روانشناسی

چگونه با غم و اندوه از دست دادن عزیزانمان کنار بیاییم

کنار آمدن با غم از دست دادن عزیزانمان یکی از دشوارترین چالش‌هایی است که در طول زندگی با آن روبرو می‌شویم. زمانی که همسر، خواهر، برادر یا پدر و مادرمان را از دست می‌دهیم، خیلی غمگین و ناراحت می‌شویم. از دست دادن عزیزان یک اتفاق طبیعی است که برای همه رخ می‌دهد، اما گاهی این غم بزرگ باعث افسردگی و غم طولانی مدت می‌شود.

هر شخصی به شکلی متفاوتی نسبت به مرگ عزیزانش واکنش نشان می‌دهد. طبق تحقیقات به دست آمده در صورت داشتن حامی عاطفی و عادات سالم افراد خیلی راحت‌تر می‌توانند با مرگ عزیزانشان کنار بیایند. ممکن است ماه‌ها یا حتی سالها طول بکشد تا شخصی با غم از دست دادن عزیزش کنار بیاید، در کل هیچ زمان معینی برای این دوره وجود ندارد.

معمولا انسان‌ها انعطا‌ف‌پذیرند و سریع به شرایط عادت می‌کنند. اما برخی افراد مدت زمان بیشتری نیاز دارند و در این زمان ممکن است احساس کنند قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزانه‌شان نیستند. افرادی که غم و اندوه خیلی زیادی دارند می‌توانند برای بهبود سریع‌تر به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنند.

چگونه با غم از دست دادن عزیزانمان کنار بیاییم

زندگی ادامه دارد

افراد می‌توانند برای بهتر کنار آمدن با مرگ عزیزانشان اقدامات زیر را در نظر بگیرند:

• در مورد مرگ عزیزتان با اطرافیان صحبت کنید. این کار باعث می‌شود که اطرافیان بتوانند به شما در درک موضوع و کنار آمدن با آن کمک کنند و با شما همدردی کنند. در صورتی که از صحبت در مورد این موضوع اجتناب کنید باعث انزوا شده و روند بهبودی را کندتر می‌کند.

• احساساتتان را بپذیرید. ممکن است طیف وسیعی از احساسات از جمله غم، عصبانیت یا حتی خستگی را تجربه کنید. همه این احساسات طبیعی هستند و باید بتوانید تشخیص دهید چه زمانی چنین احساسی دارید. در صورتی که احساس می‌کنید تحت تأثیر این احساسات قرار گرفته‌اید، بهتر است با یک روانشناس باتجربه صحبت کنید تا به شما کمک کند با احساسات خود کنار بیایید و راه‌هایی برای بازگشت به زندگی عادی پیدا کنید.

• مراقب خودتان و خانوادتان باشید. خوردن غذاهای سالم، ورزش و خواب کافی می‌تواند به سلامت جسمی و روحی شما کمک کند. روند سوگواری می‌تواند بدن را تحت تاثیر قرار دهد. مراقب عزیزانتان نیز باشید و مدام جویای احوالشان شوید.

• به بقیه افرادی که با غم از دست دادن عزیزشان دست و پنجه نرم می‌کنند کمک کنید. وقت گذراندن و حمایت عاطفی از افراد درگیر غم، و سوگواری با آنها می‌تواند تا حدودی از غم آنها کم می‌کند. مثلا کارهای کوچکی از جمله گذاشتن موسیقی مورد علاقه افراد داغ دیده می‌تواند تا حد زیادی موثر باشد. کمک به دیگران این مزیت را دارد که باعث ‌می‌شود شما نیز احساس بهتری داشته باشید.

غم و اندوه از دست دادن عزیزان

• مراسم و یادبود برای فرد از دست داده برگزار کنید. درست است که سالگرد و مراسم گرفتن برای افراد داغدار خیلی دشوار است، اما می‌تواند زمانی برای یادآوری و تکریم آنها باشد. مثلا می‌توانید برای زنده نگه داشتن یاد عزیز از دست رفته یک گیاه کاشته و اسم او را روی آن بگذارید یا اسم او را روی فرزند تازه متولد شده بگذارید یا حتی برای خیرات متوفی به یک موسسه خیریه کمک کنید.

روانشناس چگونه می‌تواند به فرد داغدار کمک کند؟

روانشناسان می‌توانند به افراد در کنترل بهتر ترس، گناه یا اضطراب ناشی از مرگ عزیزان کمک کنند. بنابراین می‌توانید برای کنار آمدن با این غم و اندوه بزرگ به روانشناس مراجعه کنید. روانشناسان راهکارهایی برای مقابله با غم و داغ عزیزانتان به شما آموزش می‌دهند، و معمولا از روش‌های روان درمانی برای بهبود روحیه افراد استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا