پزشکیدانستنی ها

10 مورد از علائم مهم آلزایمر که باید جدی گرفت

علائم آلزایمر را بشناسید

در این مطلب از زنگی سالم میخواهیم شما را با 10 مورد از نشانه و علائم آلزایمر که بسیار مهم بوده و باید آنها را جدی بگیریم آشنا کنیم.

اکتاویا روشن: اولین باری که پدرم نحوه رانندگی را فراموش کرد، ما در جاده شلوغی در لندن با عجله در ترافیک حرکت می کردیم. دستانش را از روی فرمان برداشت و وقتی به سمت من برگشت، خندید و گفت: “اکتاویا، من هیچ ایده ای ندارم که چه کاری باید انجام بدهم.”

من فکر کردم او شوخی می کند و با او خندیدیم تا اینکه متوجه شدیم که لبخند او از ترس بود نه بازیگوشی. من با از بین بردن وحشت خودم، سعی کردم با اعتماد، به آرامی به او یادآوری کنم که پدال چیست.

من کم کم فهمیدم که چه کار دیگری انجام دهم، بعد از فراموشی اصلی، به نظر می رسید که بیاد می آورد و می تواند بدون حادثه به خانه برود. هنگامی که با خیال راحت وارد خانه شدیم، از او پرسیدم چه اتفاقی افتاده است؛ او اصلاً نمی توانست به یاد بیاورد.

او برای چند ماه عجیب عمل می کرد. در ابتدا، ما آن را به عنوان آنچه مرحله ای از زندگی اوست برایش توضیح دادیم. بعداً ما فهمیدیم که همیشه یک دوره انکار دربیماری آلزایمر وجود دارد من و والدینم به طرز شگفت انگیزی به سرزمین عجیب و غریب آلزایمر رفتیم و در آنجا نیمی از انرژی شما در حال نادیده گرفتن حقیقتی بود که شما آماده تحمل آن نیستید.

پدرم به طور ناخوشایندی در کل زندگی من قابل اعتماد بوده است، و هنگامی که او شروع به عدم حضور در تاریخ ناهار یا فراموش کردن کل مکالمات تلفنی کرد، اولین واکنش من ناراحتی بود.

اما درست بعد از حادثه جاده یوستون، ما در مهمانی دوستی که بیش از 30 سال او را می شناختیم بودیم و او دستم را گرفت. با وحشت، نجوا کرد “من نمی دانم این افراد چه کسانی هستند.”

او مانند یک کودک ترسیده بود. دیگر انکاری وجود نداشت.

وقتی اولین بار رفتار پدر شروع به تغییر کرد، من مقطع دکترا در دانشگاه لندن بودم.

۱۰ مورد از علائم مهم آلزایمر که باید جدی گرفت
10 مورد از علائم آلزایمر را بشناسید

علائم آلزایمر :

1- تغییر در حافظه

از دست دادن حافظه اولین و مهم‌ ترین نشانه‌ هشدار دهنده است که زندگی روزمره‌ شما را مختل می‌کند.

اگر دچار علائم زیر شدید، به پزشک مراجعه کنید:

وقتی که یک سؤال را چندبار می‌پرسید؛

بیشتر و بیشتر به یادداشت‌ کردن یا اعضای خانواده‌تان تکیه می‌کنید؛

به‌سختی می‌توانید اتفاقات یا اطلاعات اخیر را به خاطر بیاورید.

گهگاه فراموش می‌کنید کلید‌های خود را کجا گذاشته‌اید.

2- دست کشیدن از انجام کارهای روزمره

بی‌علاقگی، بی‌تفاوتی و دست کشیدن از فعالیت‌ها و افراد موردعلاقه‌تان، می‌تواند یکی از علائم آلزایمر باشد. برای مثال دیگر طرفدار تیم مورد علاقه‌ی خود نیستید، حوصله ندارید برای نوه‌های عزیزتان وقت بگذارید، دیگر بافتنی نمی‌بافید یا نجاری نمی‌کنید .

3- گم کردنِ زمان و مکان وفضا

تا‌به‌حال برای‌تان پیش آمده است که از خواب عمیقی بیدار شوید و به یاد نیاورید چه روزی است، ساعت چند است و کجا هستید؟ نمی‌دانید چه روزی است و تقویم را بررسی می‌کنید.در این صورت دچار «موقعیت ناآگاهی» شده‌اید. اگر این مشکل خیلی شدیدتر شود، یکی از علائم آلزایمر را دارید.

موقعیت ناآگاهی یعنی فرد نتواند به خاطر بیاورد چه فصلی یا چه سالی است، کجاست یا چرا آنجاست. با پیشرفت آلزایمر، گاهی اوقات پیش می‌آید که فرد گذشت زمان را فراموش و فکر می‌کند سال‌ها جوان‌تر است.

4- مشکلات بصری-فضایی

مشکلاتی در درک عمق و فاصله، تشخیص دادن چهره‌ها یا اشیای آشنا و تفسیر کردن تصاویر، از دیگر علائم آلزایمر و زوال عقل هستند. فعالیت‌هایی مانند بالارفتن از پله‌ها، رفتن داخل وان حمام، پیدا کردن راه خانه یا کتاب خواندن ممکن است برای شما مشکل‌تر شود.

5- کاهش توانایی برقراری ارتباط

آیا همیشه تلاش می‌کنید کلمه‌ی مناسب را پیدا کنید ولی درنهایت نمی‌توانید؟ شاید همیشه مجبور می‌شوید بگویید: «اون چیزی که روش غذا می‌پزیم» چون کلمه‌ی «اجاق گاز» به ذهن‌تان نمی‌رسد.

شاید همیشه نویسنده‌ی خوبی بوده‌اید و اخیرا متوجه شده‌اید که نمی‌توانید افکار خود را به‌راحتی روی کاغذ بیاورید. تغییر توانایی شما برای برقراری ارتباط، یکی از علائم آلزایمر است.

بیشتر بخوانید: کاهش خطر ابتلا به فراموشی یا آلزایمر

6- مشکل در حل مسئله و برنامه‌ریزی

ممکن است حافظه‌ی شما به نظر خودتان خیلی هم خوب باشد، ولی اخیرا برنامه ریزی، مدیریت حساب بانکی و به‌موقع پرداخت کردن صورت‌حساب‌ها برای‌تان سخت شده باشد، یا اینکه همیشه دست‌پخت خوبی داشته‌اید ولی حالا دیگر نمی‌توانید از مراحل پیچیده‌ی دستورپخت غذا سر در بیاورید.

حتی بیشتر طول می‌کشد که صبح‌ها قهوه یا چای درست کنید. این کارها مربوط به عملکرد اجرایی هستند، توانایی‌ای که معمولا به‌خاطر فراموشی کمتر می‌شود. اگر این علائم را در خود یا یکی از عزیزان‌تان مشاهده کردید، با پزشک تماس بگیرید.

7- تغییراتی در حال‌ و  هوا و شخصیت

آیا پدرتان که قبلا سخت‌گیر نبود، حالا زودرنج و ترسو شده است؟ شاید شما را متهم کرده است که فقط به این خاطر در انجام کارهای روزانه‌ی منزل به او کمک می‌کنید که می‌خواهید پول‌ و وسایل قیمتی او را بدزدید.

شاید با هم به فروشگاه رفته‌اید و فقط به‌خاطر اینکه نان مورد علاقه‌ی او را جابه‌جا کرده بودند، داد‌وبیداد راه انداخته بود. اگر پدرتان همیشه بدخلق و لجوج بوده است، احتمالا این مسئله به کارکرد‌های شناختی او ربطی ندارد.

اما تغییراتی که در چند ماه اخیر در حال‌ و هوا و شخصیت او به‌ وجود آمده است، می‌تواند نشان‌ دهنده‌ی این باشد که مغزش دچار تغییراتی شده است. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا او را مورد معاینه قرار بدهد.

8- گم‌ کردن چیزها

کسی را می‌شناسید که دائما چیزها را گم می‌کند؟ کسانی که به زوال عقل و آلزایمر دچارند، این مشکل برای‌شان خیلی شدیدتر است. آنها نه‌تنها چیزها را گم می‌کنند، بلکه فرایند جست‌ و جو و پیدا کردن‌ شان نیز برایشان سخت‌تر می‌شود.

کسی که فراموشی دارد، ممکن است کلافه شود چون فکر می‌کند کسی عمدا عینک او را در فریزر گذاشته یا کیف او را دزدیده است! این فرد نه‌تنها نمی‌تواند کفش‌هایش را پیدا کند، بلکه اصلا یادش هم نمی‌آید که چطور سر از فر درآوردند!

9- بدتر شدن قدرت تشخیص فرد

اگر اخیرا متوجه شده‌اید که عزیزتان قدرت تشخیص خود را از دست داده و انتخاب‌های بد زیادی داشته‌ است، بهتر است از پزشک وقت ملاقات بگیرید. شاید او مدام گول کلاهبرداری تلفنی را می‌خورد و پولش را از دست می‌دهد.

یا مادرتان که معمولا خیلی تمیز و مرتب است، اخیرا نامرتب شده و حتی دوش نگرفته است. شاید حتی متوجه شوید که لباس‌هایش مناسب فصل نیست.

10- سخت‌تر شدن کارهای همیشگی

در راه سوپرمارکت به خانه گم می‌شوید، کاری را که ۲۰ سال است مشغولش هستید، نمی‌توانید انجام بدهید یا نمی‌توانید غذاهای همیشگی را درست کنید. اینها علائم آلزایمر و سایر انواع فراموشی هستند.

در واقع مشکل وقتی شروع می‌شود که «کاری را که همیشه انجام می‌دادید»، برای‌تان سخت‌تر شده است، نه چیز جدیدی که به‌تازگی درحال یادگیری آن هستید.

ترجمه از یاهو لایف / الهام شهیدان

زندگی سالم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا