آرایش و زیبایی

۹ ماده آرايشي مضر براي پوست

لوازم آرایشخوش آب و رنگ اما آسيب رسان

لوازم و محصولات آرايشي متنوع و فراواني در فروشگاه ها عرضه مي شود. با اين محصولات مي توان به طور موقت پوست را زيبا کرد اما ، همه اين محصولات براي پوست مناسب نيست. ماده شيميايي موجود در آن مي تواند به پوست آسيب برساند و حتي باعث بروز سرطان شود. استفاده از اين لوازم غيراستاندارد باعث مي شود پوست باکتري ها را در خود نگه دارد و در نتيجه مشکل پوستي به وجود آيد. در اين مطلب به نقل از «نيوزويک» متخصصان به ۹ نوع محصول آرايشي مضر براي پوست اشاره کرده اند.

رژ لب:رژ لب، رطوبت لب را خشک مي کند. برخي از انواع رژ لب  و براق کننده لب، حاوي چربي و ماده شيميايي است که به جاي زيبا کردن ، به لب آسيب مي رساند . گاهي نيز به ميزان خطرناکي از سرب در ساخت رژ لب استفاده مي شود که فرد ناخودآگاه آن را قورت مي دهد.مشکلاتي که سرب ايجاد مي کند شامل آسيب ديدگي مغز و ناهنجاري است. اغلب عوارض جانبي سرب جبران پذير نيست. روغن موجود در رژ لب مانند لايه اي غيرقابل نفوذ عمل مي کند که منافذ پوست را مسدود مي کند و مي تواند عملکرد سلول ها را مختل کند.

مرطوب کننده ها:نتايج آزمايش ها نشان مي دهد مرطوب کننده ها و کرم ها، حاوي روغن هاي معدني و پارافين است که به پوست آسيب مي رساند و روند کاهش رطوبت پوست را افزايش مي دهد.تقريباً تمامي مرطوب کننده ها و نرم کننده هاي آرايشي با مارک هاي معروف حاوي ماده اي صابوني و ماده شيميايي مايع است که به پوست آسيب مي رساند و مقاومت پوست را کاهش مي دهد. استفاده مکرر از مرطوب کننده ها منجر به جذب اين مواد از طريق پوست مي شود. با جذب اين مواد شيميايي مشکلات پوستي نيز افزايش مي يابد. بهتر است که محصولات حاوي روغن گياهي را خريداري کنيد. مرطوب کننده بايد حاوي آب ، روغن گياهي و عامل امولسيون کننده باشد. با استفاده از محصولات طبيعي مي توان شادابي پوست صورت را براي مدت طولاني تري حفظ کرد.

مداد چشم، خط چشم:يک روش آرايشي براي زيبايي چشم استفاده از خط و مداد چشم است. اما استفاده از آن به ويژه در داخل چشم توصيه نمي شود. استفاده از آن مي تواند عوارض جانبي روي چشم ها بگذارد از جمله عفونت، ورم مُلتحمه، گلوکوم (آب سياه)، خشکي چشم و …

هنگام عفونت چشم، آسيب ديدگي ، جراحي و… به هيچ عنوان نبايد از محصولات آرايشي چشم استفاده شود. علاوه بر آن، با افزايش سن بافت اطراف چشم ها خشک مي شود.

لاک ناخن:استفاده مداوم از لاک هاي داراي رنگ هاي تند مانند قرمز يا سياه مي تواند باعث ايجاد لک روي ناخن ها و زرد شدن آن  شود. استفاده از استون براي پاک کردن لاک هم باعث ضعيف شدن و آسيب ديدگي ناخن مي شود.

پودر تالک:ماده شيميايي سيليکات تالک نه تنها ماده سرطان زا و خطرناکي است بلکه باعث بروز حساسيت و عفونت در ريه نيز مي شود. تالک رطوبت را به خود جذب مي کند بنابراين براي پيشگيري از تعريق از آن استفاده مي شود. اما استفاده از اين پودر آسيب زيادي به پوست مي رساند. ذرات تالک مانند آزبست (پنبه نسوز) است که قادر به حرکت کردن در سيستم تناسلي است. در صورت مصرف زياد، در جداره تخمدان تجمع مي کند و منجر به سرطان تخمدان مي شود.

کرم هاي سفيد کننده:کرم هيدروکينون که براي روشن کردن پوست از آن استفاده مي شود، ممکن است آسيب شديدي به پوست برساند. استفاده از اين کرم ها عوارضي از جمله قرمزي، پوست انداختن، جوش هاي ريز، خشکي و سوزش را به همراه دارد.

موم انداختن:افراد با موم انداختن دچار عوارضي چون رشد مو در پوست ، ايجاد برآمدگي قرمز و خون ريزي خفيف مي شوند. موم انداختن روي صورت به علت کشيده شدن باعث افتادگي زودرس پوست مي شود.

رنگ مو:قبل از رنگ کردن مو، بايد بدانيد که واکنش حساسيت زا در پوست مي تواند باعث ريزش مو، سوزش ، قرمزي، خارش پوست سر، ورم صورت و سختي تنفس شود. مواد شيميايي زيادي در رنگ مو وجود دارد که براي سلامت انسان خطرناک است. يکي از خطرناک ترين مواد شيميايي موجود در آن «P-phenylenediamine» است که باعث بروز سرطان، تجمع سموم در سيستم تناسلي، تجمع سموم در سيستم عصبي،حساسيت، ناراحتي پوست، چشم يا ريه مي شود.

خوش بو کننده ها:مواد شيميايي ايجاد کننده رايحه در نرم کننده هاي لباس، شوينده لباس، عطر ، لوازم بهداشتي، خوش بو کننده  هوا و … مي تواند در بروز آلودگي هاي محيطي وبه خطر انداختن سلامت فردي نقش زيادي داشته باشد.

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا