فناوری

5 رمز موفقیت آمازون، یکی از موفق‌ترین شرکت‌های دنیا، از زبان جف بیزوس

راز و رمز موفقیت آمازون از زبان جف بزوس | بر اساس گزارش سالانه سال گذشته، آمازون، این خرده‌فروش آنلاین غول‌پیکر، دارای بیش از 250 میلیون فوت مربع فضای انبار تحت تملک و اجاره‌ای است. آمازون با تقریبا 647000 کارمند پس از والمارت در رتبه دوم قرار دارد. چگونه چنین شرکتی به چنین رشد و پیشرفتی دست پیدا کرده است؟

در این مقاله از سایت زندگی سالم قصد داریم در مورد 5 رمز موفقیت شرکت آمازون از زبان جف بیزوس صحبت کنیم.

وسواس مشتری

یکی از مهم‌ترین موضوعات وسواس مشتری به جای وسواس رقباست. من به کرات دیده‌ام که شرکت‌ها ادعا دارند که مشتری‌محور هستند، اما در واقع چنین نیست و آنها بیشتر روی رقبا متمرکز هستند.

نظر جف بیزوس در این‌باره اینگونه است که تمرکز بر رقبا می‌تواند موثر باشد، اما در طولانی مدت نه!

سعی کنید مبتکر باشید نه تقلید کار. همانگونه که فناوری، فرهنگ و علم، مانند تمام چیزهای دیگر، تغییر کرده و پیشرفت می‌کنند، پایگاه مشتریان نیز به همین صورت است. اگر بخواهید منتظر بمانید تا ببینید رقبای شما چه کاری انجام می‌دهند، دیگر مبتکر نیستید، بلکه فقط تقلیدکار هستید.

رمز موفقیت آمازون

راز و رمز موفقیت آمازون از زبان جف بزوس

اشتیاق به نوآوری

طبق گفته بیزوس آمازون دوست دارد پیشرو متفاوت و منحصر به فرد باشد.

تمرکز روی علائق

ما خودما علائمان را انتخاب نمی‌کنیم، این علائق‌مان هستند که ما را انتخاب می‌کنند.

به گفته بیزوس بیشتر افراد به خواسته‌ها و علائق درونی خود توجهی ندارند. به این دلیل که ممکن است خواسته‌های هر فردی پیچیده باشد و دستیابی به آن مستلزم زمان و تلاش باشد. و هرکسی زیر بار تلاش برای رسیدن به اهداف و بلندپروازی‌هایش نمی‌رود.

ریسک کردن

یکی از مهم‌ترین رموز موفقیت در کسب و کار ریسک‌پذیر بودن است.

بیایید نگاهی به زندگی بیزوس قبل از تاسیس آمازونم بی‌اندازیم. زمانی که بیزوس تنها 30 سال سن داشت، در وال استریت در صندوق سرمایه‌گذاری D. E. Shaw مشغول به کار بود، اما آینده اقتصاد اینترنت را خیلی روشن می‌دید و ایده ساخت یک کتابفروشی آنلاین را در ذهنش می‌پروراند.

رئیس بیزوس موافق این بود که این ایده خوبی است، اما همچنان سعی کرد بیزوس را متقاعد کند که حفظ شغلی که داشت قطعا نسبت به شغلی که در سر داشت خطرات و ریسک کمتری دارد.

بیزوس پیرو افکاری که در سر می‌پروراند خود را در سن 80 سالگی تصور کرد، که آیا در آن سن از ترک شرکتی که در آن مشغول به کار بوده پشیمان خواهد بود؟

اما در نهایت تصمیم گرفت که به دنبال خواسته‌هایش برود و ریسک کند.

راز و رمز موفقیت آمازون از زبان جف بزوس

راز و رمز موفقیت آمازون از زبان جف بزوس

بیزوس معتقد بود که هرگز از تلاش و شکست پشیمان نخواهد شد، و با افتخار می‌گوید که برای رسیدن به اهداف بلندپروازانه‌اش پرخطرترین راه را انتخاب کرد.

البته بیزوس اعتقاد دارد که نه تنها برای کسب و کار بلکه در تمام شرایط زندگی، آدم‌ها باید به سمت علاقه‌شان بروند، تا هرگز پشیمان نشوند. برای مثال اگر کسی را دوست داری و به او نگویی، قطعا 50 سال بعد پشیمان خواهی بود از اینکه چرا حرفی نزدی و کاری نکردی!

تصمیمات درست و خوب را سریع بگیرید

بیزوس براین باور است که رمز حفظ یک کسب و کار نوآورانه، گرفتن “تصمیمات با کیفیت بالا و سرعت بالا” است. تعجیل و دل‌گندگی در گرفتن اکثر تصمیمات، به خصوص در مورد کسب و کار عواقب خوبی به همراه ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا