معرفی کتاب

معرفی کتاب اسرار ذهن ثروتمند

اگر به دنبال اسرار ذهن ثروتمندان هستید، مطالعه کتاب اسرار ذهن ثروتمند می‌تواند شرایط مالی شما را تغییر دهد.نویسنده و تاجری به نام تی هارو اکر، دلیل اصلی این شکست‌ها را بیش از هر چیز از ذهن بازنده سرمایه‌گذار می‌داند.

او معتقد است اگر روی یک طرح یکسان، هم یک آدم ثروتمند و هم آدمی معمولی سرمایه‌گذاری کند، احتمال موفقیت شخص ثروتمند بیشتر است، زیرا او ذهنیت برنده و طرح مالی متفاوتی در سر دارد. همین باعث می‌شود که ریسکش جواب بدهد و به موفقیت برسد.

نویسنده در کتاب توضیح می‌دهد که آدم‌های فقیر با وقت خودشان تجارت می‌کنند. درحالی‌که وقت شما محدود است.

این کتاب حاصل تجربه خود تی هارو اکر است که یک تاجر موفق نیز هست. او در جوانی شکست‌های مالی زیادی را تجربه کرده و بارها به‌اجبار به خانه والدینش بازگشته است. آخرین باری که او در زیرزمین خراب خانه پدرش بود، با دوست ثروتمند پدرش هم‌کلام می‌شود. او نکته‌ای می‌گوید که زندگی‌اش را متحول می‌کند: اکثر ثروتمندان مثل هم فکر می‌کنند و برای اینکه موفق شوی باید آن‌ها را الگو قرار دهی و مثل آن‌ها فکر و عمل کنی.

اکر با الهام از حرف‌های دوست پدرش، تصمیم می‌گیرد دوباره شانسش را امتحان کند و به‌زودی به ثروتی بالادست می‌یابد، اما سوءمدیریت باعث می‌شود سرمایه‌اش را از دست بدهد.

او مسیری را که طی کرده مرور و اشتباهاتش را بررسی می‌کند و به یک نظریه می‌رسد: نظریه‌ی «ذهن ثروتمند». این نظریه در وهلهٔ اول زندگی خود اکر را متحول کرد و ظرف کمتر از سه سال او را به میلیون‌ها دلار سرمایه رساند. او این نظریه را در کتاب اسرار ذهن ثروتمند به طور کامل تشریح می‌کند.

اکر در بخش اول کتاب طرح اولیه پولی را که در ذهن همه ما وجود دارد، تشریح می‌کند. تی هارو اکر اعتقاد دارد این طرح در ذهن آدم‌های معمولی، حالتی کلیشه‌ای و نامناسب دارد. او این وضعیت را به یک نوع بیماری تشبیه می‌کند؛ اما معتقد است این بیماری حتماً درمان دارد.

در قسمت دوم کتاب اسرار ذهن ثروتمند که پرونده ثروت نام دارد، اِکر هفده پرونده را پیش روی ما قرار می‌دهد تا دقیقاً ببینیم که یک فرد ثروتمند چطور فکر می‌کند. هر پرونده ثروت، مراحلی عملی دارد تا بتوانیم آن را در دنیای واقعی تمرین کنیم و مهارت مالی‌مان را افزایش دهیم.

درواقع اِکِر با این کتاب به ما یاد می‌دهد که چطور ثروتمند شویم. کتاب او نصیحت‌هایی انگیزه‌بخش و نگاهی ارزشمند دارد.

درباره نویسنده کتاب اسرار ذهن ثروتمن

درباره نویسنده

تی هارو اکر (متولد ۱۹۵۴) تاجر مطرح کانادایی است که به‌خاطر کتاب «اسرار ذهن ثروتمند» به شهرت رسید.

او در جوانی از کانادا به آمریکا مهاجرت کرد و چند سالی کارهای مختلفی را پیش گرفت که در همگی آن‌ها شکست خورد. در نهایت تصمیم گرفت فروشگاه لوازم تناسب‌اندام تأسیس کند. کتاب «سرعت ثروت» دیگر اثر تی هارو اکر است.

 جملات برگزیده کتاب اسرار ذهن ثروتمند

  • برای آنچه طالب آن هستی دعای خیر کن.
  • دلیل اول برای اینکه مردم آنچه را می‌خواهند به دست نمی‌آورند، این است که آن‌ها نمی‌دانند چه می‌خواهند.
  • قانون درآمد: طبق وضعیت بازار بر اساس ارزشی که دارید به شما پول پرداخت خواهد شد.
  • اگر می‌گویید باارزش هستید، هستید، اگر می‌گویید بی‌ارزش هستید، بی‌ارزشید و درهرصورت، شما هستید که در داستان خود زندگی خواهید کرد.

در بخشی از کتاب اسرار ذهن ثروتمند می‌خوانیم:

اکثر مردم معتقدند که موفقیت در کسب‌وکار در درجه اول به مهارت‌های تجاری، دانش کافی یا حداقل به میزان حضور آن‌ها در بازار مربوط بستگی دارد.

من این را نفی نمی‌کنم، لیکن چگونگی موفقیت کسب‌وکار شما به طرح اولیه‌ای بستگی دارد که نسبت به پول در ذهن خود دارید و دائم نیز در حال تأیید آن طرح هستید.

اگر طرحی را که در ذهن خود دارید روی درآمد یک‌صد هزار دلار در سال تنظیم شده باشد، این دقیقاً همان مقداری خواهد بود که از کسب‌وکار عاید شما خواهد شد. اگر فروشنده‌ای هستید که طرح ذهن خود را روی درآمد پنجاه هزاردلاری تنظیم کرده‌اید؛ ولی برابر دلایلی فروشتان زیاد شده و به رقم نودهزار دلار رسیده است، برای سالی مزخرف آماده باشید که درصدد جبران برآمده است و شما را به همان مقداری که در طرح مالی خود در ذهنتان داشته‌اید برمی‌گرداند.

از طرفی، اگر شما برای پنجاه‌هزار دلار تنظیم شده باشید؛ ولی چند سال به کسادی بخورید، نگران نباشید همه آن را به دست خواهید آورد. این یک امر حتمی و اصولی ناخودآگاه بین ذهن و پول است. ممکن است شخصی که در این حال باشد، ناگهان در حال عبور از خیابان با اتوبوس تصادف کند و داستان به‌سادگی و به هر طریقی با مبلغی که دقیقاً پنجاه‌هزار دلار در سال بشود، تمام گردد. اگر برای پنجاه‌هزار دلار درآمد در سال تنظیم شده باشید، درنهایت همان مبلغ را دریافت خواهید کرد.

پس دوباره تکرار می‌کنم، از کجا می‌توانید پی ببرید که طرح اولیه پولی که در ذهن خود دارید روی چه میزانی تنظیم شده است؟ یکی از واضح‌ترین روش‌ها این است که به نتایجی که برای شما حاصل شده نگاه کنید.

به‌حساب بانکی خود، درآمدی که دارید، ثروت خود، میزان موفقیتی که از طریق سرمایه‌گذاری به دست آورده‌اید، موفقیتی که در کسب‌وکار خود داشته‌اید، اینکه آیا پول‌جمع‌کن هستید یا پول‌خرج‌کن، میزان مهارتی که در اداره‌کردن پول دارید، ثابت یا متغیر بودن درآمدتان، میزان سخت‌کوشی برای پول درآوردن و به نوع روابطی که در مورد پول با دیگران برقرار می‌کنید نگاه کنید.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا