کودکان

انواع سردرد در کودکان و راه جلوگیری از آن

علت و انواع سردرد در کودکان | سر درد در کودکان در هر سنی ممکن است شایعتر از آن باشد که فکر می‌کنید. تقریباً 40٪ کودکان تا 7 سالگی و 75٪ کودکان تا 15 سالگی سر درد را تجربه می‌کنند. سردردها به طور کلی در رده‌های اولیه (به عنوان مثال سردرد خود بیماری است) یا ثانویه برای بیماری دیگری طبقه‌بندی می‌شوند و یکی از علائم آن بیماری را نشان می‌دهند. شایع‌ترین انواع سر دردهای اولیه در دوران کودکی، سردردهای میگرنی و تنشی هستند، در حالی که شایع‌ترین سر دردهای ثانویه با یک بیماری عفونی مرتبط هستند یا به آسیب دیدگی مربوط می‌شوند.

تشخیص علائم سر درد نیز دشوار است. از آنجا که بچه‌ها ممکن است تحمل درد را نداشته باشند، ممکن است زمانی که سرشان درد می‌کند متوجه شوید که دیگر بازی را متوقف می‌کنند، از نور یا سر و صدا دوری می‌کنند و یا فقط می‌خواهند دراز بکشند.

در این مقاله به انواع درمان‌ برای سردرد در کودکان اشاره شده است.

برای اینکه بدانیم چه عواملی باعث ایجاد سر درد در کودکان می‌شود، باید با انواع سردردها آشنا شویم.

سردردهای اولیه

سر دردهای تنشی و سر دردهای میگرنی دو نوع سردرد اولیه هستند. سردردهای تنشی بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود و به طور معمول چند دقیقه طول می‌کشد. حدود 20٪ نوجوانان این نوع سر درد را تجربه می‌کنند. این نوع سر دردها می‌توانند باعث ایجاد درد در اطراف شقیقه‌ها و دو طرف سر شوند. حساسیت پوست سر نیز یکی از علائم رایج است. سر دردهای میگرنی در 10٪ از بزرگسالان رخ می‌دهد. این درد را می‌توان تپنده یا نبض‌دار توصیف کرد و معمولاً در یک طرف یا قسمتی از سر بروز می‌کند. برخی از کودکان ممکن است درد در هر دو شقیقه را تجربه کنند، اما به ندرت درد در پشت سر احساس می‌شود.

سر درد میگرنی شدیدتر از سر درد تنشی است و می‌تواند ساعتها، و گاهی روزها ادامه داشته باشد. حالت تهوع و استفراغ از دیگر علائم میگرن است.

سر دردهای ثانویه

بیماری زمینه‌ای یا شرایط ایجاد کننده سر درد در کودکان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال در تیزی بینایی تا حد زیادی شایعترین علت سر درد در کودکان است.
 • ضربه خفیف به سر یا گردن
 • مشکلات مربوط به سینوس‌ها، چشم‌ها، دندان‌ها، گوش یا سایر قسمت‌های صورت
 • عفونت‌هایی مانند مننژیت، سینوزیت و غیره

سردرد گاهی اوقات می‌تواند یکی از علائم تومورها باشد که به صورت سر دردهای صبح زود و با استفراغ بروز می‌کند. از این رو باید بلافاصله به کلیه سر دردها رسیدگی شود.

سردردهای خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای معمولاً کودکان بالای 10 سال را درگیر می‌کند. این سردردها بصورت دوره‌ای در یک طرف سر و معمولاً در پشت چشم رخ می‌دهد و بیش از یک هفته یا یک ماه ادامه دارد. چشم مبتلا ممکن است قرمز شود، دچار آبریزش شود و مردمک چشم گشاد شود. تورم پلک، آبریزش بینی یا احتقان و تورم پیشانی از دیگر علائم آن است.

انواع سردرد در کودکان
انواع و علت سردرد در کودکان

سایر دلایل سر درد

بسیاری از کودکان پس از قرار گرفتن در معرض علت، سر درد می‌گیرند. با اجتناب یا شناختن عوامل محرک، می‌توانید به جلوگیری از سر درد کمک کنید. شایعترین عوامل ایجاد کننده سردرد در کودکان شامل تغییرات هورمونی، غذاهای خاص، استرس، اضطراب و کمبود خواب است.

هورمون‌ها و سردردها

سردردهای ناشی از تغییرات هورمونی بیشتر در دختران جوان یا نوجوانی که در دوران بلوغ هستند رخ می‌دهد. این سر دردها ممکن است دوره‌ای باشند.

غذاهایی که باعث سر درد می‌شوند

برخی از افزودنی‌های غذایی، به ویژه در غذاهای فرآوری شده، عامل اصلی سر درد هستند. این مواد افزودنی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • مونوسدیم گلوتامات (MSG)
 • کافئین
 • تیرامین
 • نیترات
 • نیتریت
 • سولفیت

هر کودک ممکن است به غذاهای مختلف حساس باشد، بنابراین باید به آنچه کودک قبل از شروع سر درد می‌خورد توجه کنید.

سر دردهای استرسی

درست مثل بزرگسالان، استرس می‌تواند در کودکان باعث ایجاد سر درد شود.

اضطراب و سر درد

کودکانی که اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند بیشتر از سایر کودکان دچار سر درد می‌شوند. این شرایط با رفتار درمانی شناختی و داروها قابل درمان است.

سر درد ناشی از کمبود خواب

کمبود خواب بسیاری از جنبه‌های سلامت کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهد، حتی باعث سر درد می‌شود. همچنین ممکن است گاهی اوقات سر دردها کودکان را از خواب بیدار ‌کند و باعث کمبود خواب شود. اگر سر درد باعث قطع خواب می‌شود با پزشک کودک خود مشورت کنید.

چگونه می‌توان از سر درد در کودکان جلوگیری کرد

هنگامی که الگوهای غذا خوردن یا خواب تغییر کند، ممکن است باعث سردرد یا تکرار آن شود. پزشکان این روش‌ها را برای جلوگیری از سر درد در کودکان پیشنهاد می‌کنند:

 • فرزندتان را به خوابیدن در ساعت منظم وادار کنید.
 • به کودکان یا جوانان اجازه ندهید یک ساعت قبل از خواب از صفحه نمایش استفاده کنند.
 • برای کمک به تسکین استرس و اضطراب، کودکان را به انجام فعالیت بدنی منظم تشویق کنید.
 • برای کاهش اضطراب و استرس از تکنیک‌های مدیریت استرس استفاده کنید
 • اطمینان حاصل کنید که کودکان غذاهای سالم می‌خورند و همه وعده‌های غذایی را می‌خورند.
 • به بچه‌ها یک بطری آب بدهید تا همراه آنها باشد تا از کم آبی بدن جلوگیری کند.
 • قبل از شروع سردرد برای شناسایی عوامل محرک، یادداشتی از فعالیت‌ها و خوراکی‌هایی که مصرف کرده داشته باشید.
 • به کودکان اهمیت سلامتی، از جمله رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و خواب با کیفیت را بیاموزید.

دسترسی به منبع : Causes and types of headaches in children

بیشتر بخوانید : علت‌ های عجیب سردرد !

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا