آشپزی و آشپزخانه

طرز تهیه پنیر در خانه

2 روش تهیه پنیر خانگی

امروز می خواهیم 2 روش تهیه پنیر خانگی ( طرز تهیه پنیر در خانه ) را به شما عزیزان آموزش دهیم. روش تهیه پنیر خانگی با سرکه، ماست و مایه پنیر. با زندگی سالم همراه باشید.

پنیر از خانواده لبنیات به حساب می آید ،در سراسر دنیا تعداد بسیار زیادی از انواع پنیر وجود دارد که پنیرهای مورد استفاده در ایران به چند نوع پنیر مانند پنیر لیقوان ، پنیر موتزارلا، پنیر فتا یا دانمارکی ختم شود. پنیر استراحت و آرامشی که نیاز دارید تا احساس استرس را کاهش دهید را به شما اهدا می کند. پنیر شامل اسید ضروری یا آمینو اسیدها و تریتوفان برای تولید سروتونین بیشتر است.

این محتویات می تواند سطح اضطراب و حالت تنش را تنظیم کند.پنیر می تواند استرس شما را کاهش دهد چون شامل مواد مغذی فراوانی است که در شیر وجود دارد،پنیر یکی از مواد غذایی پرکاربرد برای صبحانه است که می‌توانیم در خانه به راحتی درست ونوش جان کنیم.

مواد لازم:

  • شیر: ۲ لیتر
  • قرص پنیر: یک چهارم قرص
  • نمک: ۱ قاشق چایخوری
  • آب: ۴ قاشق غذاخوری
2 روش طرز تهیه پنیر در خانه
طرز تهیه پنیر در خانه

روش اول:

۱. شیر را در ظرف استیل ریخته و آن را روی حرارت کم قرار دهید تا گرم شود، ولی نجوشد.

۲. آب، نمک و قرص پنیر را درون یک ظرف استیل بریزید و اجازه دهید تا قرص در آب حل شود.

۳. حرارت شیر باید به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد برسد. دمای آن را با دماسنج یا انگشت تست کنید. انگشت دست کمی گرما را احساس کند کفایت می‌کند.

۴. وقتی دمای شیر به حدود ۴۰ درجه رسید، آن را هم بزنید تا دمای آن در همه جای شیر یکسان شود و سپس گاز را خاموش کنید.

۵. شیر را به مایه موجود در ظرف استیل اضافه کرده و هم بزنید. سپس در ظرف را بگذارید، روی آن را بپوشانید و در یک محل گرم قرار دهید. بعد از یک ساعت روی دلمه‌های تشکیل شده را برش بزنید و دوباره روی ظرف را بپوشانید.

۶. وقتی برش‌ها جمع شد و روی آن‌ها آب زرد رنگی ایجاد شد، پارچه نازکی را درون آبکش قرار داده و دلمه‌ها را به آرامی در آن بریزید. سپس پارچه را دور دلمه‌ها گره بزنید.

۷. جسم سنگینی را به مدت ۴ تا ۵ ساعت روی پنیر قرار دهید تا آب آن کاملا خارج شود.

۸. سپس پنیر را برش زده و در آب نمک نگهداری کنید.

روش دوم

مرحله اول

ابتدا شیر را در قابلمه ریخته و آن را حرارت می‌دهیم. بعد از جوش آمدن شیر، زیر اجاق را کم می کنیم. خامه ترش را کمی هم می‌زنیم تا از حالت تکه تکه در بیاید. سپس آن را به شیر اضافه می‌کنیم و شیر را به آرامی هم می‌زنیم. در صورت سرد بودن خامه، شیر از حالت جوش در می‌آید، پس باید مجددا به شیر حرارت بدهیم تا به حالت جوش برگردد.

مرحله دوم

بعد از جوش آمدن شیر به آن سرکه سفید را اضافه می‌کنیم. در طرز تهیه پنیر خانگی معمولی به جای سرکه سفید، برای بریده شدن شیر، می‌توان از مقدار زیادی ماست ترش استفاده کنیم. دوباره شیر را هم می‌زنیم تا به خوبی با سرکه و خامه ترش مخلوط شود. بعد از چند ثانیه مشاهده می‌کنیم که خیلی سریع شیر می‌برد و به شکل تکه‌های دلمه در می‌آید.

مرحله سوم

بعد از بریدن شیر، زیر اجاق را خاموش می‌کنیم. یک تنظیف یا پارچه را به شکل کیسه در می‌آوریم و تکه‌های پنیر شده شیر را در آن قرار می‌دهیم. در این مرحله می‌توانیم مزه‌هایی مانند برگ گیاهان مختلف و نمک به دلمه‌ها اضافه کنیم. سپس یک جسم سنگین را روی تنظیف یا پارچه قرار می‌دهیم تا آب دلمه‌ها گرفته شود. حداقل باید دو ساعت آب پنیر گرفته شود تا به یک پنیر متوسط نه زیاد سفت و نه زیاد نرم تبدیل شود.

مرحله چهارم

هر چه جسم سنگین مدت زمان بیشتری روی پنیر بماند، پنیر خشک‌تر می‌شود. مقداری ماست را خوب هم‌ زده و با مقداری از آب باقی‌مانده در قابلمه مخلوط می‌کنیم. سپس مقداری نمک به آن اضافه می‌کنیم، پنیر را تکه کرده و در آن نگه‌داری می‌کنیم. همچنین از آب باقی‌مانده در قابلمه که سرشار از کلسیم است می‌توان دوغ یا سوپ تهیه کرد.

نکته

به جای استفاده از سرکه یا ماست ترش، می‌توانیم از مایه پنیر استفاده کنیم. فقط باید توجه داشته ‌باشیم در طرز تهیه پنیر خانگی معمولی، در هنگام اضافه کردن مایه پنیر به شیر، دمای شیر تقریبا 40 درجه سانتی‌گراد باشد.

مجله زندگی سالم

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا