دانستنی ها

منیزیم‌های مورد نیاز برای خواب بهتر

تابه‌حال چیزی در مورد فواید مکمل منیزیم برای خواب بهتر و با کیفیت تر شنیده‌اید؟ منیزیم ماده‌ی معدنی حیاتی در بدن است که برای بیش از 300 فرایند بیوشیمیایی در بدن، از جمله فرآیندهای مرتبط با خواب، ضروری است. نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که انواع خاصی از منیزیم، از جمله منیزیم گلیسینات و منیزیم ال ترئونات، برای بهبود کیفیت و مدت خواب بسیار موثر و مفید هستند.

در این مقاله از زندگی سالم قصد داریم در مورد تاثیر منیزیم بر کیفیت خواب و عوارض جانبی و مزایای احتمالی استفاده از مکمل‌های منیزیم صحبت کنیم.

انواع منیزیم مورد نیاز برای خواب

مکمل‌های منیزیم در انواع مختلفی موجود هستند که هرکدام فواید خاصی برای مغز و بدن به همراه دارند. انواع ذکر شده در زیر برای بهبود خواب مفید هستند:

منیزیم گلیسینات: منیزیم گلیسینات نوعی از منیزیم است که به گلیسین (یک اسید آمینه) متصل می‌شود. این نوع منیزیم به راحتی به بدن جذب می‌شود، و دارای خواص آرام بخش می‌باشد و ازهمین‌رو به آرامش و خواب کمک می‌کند. طبق نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده منیزیم گلیسینات باعث آرامش جسم و روح و کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

اکسید منیزیم: این نوع منیزیم معمولا برای کمبود منیزیم و کاهش ریفلاکس اسید (سوزش سردل) مصرف می‌شود. نتایج حاصل از برخی تحقیقات حاکی از آن است که کمبود منیزیم باعث تاثیرات منفی بر مدت و کیفیت خواب می‌شود، ازاین‌رو، با افزایش سطح این نوع منیزیم می‌توان به بهبود کیفیت و مدت خواب کمک کرد.

منیزیم ال ترئونات: این نوع منیزیم دارای فواید شناختی می‌باشد. منیزیم ال ترئونات باعث بهبود عملکرد شناختی و برطرف کردن مشکل بی‌خوابی مرتبط با سن و کمک به داشتن خواب بهتر می‌شود.

سیترات منیزیم برای درمان یبوست

سیترات منیزیم معمولا به عنوان درمانی برای یبوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیترات منیزیم آب را به داخل روده فرستاده و در نتیجه به نرم شدن مدفوع و رفع یبوست کمک می‌کند. در زمان استفاده از این نوع منیزیم باید طبق دستورات پرشک عمل کنید و برای پیشگیری از کم‌آبی بدن باید آب فراوان بنوشید.

مکمل منیزیم برای خواب
مکمل منیزیم برای خواب بهتر و با کیفیت تر

فواید مصرف مکمل منیزیم برای خواب

بیش از 30 درصد از افراد بزرگسال دچار مشکل بی‌خوابی هستند و که در اینجور مواقع مکمل منیزیم می‌تواند به داد این مشکل برسد. باوجود اینکه محققان همچنان در حال بررسی ارتباط بین منیزیم و خواب می‌باشند، شواهد موجود حاکی از آن است که مصرف مکمل منیزیم به داشتن خواب با کیفیت و بهتر کمک زیادی می‌کند.

منیزیم به آرامش سیستم عصبی کمک می‌کند

منیزیم فعالیت پیام‌رسان‌های شیمیایی که انتقال دهنده سیگنال‌ها در سیستم عصبی و مغز (انتقال‌دهنده‌های عصبی) هستند را متعادل کرده و در نتیجه نقش مهمی در تنظیم سیستم عصبی ایفا می‌کند.

بعلاوه، منیزیم به تنظیم ملاتونین، هورمونی که وظیفه حفظ ریتم شبانه روزی (چرخه خواب و بیداری) را برعهده دارد، کمک می‌کند.
بی‌خوابی را کاهش می‌دهد

نتایج برخی از تحقیقات حاکی از آن است که کمبود منیزیم منجر به مشکلات خواب می‌شود. با مصرف مکمل منیزیم، منیزیم به حالت اولیه بازگشته و باعث تقویت الگوهای سالم خواب می‌شود.

به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می‌کند

معمولا مشکلاتی از جمله افسردگی و اضطراب منجر به افزایش بی‌خوابی می‌شوند. طبق نتایج حاصل از تحقیقات، مکمل منیزیم به کاهش و بهبود علائم افسردگی و اضطراب و در نتیجه بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند.


همچنین بخوانید: کاهش منیزیم عامل استرس


عوارض استفاده از مکمل منیزیم برای بهبود کیفیت خواب

مکمل منیزیم معمولا بی‌خطر است اما ممکن است به خصوص در صورت استفاده زیاد عوارض جانبی به همراه داشته باشد.

عوارض جانبی ناشی از مصرف مکمل منیزیم عبارتند از:

  • اسهال
  • حالت تهوع
  • دلدرد
  • فشار خون پایین
  • خواب آلودگی
  • ضعف عضلانی

همچنین بخوانید

‫2 نظرها

    1. بله. منیزیم به کاهش اختلالات خلقی و استرس کمک کرده و سبب می‌شود فرد آرامش بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا