حوادث

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

شدت سیلاب در استان کرمان کاسته شده، اما تنها طی سه روز در کرمان حجمی معادل ۱۱ میلیارد مترمکعب روان آب جاری شده و این میزان بارندگی در ده‌های اخیر در این استان بی سابقه است. با وجود متوقف شدن بارش‌ها در استان کرمان همچنان رودخانه‌های سیلابی در استان کرمان جاری هستند و حجم جریان آب به حدی است که راه بسیاری از روستاها بسته است.

میزان بارش‌ها در شهر بابک و منطقه دهبکری به بیشتر از ۴۰۰ میلیمتر رسیده که در استان کرمان رقمی بی سابقه است؛ این در حالی است که متوسط بارندگی در کرمان، ۱۴۰ میلیمتر در سال است که این رقم نیز سال‌هاست محقق نشده است. متاسفانه حجم بسیار زیادی از این آب‌ها روانه کویر شده و نقشی در تجدید مخازن آب زیر زمینی نداشته‌اند، اما مسئولان ابراز امیدواری می‌کنند این بارش‌ها بخشی از کمبودهای موجود در استان را رفع کند. طبق اعلام مسئولان همچنان ۱۰۰ روستا در محاصره سیل قرار دارند و شب گذشته نیز هزاران نفر شب خود را در خودروهای شخصی، مدارس و مساجد گذرانده‌اند. راه اصلی کرمان – بم با نصب پل فلزی به صورت موقتی باز شده و رفت و آمد هر چند کُند، اما امکان پذیر شده است.

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

آب گرفتگی شدید در شرق و غرب استان

راه فهرج به ایرانشهر و رودبار به ایرانشهر نیز بازگشایی شده و گفته می‌شود جاده جیرفت به فاریاب نیز باز است، اما تعداد قابل توجهی جاده فرعی و روستایی زیر آب هستند. بسیاری از مزارع، روستاها و خانه‌های روستایی در فهرج، جیرفت، عنبرآباد، ریگان نیز زیر آب هستند و در شهر بردسیر نیز همچنان سیلاب ناشی از شکستن سیل بند حنیفه در شهر جولان می‌دهد و بسیاری از خانه‌های مردم دچار آب گرفتگی شده‌اند، به طوری که مردم با مراجعه به فرمانداری درخواست دریافت کمک برای تخلیه خانه‌ها از آب را دارند.

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

مناطق سیل زده از محروم‌ترین مناطق شرق کرمان هستند

گفته می‌شود سرریز سد نساء کاهش یافته و از میزان خطر کاسته شده و بعضی از مردم به بخش گنبکی که دیروز تخلیه شده بود باز گشته‌اند، اما گفته می‌شود زمان تخلیه فوری مردم محروم روستاهای فهرج و گنبکی ریگان آنقدر کم بوده که نتوانسته‌اند وسایل گرمایشی و لباس مناسب به همراه بردارند و به وسیله کامیون از روستاها تخلیه شده‌اند و شب گذشته را در سرمای هوا در مناطق دور از سیل گذرانده‌اند و بسیاری از این افراد قصد دارند امشب به خانه‌های خود بازگردند. بسیاری از خانه‌های مردم فقیر منطقه زیر سیل است و راه های دسترسی نیز مسدود شده ، مردم این مناطق نگران فرو ریختن خانه‌ها و تخریب وسایلشان هستند، گفته می‌شود برخی از روستاها به کلی دچار آبگرفتگی شده‌اند و خسارت‌ها قابل توجه است.

۱۵ روستای بافت دور از دسترس امداد گران، اما طبق آخرین اخبار در شهرستان بافت، هنوز هیچ اطلاعی در خصوص ۱۵ روستا که در محاصره برف قرار دارند، در دست نیست. ستاد بحران استان کرمان از مردم خواسته همچنان از قرار گرفتن در زمین‌های پایین دست بندهای خاکی و سیل بندها خودداری کنند. همچنین ستاد بحران بعد از فرو کش کردن سیل به مردم هشدار داده که دچار گزش ناشی از حیوانات از جمله انواع مارهای سمی و عقرب قرار نگیرند. استاندار کرمان نیز تماس‌هایی با معاون رئیس جمهور برای جبران خسارت‌های سنگین ناشی از سیل برقرار کرده و مسئولان امیدوارند بتوانند خسارت‌های فراوان ناشی از سیلاب را که به زیر ساخت‌ها، جاده‌ها، کشاورزی، سدها و تاسیسات روستایی و شهری وارد شده را جبران کنند.

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

ریگان زیر تازیانه‌های توفان شن و سیلاب گرفتار شده است

فرماندار ریگان نیز با اشاره به توفان شن گفته که همزمان با وجود سیلاب شدید در منطقه، توفان شن نیز ادامه یافته و کمک رسانی به سیل زدگان را کند کرده است. امین باقری افزود: بیشترین خسارت به روستاییان و عشایر وارد شده و در واقع خسارت سیل بعد از خسارات طوفان شن به شهرستان تحمیل شد. وی ادامه داد: سیل زدگان دیشب در ۲۰ مدرسه در شهر ریگان اسکان داده شده‌اند و در شب جاری نیز خدمات دهی ادامه خواهد یافت.

ده‌ها روستای ریگان در محاصره سیل هستند

باقری با اشاره به وضعیت بحرانی ریگان تصریح کرد با توجه به اینکه اهالی بخش گنبکی ریگان از این بخش تخلیه شدند با هماهنگی آموزش وپرورش در مدارس ریگان اسکان یافتند. وی گفت: متاسفانه در برخی از مناطق همچنان سیلاب وجود دارد و ده‌ها روستا در محاصره سیل است که نیاز به امدادرسانی دارند. وی ادامه داد: سیلاب و توفان مانع از امدادرسانی به مردم می‌شود، اما طبق آخرین آمار هزار و ۵۰۰ خانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است.

گفته می‌شود مناطق و روستاهای قلاتوئیه، کرگین، دره پهن، سنگ سیاه، سفید کوه، بیدشک، هنکایی، سیف ا لدین، گودال، خافکوئیه و گوشک سفلی شهرستان بافت در غرب استان نیز همچنان در محاصره برف و سیلاب هستند و امدادرسانی اولیه به سختی انجام می‌شود. فرماندار بافت اظهارداشت: در تلاش هستیم جاده‌های برفگیر منتهی به ۱۵ روستای در محاصره برف را باز کنیم.

درخواست امدادرسانی هوایی به روستاییان بافت

حمزه جواران گفت: به دلیل در محاصره قرار گرفتن این روستاها و برخی از روستاهای سیل گرفته و عن دسترسی زمینی در خواست امدادرسانی هوایی را داریم. وی افزود: ۲۰۷ تخته چادر، ۹۶۹ تخته پتو و ۲۴۲ موکت و شش هزار و ۷۸۰ کیلو نایلون توزیع شده و مواد غذایی سیل زدگان نیز تأمین شده است. وی در خصوص میزان خسارت‌ها هم گفت: بافت بیشترین بارندگی را در استان کرمان داشته و با حجم زیادی سیلاب مواجه هستیم، اما هنوز فرصت برآورد خسارت سیلاب نشده و در حال امدادرسانی هستیم.

تیم‌های امدادی در مناطق سیل زده حضور فعال دارند

معاون عمرانی استاندار کرمان که طی روزهای اخیر بارها از مناطق سیل زده بازدید کرده، از تلاش گسترده امداد گران برای حل مشکل سیل زدگان خبر داد و افزود: سیلاب در حال فرو کش کردن است، اما همچنان مردم باید احتیاط کنند و از مسیل‌ها فاصله بگیرند. ابوالقاسم سیف الهی با اشاره به قطعی برق و آب برخی از روستاها افزود: در حال تلاش شبانه روزی برای حل مشکل این روستاها هستیم. وی تصریح کرد: در تلاش هستیم جریان آب جاری به سمت فهرج و ریگان را با ایجاد مانع منحرف و روستاهای مسیر سیلاب را ایمن کنیم. سیف الهی ادامه داد: آبگرفتگی در روستاهای ریگان و فهرج در حال کنترل شدن است و مردم نیز در مدارس اسکان داده شده‌اند و در خصوص امدادرسانی و توزیع اقلام مورد نیاز محدودیتی وجود ندارد.

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

وی گفت: در بردسیر نیز آب همچنان در قسمتی از شهر وجود دارد که شامل ۷۰۰ خانه می‌شود که دچار آبگرفتگی شده‌اند. وی گفت: در این شهر نیز اقدامات لازم برای کنترل جریان آب و خالی شدن شهر از جریان آب انجام شده است. وی بارش‌های استان کرمان را در سال های اخیر بی سابقه دانست و افزود: حجم بسیار زیادی بارش در عرض سه روز در کرمان صورت گرفت که موجب بروز سیل شد. معاون استاندار کرمان گفت: بخش کشاورزی، دامداری و تاسیسات روستایی و شهری و راه‌ها بیشترین خسارات را دیده‌اند و بیش از هفت هزار خانه نیز خسارت دیده‌اند.

وی در خصوص مناطق در محاصره سیل و برف نیز گفت: امدادرسانی به این مناطق به وسیله بالگرد انجام خواهد شد. سیل زدگان در حالی همچنان آواره هستند که آب هنوز در این مناطق جاری است و امدادرسانی را مشکل کرده است.

بحران در کرمان ادامه دارد / سیل زدگان نیازمند کمک

روزنامه نسل فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا