تغذیه سالم

8 فایده و خاصیت گوجه فرنگی

با فواید و خواص گوجه فرنگی آشنایی دارید؟ در این مقاله قصد داریم شما را با فواید و خواص گوجه فرنگی آشنا کنیم.

معمولا گوجه فرنگی از دسته سبزیجات شناخته می‌شود، اما در واقع از خانواده گیاهان گلدار سولاناسیا به شمار می‌آید، مانند بادمجان و فلفل.

معمولا گوجه در انواع اندازه‌ها از گیلاسی گرفته تا بزرگ یافت می‌شود و معمولا رنگ اصلی آن قرمز است اما گاهی با انواع رنگ‌های دیگر از جمله زرد، سبز، بنفش، نارنجی و رنگارنگ نیز موجود است.

ارزش تغذیه‌ای گوجه فرنگی

ارزش غذایی 1 عدد گوجه فرنگی 80 گرمی (خام) به شرح زیر می‌باشد:

11 کیلو کالری / 49 کیلوژول

0.4 گرم پروتئین

0.1 گرم چربی

2.4 گرم کربوهیدرات

0.8 گرم فیبر

178 میلی گرم پتاسیم

279 میکروگرم کاروتن

18 میلی گرم ویتامین C

خواص و فواید گوجه فرنگی

بهبود سلامت قلب

مصرف یک گوجه فرنگی 80 گرمی تقریبا خدود 5 درصد از نیاز روزانه یک فرد بالغ به پتاسیم را تامین می‌کند. با مصرف غذاهای غنی از پتاسیم می‌توانید خطر ابتلا به سکته مغزی و بیماری‌های قلبی را کاهش دهید.

رنگ قرمز گوجه فرنگی به دلیل وجود ترکیبی به نام لیکوپن می‌باشد، که طی تحقیقات انجام شده به کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند.

محافظت از چشم

گوجه فرنگی شامل گروهی از فیتوکمیکال‌ها به نام کاروتنوئیدها است که شامل لیکوپن، لوتئین و بتاکاروتن می‌باشد. ترکیبات موجود در گوجه به حفظ سلامت چشم و محافظت در برابر دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و سایر بیماری‌های چشمی مفید کمک می‌کنند.

کمک به سلامت پوست

کاروتنوئیدهای موجود در گوجه فرنگی، باعث جلوگیری از آسیب اشعه ماوراء بنفش می‌شود. البته این به معنی این نیست که در صورت مصرف گوجه دیگر در مقابل اشعه ماوراء بنفش آسیب‌پذیر نخواهید بود، بلکه همچنان باید اقدامات احتیاطی و محافظتی را در برابر نور خورشید انجام دهید.

فواید و خواص گوجه فرنگی برای پوست
فواید و خواص گوجه فرنگی

طی نتایج حاصل از تحقیقات، با پختن گوجه فرنگی ارزش غذایی آن از جمله خواص آنتی‌اکسیدانی و توانایی دسترسی به ترکیبات لیکوپن افزایش می‌یابد.

می‌توانید با مصرف گوجه فرنگی همراه با یک منبع چربی مثل سس روغن زیتون جذب این کاروتنوئیدهای محافظ را افزایش دهید. پوست گوجه فرنگی محتوای کاروتنوئید بیشتری دارد، پس سعی کنید پوست گوجه را نیز مصرف کنید.

دانه‌های گوجه فرنگی جایگزین طبیعی آسپرین

کمک به بهبود زخم و روند لخته شدن خون

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین K است که به روند لخته شدن خون و بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. بعلاوه، طی نتایج حاصل از تحقیقات ویتامین K ممکن است به سلامت استخوان و قلب و عروق کمک کند.

کمک به کاهش علائم یائسگی

تحقیقات حاکی بر این است که مصرف آب گوجه فرنگی باعث کاهش برخی علائم یائسگی مانند اضطراب و ضربان قلب می‌شود.

کمک به پیشگیری از سرطان

طبق گفته موسسه تحقیقات سرطان آمریکا، گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن لیکوپن می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند.

لیکوپن یک آنتی اکسیدان از خانواده کاروتنوئیدها به شمار می‌آید، و به دلیل خواص آنتی اکسیدانی قوی به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد، که به دلایل مختلف در بدن تولید می‌شوند، کمک می‌کند. حتی چندین تحقیق آزمایشگاهی نشان داده که ترکیبات موجود در گوجه فرنگی باعث جلوگیری از تکثیر چندین نوع سلول سرطانی شده‌اند.

کمک به تنظیم فشار خون

گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن لیکوپن، می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود.

بعلاوه، گوجه فرنگی سرشار از پتاسیم، ماده معدنی که باعث کاهش سطح فشار خون می‌شود، است؛ و پتاسیم باعث کاهش اثرات سدیم می‌شود. با مصرف پتاسیم بیشتر، سدیم بیشتری از طریق ادرار از دست خواهید داد.

کمک به کاهش وزن

برخی مطالعات نشان دادند که آب گوجه فرنگی می تواند باعث کاهش وزن بدن، چربی بدن و سایز دور کمر شوند. بعلاوه، آب گوجه فرنگی باعث کاهش سطح کلسترول و در نتیجه کاهش وزن می‌شود.

گوجه فرنگی علاوه بر دارا بودن مقدار زیادی آنتی اکسیدان، سرشار از فیبر می‌باشد اما کالری کمی دارد. به همین دلیل باعث افزایش احساس سیری و کاهش اشتها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا