آرایش و زیبایی

عوارض کراتینه کردن مو

عوارض کراتینه کردن مو | این روزها کراتینه کردن موها بسیار مد شده است و همه با هزینه های بالا به دنبال کراتینه کردن موهایشان تا پیش از عید هستند. اما کراتینه کردن مو عوارض زیادی از جمله سرطان دارد و اگر با مواد غیر استاندارد انجام شود نیز ضرر آن به سلامتی چند برابر می شود.

کراتینه در حال حاضر یکی از گران ترین خدمات آرایشی است و حتی میزان کوتاهی یا بلندی مو هم تفاوت قابل توجهی در هزینه بالای آن ایجاد نمی کند. از طرفی این کارماندگاری کمی دارد و به فاصله 2 تا 3 ماه نیاز به ترمیم و پرداخت دوباره هزینه خواهد داشت.

کراتین چیست ؟

کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در پوست، مو و ناخن است که باعث حفاظت و عدم شکنندگی آنها می شود. این ماده مسئول فعالیت های حیاتی سلول از قبیل تولید پروتئین است و به همین دلیل باعث شادابی و درخشندگی مو می شود. پس وقتی میزان این ماده براثر قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم، مواد شیمیایی یا تغییر سبک زندگی، در سلول های پوست و مو کم می شود، موها شادابی خود را از دست داده و به اصطلاح وز و زبر خواهند شد.

موها در روزهای اول پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده می شوند اما 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد و موها خشک و شکننده می شوند .

در این روش، کراتین مورد نیاز به صورت مصنوعی و با مواد شیمیایی ساخته و برای ترمیم مو به کار گرفته می شود. اما این روش دائمی نیست و بعد از مدتی مو، شفافیت و صافی خود را از دست داده و به ترمیم دوباره نیاز خواهد بود.

عوارض کراتینه مو

کراتینه موهای صاف و نرم

کراتینه مو که خود به روش های برزیلی و احیایی تقسیم می شود برای ترمیم موهای زنان و مردان به کار می رود. اما همانطور که قبلا ذکر شد، این روش دائمی نیست معمولا بعد 2 تا 3 ماه اثر خود را از دست داده و نیاز به شارژ مجدد دارد. در نظر داشته باشید که شرط اول برای کراتینه مو، داشتن مویی فر یا وز است. کراتینه برای موهای صاف و نرم نه تنها توصیه نمی شود، بلکه ممکن است باعث آسیب موهای شما هم شود.

یکی دیگر از موارد قبل از کراتینه مو،پیدا کردن آرایشگاه و متخصص حرفه ای است. فرمول مواد کراتینه برای موهای مختلف متفاوت است. پس حتما مطمئن شوید که آرایشگر شما مهارت لازم برای تشخیص بهترین فرمول را داشته باشد.

کراتینه مو، زمان بر است. پس روزی را انتخاب کنید که وقت کافی برای انجام مراحل کراتینه داشته باشید.

عوارض کراتینه

یکی از عوارض اصلی کراتینه ریزش مو است که پس از اولین شستشو آغاز می شود و شما با انبوهی از موهای شکننده روبرو می شوید. علاوه بر ریزش مو، نازک شدن مو نیز از عوارض کراتینه است که نیاز به درمان دارویی دارد.کراتین مو حاوی ماده ای به نام فرمالدئید است که مستقیما عاملی برای سرطان  می باشد .

مالدهید (به انگلیسی: Formaldehyde) موجود در محلول کراتینه، یکی از عوامل مهم تحریک‌ کننده سلول های سرطانی است و بیشتر در ماده های ضدعفونی کننده استفاده می شود. البته استفاده از این ماده به اندازه کم، آن چنان دردسر ساز نیست اما هر چقدر از این ماده در محلول کراتینه بیشتر استفاده شود، میزان ماندگاری موهای صاف و نرم هم بیشتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که به هنگام استفاده از اتوی مو یا سشوار، حرارت آن ها باعث تولید شدن بخار فرمالدهید می شود که خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد.اگر چه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند اما این مواد قدرت صاف کنندگی موها را ندارند.

در کنار ریزش مو و سرطان، واکنش های حساسیتی نیز در انتظار کسانی است که کراتینه می کنند.

کراتینه کردن مو سبب بروز واکنش های آلرژیک مانند خارش و بروز دانه های قرمز رنگ در کف سر شما می شود پس اگر زمینه آلرژی دارید، این روش را که دوماه بیشتر نیز نمی تواند روی موهای شما دوام بیاورد  انتخاب نکنید.

بیشتر بخوایند : صاف کننده های مو چقدر خطرناکند؟

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا