سلامت و پزشکی

معجزه مکمل کلاژن برای پوست

کلاژن یک پروتئین مهم است که در بدن انسان و سایر حیوانات وجود دارد و نقش اساسی در ساختار و سلامت پوست، مو، ناخن، استخوان، غضروف و بافت‌های متصل دارد. این پروتئین توسط سلول‌های بدن تولید می‌شود و باعث انعطاف‌پذیری، قوت، جوانی و سلامت این بافت‌ها می‌شود.

به‌تازگی مصرف مکمل‌های کلاژن رواج یافته است. اکثر این مکمل‌ها هیدرولیز می‌شوند؛ به این معنا که مولکول کلاژن شکسته شده و جذب آن در بدن آسان‌تر است.

علاوه بر این مکمل‌ها مواد غذایی متنوعی مانند مایع استخوانی دارای این پروتئین هستند که با مصرف آن‌ها می‌توان میزان کلاژن بدن را افزایش داد.

از چهل‌سالگی بهتر است مصرف مکمل‌های کلاژن شروع یا ادامه یابد. این مکمل‌ها روند پیری پوست را کند می‌کنند. با مصرف مکمل حاوی ۲.۵ الی ۵ گرم در طول تنها دو ماه تفاوت ایجاد شده در صورت شما کاملاً مشخص می‌شود.

چرا باید از کلاژن استفاده کرد؟

با بالارفتن سن، سطح کلاژن بدن خانم ها به طور طبیعی کاهش می‌یابد. یکی از اولین مکان‌هایی که نشان می‌دهد سطح کلاژن ما پایین است، پوست ما است. این می‌تواند کمی خشک و چروکیده به نظر برسد و ظاهر جوانی ندارد.

 در این بخش از زندگی سالم، به بررسی فواید قرص کلاژن برای سلامت و زیبایی بدن خواهیم پرداخت.

قرص کلاژن
قرص کلاژن

بهبود سلامت پوست

کلاژن بافتی است که پوست را حمایت می‌کند و از خشکی، چین‌وچروک شدن آن جلوگیری می‌کند. مصرف کلاژن می‌تواند باعث افزایش انعطاف‌پذیری و ضخامت پوست شود و به‌تازگی و جوانی آن کمک کند.

تحریک به تولید پروتئین

مصرف کلاژن پوست را تحریک به تولید پروتئین‌هایی مانند الاستین و فیبریلین می‌کند گاهی باعث این مانع زدن جوش می‌شود.

تقویت مو و ناخن‌ها

کلاژن همچنین به تقویت موها و ناخن‌ها کمک می‌کند. این پروتئین باعث تقویت ساختار موها و ناخن‌ها می‌شود و از شکنندگی و ضعف آن‌ها جلوگیری می‌کند.

 کلاژن در نقش یک آنتی‌اکسیدان با رادیکال‌های آزاد موجود در اطراف فرد مبارزه می‌کند و از فولیکول‌ها محافظت می‌نماید. میزان نقش آنتی‌اکسیدانی این ماده در بدن نامشخص است؛ اما بااین‌حال چنین کاربردی دارد. با ترمیم پوست سر، ریزش مو نیز متوقف می‌شود. افزایش کلاژن روند سفیدشدن موها را کند کرده باشد و این موضوع به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن اتفاق می‌افتد

حفظ سلامت غضروف

غضروف‌ها در مفاصل بدن به‌عنوان یک‌لایه محافظتی عمل می‌کنند. کلاژن باعث تقویت غضروف‌ها، جلوگیری از فرسایش آن‌ها و حفظ انعطاف‌پذیری مفاصل می‌شود.

بهبود عملکرد گوارش

کلاژن نقش مهمی در بهبود عملکرد سیستم گوارش دارد. این پروتئین باعث تقویت روده‌ها، جلوگیری از التهاب و آسیب آن‌ها و بهبود جذب مواد غذایی می‌شود.

سلامت قلب

مصرف کلاژن همچنین به حفظ سلامت قلب کمک می‌کند. این پروتئین باعث کاهش التهاب، فشارخون و کلسترول خون می‌شود و به حفظ عملکرد قلب و عروق خونی کمک می‌کند.

بهبود عملکرد عضلات

کلاژن باعث تقویت عضلات، افزایش قدرت و استقامت عضلات و بهبود عملکرد فعالیت بدنی می‌شود.

باتوجه‌به فواید بسیار این پروتئین برای سلامت و زیبایی بدن، توصیه می‌شود که در کنار قرص کلاژن منابع غذایی حاوی کلاژن مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، لبنیات و سبزیجات را به‌صورت منظم در رژیم غذایی خود قرار دهید.

همچنین، ورزش منظم، استرس کم، خواب کافی و جذب مناسب مواد غذایی نیز برای حفظ سلامت و جوانی و افزایش تولید کلاژن بسیار مؤثر است.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا