فناوری

6 رمز موفقیت ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان

دلایل موفقیت ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان | از آنجایی که ایلان ماسک با دارایی خالص دویست میلیارد دلار جزو ثروتمندترین مردان جهان شناخته شد، کنجکاو شدم که در مورد رموز موفقیت وی جستوجویی انجام دهم.

اگر تاحالا بر این باور بوده‌اید که موفقیت کاملا شانسی‌ست، یا مستلزم حضور در مکان و زمان مناسب است، باید به خدمتتان عرض کنم که با مطالعه این مقاله، نظرتان عوض خواهد شد.

دوران کودکی ایلان ماسک اصلا دوران خوشی نبود، طبق گفته وی، مادر او همیشه توسط پدرش مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفت و او هرگز از پدرش با خوبی یاد نمی‌کند.

اوایل او حتی توانایی خرید یک واحد آپارتمان را هم نداشت، به همین دلیل دفتری اجاره کرد و برای صرفه‌جویی در هزینه و پس‌انداز روی کاناپه می‌خوابید و در باشگاه دوش می‌گرفت.

ایلان 3 بار طلاق گرفته و مجبور شده که از 5 فرزندش مراقبت کند.

او در سال 2008 دو روز تا ورشکستگی فاصله داشت و تقریباً تمام دارایی خود را از دست داده بود.

با این‌وجود ایلان از تلاش دست بر نداشت و حاصل تلاش‌های او شد فردی که امروز هست.

در ادامه رازهای موفقیت ایلان ماسک را شرح خواهیم داد:

رمز موفقیت ایلان ماسک

دلایل موفقیت ایلان ماسک

1. نگاهی مثبت به دنیایی جدید و اشتیاق به دستیابی به آن

او توانست تغییرات اقلیمی را به‌عنوان یک تهدید جدی ببیند و شهر خورشیدی، بزرگترین تامین‌کننده انرژی خورشیدی در ایالات متحده را راه‌اندازی کرد. از نظر ایلان صنعت بانکداری ناکارآمد بود و وی سیستمی را برای انتقال فوری پول در پی پال ایجاد کرد. او به این نتیجه رسید که فناوری موشک‌های فضایی در شصت سال گذشته هیچگونه پیشرفت و تغییری نکرده است، بنابراین با به کارگیری فناوری، موشک‌ها را با سه درصد قیمت قبلی عرضه کرد. بعلاوه متوجه شد که برای خودرو سازان، تاثیر سوخت‌های فسیلی اهمیتی ندارد، به همین دلیل تسلا را تاسیس کرد.

2. عقایدش را باور داشت

ماسک برای سه پرواز به فضا در SpaceX، 100 میلیون دلار هزینه کرده بود. زمانی که تمام آن 3 پرواز با شکست روبرو شدند تمام توان خود را به کار گرفت تا چهارمین پرواز را با موفقیت بزرگ به انجام برساند. ناسا بعداً قراردادی به ارزش 1.6 میلیارد دلار به ایلان پاداش داد.

3. اعتراف به اشتباهات و درس گرفتن از آنها

اولین خودرویی که تسلا به بازار عرضه کرد، یک خودروی اسپورت بود که دارای مشکلاتی بود و جای پیشرفت داشت. پس از آن ایلان تصمیم گرفت ماشین را دوباره اختراع کند و یک سدان خانوادگی شیک و کاربردی مدل S تولید کند. ایلان خیلی راحت اشتباهش را پذیرفت و آن را برطرف کرد.

همچنین بخوانید :

5 رمز موفقیت آمازون، یکی از موفق‌ترین شرکت‌های دنیا، از زبان جف بیزوس

4. او مسئولیت مطلق بلندپروازی‌هایش را به‌عهده می‌گرفت

زمانی که ایلان 10 ساله بود، پدرش او را از خرید کامپیوتر منع کرد. به همین دلیل او خودش دست به کار شد و شروع به کسب درآمد کرد و برنامه‌نویسی می‌کرد و آن را می‌فروخت. او اولین بازی خود Blaster را به قیمت 500 دلار فروخت. زمانی که نتوانست در نت اسکیپ شغلی پیدا کند، Zip2 را تأسیس کرد، این شرکت محتوای مورد نیاز وب سایت‌های جدید را به صورت آنلاین تامین می‌کرد. شعار ایلان ماسک این است “اگر شغلی پیدا نکردی، خودت شغل ایجاد کن”.

دلایل موفقیت ایلان ماسک

رمز موفقیت ایلان ماسک

5. مغرور و غره نشدن به دستاوردها

او هرگز به داشته‌های و دست‌آوردهای خود غره نمی‌شد و همیشه به دنبال موفقیت‌های بیشتری بود. او با فروش Zip2 به Compaq ، 20 میلیون دلار درآمد داشت و x.com را راه اندازی کرد که در نهایت تبدیل به PayPal شد. ایلان پس از فروش پی پال و تاسیس اسپیس ایکس ۱۶۵ میلیون دلار به دست آورد. او به محض تاسیس اسپیس ایکس، تسلا را تاسیس کرد. اکنون او درحال فرستادن افراد به مریخ است.

6. اصول و پایبندی اخلاقی

پس از فروپاشی شرکت‌های خودروسازی در رکود سال 2008، وی 450 میلیون دلار وام از دولت گرفت. دولت اوباما به خاطر پرداخت وام به شرکت‌های خودروهای برقی انتقادهای زیادی را متحمل شد. ایلان 9 سال زودتر از موعد مقرر وام را با بیست میلیون دلار به عنوان سود به مالیات دهندگان پرداخت کرد.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا