اخبار

هشدار جدی هواشناسی به کوهنوردان

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا آخرین وضعیت مناطق کوهستانی کشور را بحرانی اعلام کرد.

صادق ضیاییان با اعلام مخاطرات وضع هوا از وقوع رگبار باران و رعدوبرق در ارتفاعات و لزوم زمان‌بندی مناسب برای صعود به ارتفاعات و خودداری از دره‌نوردی توصیه کرد.

او درباره وضعیت مناطق کوهستانی کشور در روز پنج‌شنبه (۳۰ فروردین‌ماه) گفت: پنج‌شنبه تداوم بارش‌های رگباری و گاهی رگبار شدید، توأم با رعدوبرق و تگرگ و وقوع تندباد موقتی در بخش‌های جنوب شرقی کشور و ارتفاعات کرمان و شرق هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

در این مناطق به‌ویژه طی نیمه اول روز به سبب جاری‌شدن سیلاب، احتمال اصابت رعدوبرق و تگرگ، طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط و پرتاب به سبب وزش باد شدید، فعالیت‌های کوهنوردی، دره‌نوردی، طبیعت‌گردی و پروازهای تفریحی مخاطره‌آمیز است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران ادامه داد: از عصر پنجشنبه با تضعیف این سامانه از شدت بارش‌ها کاسته و در منطقه کاهش ابر پیش‌بینی می‌شود؛ اما باتوجه‌به شرایط فصلی وقوع بهمن بهاره به‌ویژه در مناطق مستعد ارتفاعات البرز، شمال غرب و ارتفاعات مستعد زاگرس، از تردد در مناطق مستعد وقوع بهمن و قرارگرفتن روی نقاب‌های برفی اجتناب شود.

وضعیت مناطق کوهستانی کشور در روز جمعه (۳۱ فروردین‌ماه) نیز به سبب وقوع ناپایداری‌های همرفتی به‌ویژه طی ساعات بعدازظهر در ارتفاعات شمال غرب، ارتفاعات زاگرس، بخش‌هایی از ارتفاعات البرز و ارتفاعات جنوب شرق کشور، شرایط برای افزایش ابر و وقوع رگبار موقتی و رعدوبرق و تگرگ مهیا می‌شود.

وی توصیه کرد با درنظرگرفتن وقوع رگبار و رعدوبرق طی ساعات بعدازظهرجمعه نسبت به زمان‌بندی مناسب صعود جهت پرهیز از مواجه‌شدن با شرایط جوی نامناسب اقدام شود.

با توجه به هشدارها و بارش‌های قابل‌ملاحظه طی روزهای گذشته و پرآبی رودخانه‌ها و دره‌ها در نواحی جنوبی و جنوب شرقی از انجام برنامه‌های دره‌نوردی  و کوهنوردی اجتناب شود.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا