توصیه های پزشکی

فواید و مضرات استفاده از دهانشویه

فواید استفاده از دهانشویه و نحوه استفاده | دهانشویه با اهداف متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله رفع بوی بد دهان، مبارزه با پوسیدگی و یا جلوگیری از تجمع پلاک و مواد چسبنده‌ای که حاوی جرم و میکروب بوده و می‌تواند به بیماری‌های دهان منجر شود. کاربردهای اصلی و مزایای جانبی دهانشویه، مکمل رعایت بهداشت دهان است و احساس تازگی و سلامتی به دهان می‌بخشد.

اگر چه ممکن است دهانشویه دهان را تمیز کرده و طعم تازگی به آن ببخشد، اما برخی از آنها می‌تواند مضر باشد، زیرا بوی بد و طعم نامطبوع دهان را پنهان می‌کند، در حالی که این علائم، از نشانه‌های بیماری‌های پریودنتال است که موجب التهاب و تخریب ساختارهای حمایتی دندان و پوسیدگی آن می‌شود. برای پیشگیری از بروز مشکلات دندانی، بهتر است به متخصص مراجعه نمایید تا متناسب با مشکلتان، بهترین دهانشویه را به شما معرفی نماید.

بیشتر بخوانید : چطور دهانشویه خانگی درست کنیم؟

قصد دارید دهان خود را پس از دهانشویه با آب بشویید؟

بلافاصله پس از شستن دهان با دهانشویه دهان خود را با آب نشویید. پس از اینکه دهانشویه را از دهانتان بیرون می‌ریزید، دهانشویه هنوز هم به کار ادامه می‌دهد، بنابراین با شستن دهان با آب، مزایای تمیز کردن و قوی بودن دهانشویه را ضعیف می‌کنید.

فواید دهانشویه

فواید استفاده از دهانشویه

استفاده از دهانشویه برای بچه‌ها امن است؟

به محض اینکه کودک به اندازه کافی بزرگ شد ، یک دهانشویه را انتخاب کنید که فاقد الکل و بدون قند است و حاوی مواد ضد حفره مانند فلوراید سدیم می‌باشد. در ترکیب با مسواک، نخ دندان، و معاینه‌های منظم، استفاده از دهان‌شویه می‌تواند یک راه امن و موثر برای کمک به بچه‌ها در حفظ سلامتی دهان و دندان باشد.

هنگامی که کودک شما برای اولین بار از یک دهانشویه استفاده می‌کند، ایده خوبی است که نظارت کنید تا اطمینان حاصل شود که او به طور تصادفی آن را فرو نبرد. فرآیند را با دهانشویه فلوراید ضد حفره کودکان شروع کنید و برای استفاده محصول برای کودکان حدود سن 7 تا 8 ساله با آنها بازی کنید.

بهترین دهانشویه برای شخصی که مبتلا به دیابت است چیست؟

اگر مبتلا به دیابت هستید، دندانپزشک شما می‌تواند در صورت نیاز به نوع خاصی از دهانشویه بسته به نیازهای بهداشت دهان و دندانتان به شما مشورت دهد. اکثر دهانشویه‌ها بدون نسخه در دسترس هستند. دهانشویه درمانی می‌تواند به کاهش جرم و پلاک، ورم لثه، حفره ها و بوی بد دهان کمک کند. دهانشویه‌هایی که حاوی فلوراید هستند، باعث جلوگیری یا کاهش پوسیدگی دندانی می‌شوند. دهانشویه هنگام حذف باکتری در دهان مفید است. بیماران دیابتی باید مطمئن باشند که محصولات دهانشویه شستشوی دهان فاقد قند انتخاب می‌کنند.

دهانشویه برای افراد سیگاری‌ چه کاری انجام می‌دهد؟

دهانشویه به مبارزه با بوی بد دهان که بسیاری از افراد سیگار تجربه می‌کنند، کمک می‌کند. همچنین دهانشویه‌هایی هستند که فقط برای افراد سیگاری هدف‌گیری شده‌اند.

دهانشویه‌های مخصوص افراد سیگاری، لکه‌های دوده سرسخت تنباکو را از دندان‌ها حل کرده و پاک می‌کنند. در این دهانشویه‌ها از گلیسیرین (روغن) و مواد تشکیل دهنده بر پایه‌ی نمک (سولفات لاریل سدیم و سدیم بنزوئیک اسید) در محلول الکل و پایه‌ی آب استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از دهانشویه

نحوه استفاده از دهانشویه

دهانشویه باعث بوی بد دهان می‌شود؟

برخی از دهانشویه‌ها پر از الکل هستند، تا 25٪ الکل در برخی از مارک‌ها. الکل دهان را کاملا خشک می‌کند که باعث بدتر شدن بوی بد دهان می‌شود، زیرا بزاق چیزی است که وجود باکتری‌ها را در دهان مختل می‌کند. بزاق یک pH سالم را در دهان نگه می‌دارد و اطمینان حاصل می‌کند که انواع خاصی از باکتری‌ها تکثیر نمی‌شوند. شناخته شده که این الکل باعث ایجاد واکنش‌های دردناک در دهان برخی افراد می‌شود.

استفاده از دهانشویه در حین بارداری ایمن است؟

دهانشویه‌های بدون نسخه احتمالا برای شما و کودکتان مضر نیست (تا زمانی که آن را قورت ندهید). با این حال، متخصصین دیدگاه‌های متفاوت دارند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار هر روز برای تقویت مینای دندان و پیشگیری از حفره‌ها از دهانشویه فلورایدی بدون الکل استفاده کنند. آنها همچنین توصیه می‌کنند که یک روز در میان  فلوراید سدیم 0.05 درصد یا دو بار در روز فلوراید سدیم 0.02 درصد استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : ممنوعیت مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری

نحوه استفاده از دهانشویه

هنگام استفاده از دهانشویه فلوراید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • از مقدار مناسب استفاده کنید– از مقدار دهانشویه نشان داده شده در برچسب یا آنچه که دندانپزشک دستور داده است، استفاده کنید.
  • دهانشویه را در دهان بچرخانید– دهان خود را بسته نگه دارید و دهانشویه را آنطور که در برچسب توضیح داده شده است با شدت در دهان بچرخانید.
  • تف کنید- دهانشویه را قورت ندهید. فلوراید در اکثر دهانشویه‌های فلوراید در صورتی که مقدار زیادی از آن را قورت دهید می‌تواند سمی باشد. اگر به فرزندتان اجازه‌ی استفاده از دهانشویه را می‌دهید، نظارت کنید و مطمئن شوید که کودک دهانشویه را کامل از دهان بیرون می‌ریزد و آن را قورت نمی‌دهد.
  • صبر کنید– برای دریافت بیشترین سود از دهانشویه فلوراید، حداقل به مدت 30 دقیقه از خوردن، نوشیدن یا سیگار کشیدن اجتناب کنید، بنابراین نباید فلوئورید را بشویید.

دسترسی به منبع : Mouthwash

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا