پزشکی

درمان تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس در زیر بغل

علت تعریق زیاد زیر بغل و درمان با تزریق بوتاکس

تعریق زیر بغل ژنتیکی

نوعی تعریق بیش از حد وجود دارد که ارثی است به نام هایپرهیدروزیس اولیه (PH). متخصصان نمی‌دانند چه چیزی باعث به وجود آمدن این عارضه می‌شود، اما قطعاً به این دلیل نیست که غدد عرق بیشتری دارید یا بزرگتر هستند. اندازه، تعداد و محل قرارگیری این غدد در افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس اولیه کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد.

درمان تعریق زیر بغل

درمان تعریق زیر بغل

در صورت داشتن علائم زیر ممکن است به هایپرهیدروزیس اولیه مبتلا باشید:

همیشه یک مشکل تعریق داشته‌اید (هایپرهیدروزیس اولیه اغلب در دوران بلوغ تشخیص داده می‌شود، زمانی که تعریق شروع به ایجاد برخی از مشکلات اجتماعی می‌کند، اما علائم می‌تواند مدت‌ها قبل از آن شروع شود)، در مناطق خاصی مانند زیر بغل، دست و پا، کشاله ران، پوست سر یا لب بالایی خود زیاد عرق می‌کنید، و یکی از اقوام‌تان نیز خیلی عرق می‌کند.

بیشتر بخوانید

یک عارضه بزرگتر مربوط به سلامتی

برخی شرایط به عنوان علائم تعریق شناخته شده است و این نوع تعریق به عنوان هایپرهیدروز ثانویه یا تعریق شدید با علت مشخص شناخته می‌شود. علت‌های رایج:

  • POTS (سندرم تاکیکاردی پاسچر)- مشخصه اصلی این بیماری ضربان قلب سریع است (در حدود 30 ضربان در دقیقه بالاتر از میزان طبیعی) معمولا در حالت ایستاده. همچنین می‌تواند باعث سرگیجه، غش و سردرد شود.
  • دیابت- کارشناسان نمی‌دانند چرا دیابت با تعریق بیش از حد مرتبط است، اما ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که قند خون شما پایین باشد، این می‌تواند نشانه آن باشد که دیابت شما به خوبی کنترل نمی‌شود.
  • پرکاری غده‌ی تیروئید- این یکی دیگر از مواردی است که دلیل ارتباطش با عرق کاملاً مشخص نیست، اما اگر تیروئید بیش از حد فعال دارید، ممکن است متوجه کاهش وزن ناگهانی، ضربان قلب سریع، تحریک پذیری و مشکل خواب نیز شوید.
  • چاقی- تماس بیشتر پوست با پوست به معنای جریان هوا و تبخیر کمتر و افزایش گرما در سطح پوست است.

داروهایی که مصرف می‌کنید باعث تعریق زیاد می‌شوند

عاملان اصلی شامل داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب، داروهای فشار خون و قلب، آنتی بیوتیک‌ها و داروهای هورمونی هستند. انجمن بین المللی هایپرهیدروز لیستی از داروهایی که منجر به تعریق می‌شوند را ارائه می‌دهد. رابینسون می‌گوید در مورد داروهای جایگزین که هنوز هم می‌توانند مسئله شما را برطرف کنند و عوارض جانبی زیادی هم ندارند با پزشک خود صحبت کنید. اگر این یک گزینه مناسب برایتان نیست (برای مثال یک داروی ضد افسردگی پیدا کرده‌اید که برای شما مفید باشد و نمی‌خواهید آن را از دست بدهید)، درمان‌های هایپرهیدروزیس اولیه بهترین راه حل برای شماست.

مزایای بوتاکس زیر بغل

گرچه این روش نکات منفی دارد، اما نکات مثبتی نیز به همراه دارد. اولین مورد این است که روش بسیار کارآمد و موثر است. ممکن است به موثر بودن روش درمان بوتاکس شک کنید، اما درمان‌های بوتاکس برای هایپرهیدروز بیش از 80٪ موثر هستند. یکی دیگر از مزایای عالی این است که این روش سریع است. در حین عمل، پزشک قبل از قرار دادن یک سوزن کوچک پر از بوتاکس در ناحیه درمان، ابتدا ناحیه را بی‌حس می‌کند. بیشتر درمان‌های بوتاکس در کمتر از 20 دقیقه انجام می‌شوند‌.

مزایای بوتاکس زیر بغل

مزایای بوتاکس زیر بغل

چه کسی کاندید درمان بوتاکس برای تعریق زیاد است؟

مردان و زنانی که از تعریق زیاد زیر بغل، بیماری معروف به هایپرهیدروز، رنج می‌برند ممکن است کاندیداهای خوبی برای درمان با بوتاکس باشند.

آیا تزریق بوتاکس یک روش دردناک است؟

درد کمی در ارتباط با تزریق بوتاکس وجود دارد. بیماران ممکن است حسی مختصر شبیه رفتن سر سوزن در انگشت دست را تجربه کنند.

تزریق بوتاکس زیربغل

درمان تعریق زیر بغل با تزریق بوتاکس

نتایج تزریق بوتاکس زیر بغل

بوتاکس می‌تواند ظرف چند روز پس از درمان به میزان قابل توجهی عرق را کاهش دهد. مطالعات در مورد بوتاکس گزارش می‌دهد که بیشتر بیماران بیش از 50٪ کاهش عرق را تجربه می‌کنند و بسیاری از آنها تا 80٪ کاهش را تجربه می‌کنند.

کاهش عرق ناشی از درمان با بوتاکس معمولاً حدود چهار تا شش ماه طول می‌کشد. بیماران برای حفظ اثرات هر 6 تا 8 ماه نیاز به درمان مجدد دارند.

آیا بوتاکس بی‌خطر است؟

بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل توسط سازمان غذا و دارو  تأیید شده است. برای بیماران مناسب، بوتاکس اگر توسط یک ارائه دهنده پزشکی با تجربه انجام دهد ایمن است.

بوتاکس دارای سابقه ایمنی بسیار خوبی برای استفاده به عنوان درمان زیبایی و درمانی است. نوروتوکسین موجود در بوتاکس با دقت اندازه‌گیری و رقیق می‌شود به طوری که فقط به انتهای عصب در ناحیه درمان مورد نظر گسترش می‌یابد.

عوارض جانبی احتمالی با تزریق بوتاکس شامل تورم موقتی، درد و بی‌حسی است. عوارض جدی، مانند ضعف عضلانی، مشکل در بلع یا تنفس، یا تاری دید، نادر است.

دسترسی به منبع : Cause of excessive underarm sweating

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا