آرایش و زیبایی

لیزر موهای زائد برای چه کسانی مناسب نیست؟

 یک متخصص پوست و مو با تاکید بر اینکه لیزر موهای زائد هیچ گونه عوارضی بر روی بدن ندارد، گفت: لیزر بهترین راه برای از بین بردن موهای زائد است که با استفاده از دستگاه‌های مدرنی که در ایران هم وجود دارد، این امر به راحتی امکان پذیر است.

 به نقل از ایسنا، دکتر امیر هوشنگ احسانی گفت: برداشتن موهای زائد به وسیله لیزر بر پایه جذب انتخابی نور نهاده شده است که در آن اشعه لیزر بدون آن که به سطح پوست آسیبی وارد کند وارد پوست شده و موجب جذب فولیکول‌های مو می شود. در این حالت آسیب‌های بافتی در فولیکول مو یا ریشه مو در حداکثر میزان خود و در بافت محیطی در حداقل است

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد نحوه عملکرد دستگاه‌های لیزر خاطرنشان کرد: با انتخاب طول موج‌های مناسب در ناحیه وسیع تعداد زیادی از فولیکول‌های مو تحت تاثیر قرار می گیرند که در این درمان، هدف قرار دادن رنگ موی تیره به نام ملانین به وسیله طول موج خاص از اشعه است که باعث ایجاد حرارت شده و تخریب سلول های زاینده مو در ناحیه فولیکول صورت می گیرد.

کاهش سرعت رشد، نازک شدن موها و کاهش تعداد مو از فواید درمان با لیزر

این متخصص پوست و مو، کاهش سرعت رشد، نازک شدن موها و کاهش تعداد مو را از فواید درمان با لیزر دانست و افزود: تعداد جلسات درمان بین 3 تا 6 دفعه و ماهی یکبار است زیرا تمامی موها در یک فاز رشد نمی‌کنند و به همین دلیل نیاز به تعداد دفعات بیشتر است تا موهای زائد کم کم روشن، نازک و رشدشان کند شود و به تدریج تمام آنها از بین برود.

دکتر احسانی با بیان این مطلب که با استفاده از بی‌حس‌ کننده‌های موضعی می توان از درد و سوزش پوستی در حین لیزر درمانی جلوگیری کرد، گفت: معمولاً بعد از لیزر خون مردگی‌هایی در محل لیزر ایجاد می‌شود که با خنک کردن پوست به وسیله یخ و استفاده از کرم‌های حاوی استروئید پس از مدت کوتاهی می‌توان آن را کاهش داد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رنگ پوست ناحیه‌ای از بدن که تحت درمان با اشعه لیزر قرار می گیرد به طور محدود و کوتاه مدت حالت التهابی پیدا می‌کند و اندکی قرمز می‌شود که کمی بعد به تدریج از بین می رود.

هرچه موها تیره‌تر و کلفت‌تر باشند تاثیر لیزر بیشتر است

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه هرچه موها تیره‌تر و کلفت‌تر باشند تاثیر لیزر بیشتر است، اظهار داشت: افرادی که دارای پوست روشن هستند نسبت به افرادی که پوست تیره دارند و یا با سولاریوم پوست خود را تیره و برنزه کردند، برای این نوع درمان بسیار مناسب هستند چرا که این افراد ممکن است بعد از لیزر دچار عفونت پوستی شوند و یا دچار مشکلات جدی دیگری مانند زخم شدن محل عفونت و محل لیزر و تیره شدن پوست شوند.

وی ادامه داد: افرادی که در معرض نور خورشید هستند بیش از سایرین در محل های لیزر شده دچار سوختگی می‌شوند و ممکن است جوشگاه و تاول در محل لیزر آنها به وجود بیاید که در این افراد بعد از لیزر، عوارضی به صورت لک های قهوه‌ای، سفیدک و قرمزی روی پوست آنها ظاهر می‌شود.

دکتر احسانی، استفاده از کرم‌های ترمیم کننده و ضد التهاب و آنتی بیوتیک‌ها در درمان بعد از لیزر را موثر دانست و در پایان خاطرنشان کرد: توصیه می شود 6 ماه قبل از لیزر موهای زاید از وسایلی مانند تیغ و کرم موبر به جای موم انداختن استفاده شود تا درمان به صورت دقیق تر و بهتر انجام شود.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا