سلامت و تندرستی

7 راه مبارزه با کم آبی بدن

درمان کم آبی و هیدراته کردن بدن | در بیشتر مواقع برای حفظ سلامتی خود بر داشتن یک رژیم غذایی و مصرف غذاهای سالم متمرکز می‌شویم و در این بین به راحتی تامین آب مورد نیاز بدن خود را فراموش می‌کنیم و بدن ما در وضعیت کم آبی قرار می‌گیرد. با انتخاب نوشیدنی‌های مناسب و نوشیدن مقدار کافی از مایعات در طول شبانه روز می‌توانیم آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنیم.

هیدراته کردن مناسب بدن

چگون میتوان فهمید که بدن ما هیدراته شده؟ یا به بیان ساده تر چگونه میتوان فهمید که آب مورد نیاز بدن ما تامین شده است؟ یکی از ساده‌ترین راه‌ها توجه کردن به رنگ ادرار می‌باشد. زمانی که رنگ ادرار به رنگ لیمویی روشن است به این معناست که به اندازه کافی مایعات نوشیده‌ایم. اگر رنگ ادرار متمایل به تیرگی یا رنگ نارنجی است باید سریعا آب بنوشید.

هیدراته کردن بدن

هیدراته کردن بدن

زمانی که آب کافی به بدن ما برسد فوایدی برای ما خواهد داشت مانند:

 • کاهش اثرات پیری پوست
 • افزایش توانایی در هنگام فعالیتهای بدنی
 • کنترل بهتر وزن
 • افزایش سطح انرژی بدنی و ذهنی
 • بهبود هضم غذا در بدن

تامین شدن آب مورد نیاز بدن برای انجام بهتر بسیاری از فرآیندهای طبیعی در بدن ما ضروری است مانند بهبود سریعتر زخم در بدن. آب بدن از راه‌های مختلفی خارج می‌شود مانند: عرق کردن، ادرار، از طریق روده‌ها و از طریق عمل تنفس.

بیشتر بخوانید : چقدر آب در روز بنوشیم؟

کم آبی بدن

بعضی از علائمی که می‌تواند گواه بر کم آبی بدن باشد عبارتند از: سردرد، سرگیجه و خشکی پوست. در برخی شرایط از دست رفتن آب بدن به سرعت انجام می‌شود که بسیار ساده میتوان آن را تشخیص داد مانند زمانی که ورزش می‌کنید و یا در هوای گرم قرار دارید. با این حال برخی از علائم کم آبی بدن نیز بسیار ظریف هستند و تشخیص آنها کار ساده‌ای نیست مانند خواب آلودگی، خشکی دهان و ادارد کم. توجه نکردن به این علائم و عدم تامین آب مورد نیاز بدن موجب می‌شود تا در طولانی مدت فرد به عوارض شدید حاصل از آن مبتلا شود مانند: ذهن نامتعادل و مشوش، تغییرات سریع خلق و خویی، یبوست و سنگ کلیه.

مبارزه با کم آبی بدن

درمان کم آبی بدن

رعایت و توجه به 7 نکته زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید آب روزانه مورد نیاز بدن خود را تامین کنید:

 1. تا حد امکان از آب تسویه شده و فاقد مواد شیمیایی فلوراید و کلر بنوشید.
 2. دمنوش‌های گیاهی بنوشید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر آنکه تاثیرات درمانی بر روی بدن فرد دارند و می‌توانند موجب کاهش استرس ، بهبود گوارش غذا در بدن و بهبود کیفیت خواب و … شوند ، فاقد کافئین می‌باشند و می‌توانند در تامین بخشی از آب مورد نیاز بدن نیز نقش داشته باشند.
 3. الکترولیت‌ها را اضافه کنید! الکترولیت‌ها در بدن کمک می‌کنند تا آب بهتر و بیشتر به سلولهای بدن برسند و فعالیت سلولها در بدن کاآمدتر باشد.
 4. مصرف بیشتر سبزیجات و میوه‌های تازه با توجه به اینکه حجم زیادی از آنها شامل آب می‌باشد به خوبی می‌توانند بخشی از آب مورد نیاز بدن شما را تامین کنند.
 5. آب نارگیل بنوشید. آب نارگیل به عنوان یک نوشیدنی طبیعی شناخته می‌شود و مخصوصا پس از جلسات تمرین‌های ورزشی می‌توانید آن را به عنوان یک نوشیدنی عالی انتخاب کنید. در این مورد توصیه می‌شود از آب نارگیل طبیعی استفاده کنید نه صنعتی.
 6. مکمل‌های گیاهی و طبیعی را همراه با آب بنوشید. این مکمل‌ها که از پودر گیاهان طبیعی فراهم شده منابع خوبی برای تامین آب و ویتامین‌های مورد نیاز بدن‌تان می‌باشند.
 7. آب طعم‌دار بنوشید. اگر از جمله افرادی هستید که به دلیل بی‌مزه و بی‌رنگ بودن آب تمایل چندانی به نوشیدن آن به صورت خالص ندارید پیشنهاد می‌کنیم به لیوان آب خود یک برش لیمو یا خیار یا کمی نعناع یا کمی از توت‌های تازه اضافه کنید تا رنگ و مزه‌ای مطبوع پیدا کند و با اشتیاق آن را تا آخر بنوشید.

بیشتر بخوانید : نشانه های کم آبی در بدن را بشناسید

دسترسی به منبع : 7 Ways to Combat Dehydration

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا