سلامت و تندرستی

ملاتونین برای خواب بهتر

آیا می‌توان از طریق مواد غذایی ملاتونین کافی برای خواب بهتر دریافت کرد؟ اول به این پرسش پاسخ دهیم که ملاتونین چیست ؟! ملاتونین هورمونی حیاتی برای تنظیم ساعت درونی بدن است که به خواب بهتر نیز کمک میکند.

خوراکی‌هایی از جمله گیلاس ترش، انگور، قارچ و پسته سرشار از ملاتونین هستند اما میزان ملاتونین موجود در مواد غذایی و خوراکی‌ها نسبت به میزان ملاتونین موجود در مکمل‌های ملاتونین کمتر است.

تحقیقات کافی مبنی بر توانایی بدن در جذب و یا تبدیل ملاتونین از طریق مواد غذایی وجود ندارد.

بدن ملاتونین (هورمونی که به خواب بهتر کمک می‌کند) را به طور طبیعی تولید می‌کند اما برخی افراد برای تجربه خواب بهتر از مکمل ملاتونین استفاده می‌کنند.

اما سوال این است که آیا می‌توان بدون مصرف مکمل ملاتونین، از طریق مواد غذایی ملاتونین کافی دریافت کرد؟

طبق نتایج حاصل از تحقیقات، آب گیلاس ترش سرشار از ملاتونین است و نسبت به دیگر میوه‌ها ملاتونین بسیار بیشتری دارد.

با این وجود، نتایج حاصل از مطالعات و تحقیقات بر روی گیلاس و خواب نتایج سردرگمی را به همراه داشته است.

ملاتونین

طبق نظر جان سایتو، متخصص طب خواب و متخصص ریه در بیمارستان کودکان اورنج کانتی در کالیفرنیا، غذاهایی که حاوی ملاتونین می‌باشند در شرایط خاص ممکن است بتوانند به خواب راحت کمک کنند، اما به طور کلی ملاتونین موجود در مواد غذایی بسیار کمتر از ملاتونین موجود در مکمل‌های ملاتونین هستند.

نتایج حاصل از دیگر تحقیقات حاکی از آن است که خوراکی‌هایی از جمله انگور، قارچ، پسته و برنج نیز سرشار از ملاتونین هستند.
اینطور نیست که ملاتونین مستقیما باعث کاهش فعالیت مغز یا خواب کردن بدن شود، بلکه ملاتونین با فرستادن سیگنال به ساعت شبانه‌روزی بدن، شما را آماده‌ی خواب می‌کند و به بهتر خوابیدن شما کمک می‌کند.

روند فرآوری بر روی مواد غذایی و خوراکی‌ها ممکن است میزان ملاتونین موجود در مواد را کاهش دهد. برای مثال گوجی بری تازه حاوی ملاتونین می‌باشد، اما گوجی بری خشک شده ممکن است فاقد ملاتونین باشد.

هر خوراکی و ماده‌ی غذایی حاوی مقادیر متفاوتی ملاتونین می‌باشد، اما مسلما غذاهای کامل ارزش تغذیه‌ای بیشتری دارند.

طبق نظریه متخصصین تغذیه، خوراکی‌هایی که حاوی ملاتونین هستند حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌های مفید برای بدن نیز می‌باشند.

جالب است بدانید که حتی وقتی خوراکی‌های غنی از ملاتونین همچون پسته مصرف می‌کنیم، ویتامین B6 موجود در پسته تریپتوفان را به ملاتونین تبدیل می‌کند.

تریپتوفان اسید آمینه‌ای حیاتی موجود در پنیر، ماهی، تخمه آفتابگردان و بوقلمون است که می‌توان برای ساخت ملاتونین از آن بهره برد.

برای ساخته شدن ملاتونین توسط تریپتوفان، بدن نیاز به ویتامین‌های خاصی مانند B3 ،B2 ،B6 و آهن دارد.

ملاتونین برای خواب بهتر

تصور اینکه ملاتونین مانند یک آرامبخش عمل می‌کند کاملا غلط است، پس انتظار نداشته باشید مکمل‌های ملاتونین یا مواد غذایی حاوی ملاتونین شما را خواب کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می‌کند برای داشتن خواب بهتر از روش‌هایی مانند ورزش در طول روز، تنظیم برنامه خواب و بیداری ثابت، و پرهیز از پرخوری، و عدم مصرف کافئین نزدیک به ساعت خواب استفاده کنید.


پیشنهاد خواندن: ۱۱ توصیه و روش برای بهتر خوابیدن


در کل برای داشتن خواب راحت باید شرایط محیطی از جمله کاهش قرار گرفتن در معرض نور روشن قبل از خواب و خوابیدن در محیطی آرام، خنک، تاریک و راحت را مهیا کرد.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا