خانه جذاب من

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی در خانه

فنگ شویی هزاران سال است که نزد چینی‌ها رواج دارد. با این حال امروزه در فرهنگ غربی شناخته شده و روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. با اینکه بسیاری از متد‌های دکوراسیونی که از آسیا الهام گرفته شده‌اند برچست «فنگ شویی» دارند، لزوما درست نیست. به عبارت دیگر، تنها به این دلیل که چیزی از چین آمده باشد به فنگ شویی مربوط نمی‌شود. پس فنگ شویی چیست؟ در این مقاله در مورد این که فنگ شویی چه هست و چه نیست بحث و گفتگو خواهیم کرد. اما بیش از آن، ما به این می‌پردازیم که چگونه این دستورالعمل دکوراسیون باستانی چینی، می‌تواند به زیبایی و با سازگاری تمام در فضای داخلی مدرن اعمال شود.
می‌دانید فنگ شویی چیست؟ فنگ شویی متد دکوراسیون داخلی است که از کشور چین الهام گرفته شده است. این تکنیک از عناصر طبیعی و ویژگی‌های آنها استفاده می‌کند تا انرژی و حس مثبت را در فضا به حداکثر برساند.

فنگ شویی چیست؟

اول از همه باید بدانیم فنگ شویی «Feng shiu» دقیقا چیست؟ «فنگ» به معنای باد، «شویی» نیز به معنای آب است. باد و آب در مقابل هم درنظر گرفته می‌شوند، اما در فرهنگ چین هر دو برای سلامتی خوب و مهم هستند. باد و آب هر دو بخش بزرگی از جهان طبیعی و حیاتی هستند، چرا که زمین موجودی زنده در نظر گرفته می‌شود که با انرژی به نام «جی» پر شده است.
به بیان ساده فنگ شویی (fengshway تلفظ می‌شود) در فرنگ چین، یک سازمان قانون‌مند درنظر گرفته می‌شود که نظم و جهات فضایی را در رابطه با جریان انرژی کنترل می‌کند. اگر بخواهیم جزئی‌تر بگوییم، ما یاد می‌گیریم که فنگ شویی تکنیک‌های دقیق و مشخصی برای به حداکثر رساندن فضا هم در ظاهر و هم در احساس است که جریان انرژی مثبت در آن افزایش یافته است.
از زاویه‌ای دیگر می توان فنگ شویی را علم و هنر توامان تعریف کرد، که بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در چین ایجاد شده و امروزه بسیاری از مردم جهان به آن وفادار مانده‌اند. آموزه‌های فنگ شویی در زمینه‌ی تعادل انرژی پیچیده به نظر می‌رسد. اما از نظر هدف بسیار ساده است؛ حصول اطمینان از حس خوشبختی در افرادی که از یک فضا استفاده می‌کنند. البته خوشبختی برای همه و در همه جا تعریفی یکسان ندارد.

اصول فنگ شویی چیست؟

برخی خواهان سلامت بیشتر، برخی ثروت، برخی روابط بهتر و … هستند. این فهرست به اندازه‌ی تک تک افراد ادامه دارد و منحصر به فرد است؛ و این یکی از دلایل پیچیدگی فنگ شویی است. فنگ شویی تمام ویژگی‌ها و شرایط خوشبختی را مورد توجه قرار می‌دهد و قوانینی برای افزایش هر بعد از خوشبختی دارد.

در فنگ شویی ۵ عنصر به عنوان عناصر اصلی در نظر گرفته می‌شوند که عبارتند از:

 1. چوب
 2. آتش
 3. زمین
 4. فلز
 5. آب
هریک از این عناصر با یک رنگ خاص نشان داده می‌شوند که راحت‌ترین و رایج‌ترین روش برای به کارگیری فنگ شویی در خانه  و   دکوراسیون داخلی است.
 • سبز ؛ رنگ عنصر چوب
 • قرمز؛ رنگ عنصر آتش
 • قهوه ای؛ رنگ عنصر زمین
 • سفید؛ رنگ عنصر فلز
 • آبی؛ رنگ عنصر آب

هرچند که هرکدام از این عناصر با رنگ خود نمایش داده می‌شوند، اما همه‌ی این مولفه‌ها با هم به صورت پیجیده و الزامی در تعامل هستند. این تعاملات را می‌توان به چرخه‌هایی تقسیم کرد. دو چرخه‌ی اصلی چرخه سازنده و چرخه مخرب هستند.

 • در چرخه‌ی مولد، هر المان از دیگری حمایت می‌کند؛ و این پشتیبانی به صورت یک چرخه ادامه پیدا می‌کند. برای مثال، چوب از عنصر آتش پشتیبانی می‌کند، زمین از عنصر فلز، فلز از آب و آب از چوب. پس این یک چرخه‌ی سازنده و ادامه دار است.
 • در مقابل چرخه‌ی مخرب قرار دارد که در آن هر عنصر دیگری را از بین می‌برد. برای مثال، چوب عنصر زمین را، زمین عنصر آب، آب عنصر آتش، آتش عنصر فلز و فلز عنصر چوب را از بین می‌برد یا تضعیف می‌کند. بوم..! هیچ عنصری دیگر در چرخه‌ی مخرب وجود ندارد. پس به وضوح می‌توان دید که این چرخه بر انرژی جی تاثیر منفی دارد.

دانستن این ۵ عنصر فنگ شویی، و اینکه چگونه یکدیگر را پشتیبانی یا تضعیف می‌کنند کلید استفاده از تکنیک‌های فنگ شویی در فضاهاست؛ و این در فضا‌های مدرن به اندازه‌ی فضا‌های چینی حائز اهمیت است.

در ادامه با مثالی از استفاده از فنگ شویی در دکوراسیون خانه موضوع را روشن‌تر خواهیم کرد.

استفاده از فنگ شویی در دکوراسیون اتاق خواب

همانطور که همه می‌دانیم، خواب یک عامل حیاتی در وضعیت سلامتی ماست؛ فیزیکی، ذهنی، روحی و احساسی. وقتی به خوبی استراحت کنیم، به نظر می‌رسد زندگی بسیار راحت‌تر و لذت بخش‌تر از زمانی است که در وضعیتی ضعیف نسبت به این نیاز فیزیولوژیکی بسیار مهم قرار داریم. با علم بر این موضوع، فنگ شویی در اتاق خواب برای ایجاد یک حس آرامش بخش حیاتی است.

اول و مهم‌تر از همه، یک اتاق خواب فنگ شویی باید احساس امنیت و ایمنی به انسان انتقال دهد. اغلب، اتاق خواب اصلی را در قسمت جلوی خانه قرار می‌دهند، که به این معناست که در نزدیک‌ترین حالت به خیابان و دنیای بیرون است. بسیاری از ما زمانیکه وارد اتاق خوابمان می‌شویم می‌خواهیم از این دنیای بیرون فرار کنیم. پس موقعیت مکانی اتاق خواب بسیار اهمیت دارد.

اگر اتاق خواب خیلی بزرگ است، ممکن است حس تهی بودن را القا کند؛ که مسلما احساسی آرام بخش نیست. اگر شما در چنین وضعیتی قرار دارید، سعی کنید با قرار دادن یک سری اسباب و اثاثیه کمی فضا را کوچکتر کنید.
یک قالیچه یا فرش گرم و نرم در اتاق خواب، در راستای تکنیک‌های فنگ شویی عمل می‌کند. چون به اتاق محیطی آرام‌تر، نجیب‌تر و ساکت‌تر می‌دهد و صبح‌ها گذاشتن پای برهنه بر روی آن احساس بهتری به شما می‌دهد.
تخت خواب و سایر وسائل بهتر است با کل اتاق در تناسب باشد. یک تخت بزرگ که تمام فضا را اشغال می‌کند اتاق را کوچک نشان می‌دهد. همینطور یک تخت کوچک در یک اتاق بزرگ هم حس حقارت و ناراحتی القا می‌کند.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا