آرایشگاهها به خصوص آرایشگاههای زنانه که تنوع و گستردگی کاربرد وسایل در آنها وجود دارد، توصیه می گردد کلیه مراجعین به آرایشگاه ست وسایل شخصی همراه داشته باشند.

برای اطمینان از داشتن مجز بهداشتی مواد خوراکی یا آرایشی به چه عنوانینی بر روی بسته این مواد توجه کرد ؟

بر اساس ماده 11 قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بایستی بر روی کلیه اقلام آرایشی و بهداشتی ساخت داخل مشخصات زیر بصورت فارسی نوشته شده باشد :

نام فرآورده به همراه نام تجاری – شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی – حجم یا وزن خالص فرآورده – تاریخ تولید، انقضاء  و سری ساخت – ترکیبات ( مواد تشکیل دهنده ) – نام و نشانی موسسه سازنده – شرایط نگهداری – عبارت ساخت ایران

چرا در استخر دچار سوزش چشم می شویم ، آیا کلر داخل آب می تواند علت حساسیت پوست شود ؟

کلر موجود در آب استخرهای شنا با مواد آلی بدن مانند عرق، ادرار، چربی پوست و مو و همچنین مواد بهداشتی از قبیل دئودورانت، لوسیون، عطر، کرم، پودر و سایر مواد آرایشی بانوان ایجاد مواد کلرآمینه می نماید. این مواد موجب بوی ناخوشایند کلر در محوطه استخر و ایجاد حساسیت و خارش پوست و قرمز شدن چشم ها می شوند. علاوه بر این ترکیبات کلر موجب تشکیل تری هالومتان ها می شود که سرطانزایی آن ها به اثبات رسیده است. پس دوش گرفتن قبل از وارد شدن به استخر شنا ضروری است.

 *************************************

سوال وجواب های حقوقی3
(الهام یزدانی,وکیل پایه یک دادگستری)

1)آیا طفل می تواند خود زندگی در نزد پدر یا مادر را انتخاب نماید؟

فرزند دختر پس از اتمام سن 9 سالگی و فرزند پسر پس از اتمام سن 15 سالگی در تعیین محل زندگی خود ( نزد پدر یا مادر) مختار می‌‌باشند.

2)  در صورت انحطاط اخلاقی  پدر یا مادر تکلیف حضانت با چه کسی خواهد بود؟
چنانچه پدر یا مادری که طفل در حضانت اوست دارای  انحطاط اخلاقی باشد به حدی که  سلامت روانی و جسمی طفل دستخوش خطر قرار گیرد این دادگاه است که برای حضانت طفل تصمیم لازم را خواهد گرفت.

3)  آیا امنتاع پدر ومادراز برگرداندن طفل  پس از اتمام مدت حضانت مسولیتی برای آنها در پی خواهد داشت؟

اگر کسی که حضانت طفل به او عهده اوست پس از اتمام زمان حق حضانت، از دادن طفل به شخصی که قانوناً حق مطالبه دارد خودداری نماید برابر قانون به مجازات 3 تا 6 ماه حبس و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد

***********************************************

مشاوره حقوقی

سوال از شما پاسخ از مشاوران باشگاه

1)       نفقه فرزندان بر عهده چه کسی است؟
فقه اولاد بر عهده پدر می‌‌باشد که در صورت فوت پدر و یا عدم توانایی مالی او  این وظیفه به عهده جد پدری قرار می گیرد.

2) آیا در صورت شاغل بودن فرزند  پدر همچنان مکلف به پرداخن نفقه وی می باشد؟
پدر نسبت به پرداخت نفقه فرزندی که دارای شغل و درآمد مشخص است هیچ مسئوولیتی  ندارد.

3) نگهداری فرزند مشترک در صورت جدایی پدر ومادر بر عهده چه کسی خواهد بود؟

سرپرستی و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می‌‌کنند تا سن 7 سالگی بر عهده مادر می‌‌باشد و تفاوتی بین فرزند دختر یا پسر نمی‌‌باشد وبعد آزآن تا سن بلوغ بر عهده پدر می باشد.

4) در چه صورتی حق حضانت مادر سلب می گردد وآیا می توان در خصوص این موضوع توافق نمود؟

در صورتی که حق حضانت طفل با مادر باشد واو بخواهد ازدواج کند حق حضانت از وی سلب می‌‌شود و در صورت صلاحیت پدر به وی اعطا می‌‌گردد، مگر اینکه در زمان طلاق، توافقی در این خصوص کرده باشند

5) در صورت  فوت پدر زمانی که حضانت طفل به او واگذار گردیده  تکلیف  نگهداری با چه اشخاصی خواهد بود؟

در صورت فوت پدر، حضانت طفل با مادر زنده است هر چند این طفل جد پدری یا قیم داشته باشد مگر در صورت عدم صلاحیت مادر

6 ) آیا شخصی که حضانت طفل به او سپرده شده  است حق خارج کردن آن را از کشور دارد؟

پدر یا مادری که حضانت طفل به آنها داده شده حق ندارند طفل را به محلی غیر از محل اقامت طرفین یا خارج از کشور برده مگر با کسب اجازه از دادگاه

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا