میانبر خطرناک از بین بردن خال‌های پوستی

0
21
خال پوست

 

خال‌ها و لك‌های پوستی به دلايل مختلفی به وجود می‌آيند واغلب بی‌ضرر هستند، اما برخی روش‌های نامناسب برداشتن آنها می تواند مشکل ساز باشد.

دکتر عرفانی متخصص پوست مو در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: خال فقط‌‌ همان چیزی نیست که ما می‌بینیم بلکه سلول‌های حاشیه خال بی‌رنگ هستند بنابراین باید با روشی برداشته شود که امکان رویش مجدد خال فراهم نشود. در مواردی که چندین بار خال تحریک و برداشته شود، امکان سرطانی شدن آن وجود دارد، البته برداشتن خال منجر به سرطان نمی‌شود، بلکه سرطانی شدن خال‌هایی که تحریک شدند نسبت به خال‌هایی که تحریک نشدند ریسک بالاتری دارند.

 

وی با اشاره به اینکه نوع خال‌ها با توجه به زمان ایجاد شدنشان متفاوت است، ادامه داد: خال‌های مادرزادی ترجیحا با توجه به اندازه‌ آن‌ها باید تا رسیدن به سن بلوغ برداشته و جای آن‌ها ترمیم شود. خال‌های مادرزادی بسیار بزرگ که نمی‌توان آن‌ها را برداشت، مرتب باید تحت نظر پزشک باشند تا در صورتی که تغییری در آن‌ها ایجاد شد، جراحی بر روی آن‌ها انجام گیرد و خال‌های اکتسابی که به مرور زمان ایجاد می‌شود و زمینه‌های ژنتیکی و انواع مختلفی دارد روش برداشتن به اندازه و جای آن بستگی دارد.

 

این متخصص پوست و مو اظهار داشت: لیزر بهترین شیوه درمان و برداشتن خال نیست و ممکن است تنها رنگ خال را از بین برد به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که برای برداشتن خال از روش‌های جراحی استفاده شود. روش‌هایی مانند سوزاندن با کو‌تر یا استفاده از پانچ برای برداشتن خال‌ وجود دارد که از لیزر مناسب‌تر و کارا‌تر هستند. البته اگر پس از برداشت خال، رد جراحی باقی ماند، جوشگاه ناشی از جراحی، با لیزر قابل رفع است. از این رو جراحی خال‌های پوستی به مراتب از لیزر این خال‌ها بهتر و کم عارضه‌تر است

 

این متخصص پوست با اشاره به اینکه کندن موی درون خال موجب تحریک آن می‌شود و بهتر است موی آن را کوتاه کرد، ‌خاطر نشان کرد: در برخی افراد خال‌هایی به رنگ قرمز دیده می‌شود که وجود آن‌ها ضرری ندارد، اما در صورت مشاهده توصیه می‌شود که آنزیم‌های کبد را چک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here