فرهنگ و هنر

چرا “جمعه ایرانی” سانسور شد ؟!

بعد از روند 12 ساله‌ای که «جمعه ایرانی» طی کرده، اینکه اخیرا این اتفاق می‌افتد، برای ما جای تعجب است.

 

«جمعه ایرانی» در آخرین پخش از برنامه خود در هفته‌ای که گذشت، به دلیل حذف برخی از آیتم‌ها، با مدت زمان کمتری به روی آنتن رفت.

سعید توکل – سردبیر برنامه «جمعه ایرانی» – در پاسخ به پرسشی درباره علت زود به پایان رسیدن برنامه «جمعه ایرانی» گفت: خود ما هم از رادیو برنامه را می‌شنیدیم و در کمال تعجب و ناباوری با حذف طولانی بسیاری از آیتم‌های برنامه «جمعه ایرانی» مواجه شدیم و مجریان برنامه جمعه گذشته به جای خداحافظی در ساعت معمول 11 و 30 دقیقه، در ساعت 11 و هفت دقیقه با شنوندگان خداحافظی کردند.

وی در پاسخ به اینکه چه آیتم‌هایی از سوی واحد نظارت رادیو از «جمعه ایرانی» حذف شدند، گفت: ازجمله قسمت‌هایی که شایسته بود به روی آنتن برود، تجلیل از هنرمند قدیمی کشورمان – آقای ایرج – بود. تصمیم گرفتیم همزمان با سالروز تولد ایشان از حضور این هنرمند پیشکسوت بهره ببریم و با این اقدام خواستیم بگوییم همیشه پس از درگذشت هنرمندان نیست که به یادشان هستیم. ایشان هم با وجود کهولت سن در برنامه «جمعه ایرانی» حاضر شدند، اما برغم تمام این تلاش‌ها، این آیتم از سوی واحد نظارت رادیو حذف شد.

توکل با بیان اینکه تقدیر از هنرمندان پیشکسوت این کشور تنها در برنامه رادیویی «جمعه ایرانی» اتفاق می‌افتد، در ادامه توضیح داد: درباره حضور آقای حسین خواجه‌امیری (ایرج)، باید بگویم خود رادیو برخی ترانه‌های قدیمی این هنرمند را که مربوط به برنامه «گل‌ها» بوده است، از شبکه‌های مختلف پخش می‌کند و حتی کارهای جدیدش سال‌هاست توسط وزارت ارشاد عرضه می‌شود.

او ادامه داد: در برنامه «جمعه ایرانی» همچنین قطعه‌ای به مناسبت تشکر و خسته‌ نباشید به عزت‌الله ضرغامی، رییس سابق صداوسیما و خیرمقدم به آقای سرافراز بود که توسط هنرمندان اجرا شده بود اما حذف شد. در عین حال ترانه‌ای هم به مناسبت آغاز سال نو میلادی برای هم‌وطنان مسیحی اجرا شده بود که آن هم از سوی واحد نظارت رادیو حذف شد.

توکل در ادامه گفت‌وگوی خود گفت: بعد از روند 12 ساله‌ای که «جمعه ایرانی» طی کرده، اینکه اخیرا این اتفاق می‌افتد، برای ما جای تعجب است. حتی مخاطبان برنامه «جمعه ایرانی» از زود به اتمام رسیدن این برنامه ابراز تعجب کرده‌اند.

سردبیر «جمعه ایرانی» گفت: نمی‌دانیم چه تفکر و سیاست‌هایی موجب شده است این قسمت‌ها بدون هماهنگی حذف شوند و متأسفانه این نوع نگاه به وجود آمده است که هم به آبروی برنامه وهم رسانه ملی لطمه می‌زند.

توکل با اشاره به تجربه 30 ساله‌اش در رادیو در عین حال گفت: بعد از 30 سال کار در این عرصه به مدل‌هایی از کار رسیده‌ام که برای رسانه مشکل ایجاد نکند. اما باید از کسانی که بعد از ما، این تصمیم‌ها را می‌گیرند سوال شود که چرا این اتفاق افتاده است.

سردبیر برنامه «جمعه ایرانی» در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برنامه «جمعه ایرانی» در هفته آتی شامل چه آیتم‌هایی خواهد بود، عنوان کرد: با توجه به روند یکی – دو هفته گذشته نمی‌توانم به طور روشن بگویم این برنامه از چه آیتم‌هایی تشکیل شده است؛ چون از پخش آن‌ها مطمئن نیستم اما نکته‌ای که وجود دارد این است که بعد از روند 12 ساله که این اتفاق برایمان می‌افتد جای تعجب است.

منبع : isnair

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا