پزشکی و سلامت

سریع‌ترین راه تشخیص “سرطان پوست” به کمک تلفن همراه

موبایلدستاورد بزرگ از دانشمند ایرانی؛

یکی از دانشمندان ایرانی در کانادا موفق به ساخت میکروسکوپ کوچکی شده که با ترکیب با دوربین تلفن هوشمند قادر به تشخیص سرطانهای پوست است.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، یک دانشمند ایرانی موفق به تولید میکروسکوپ کوچکی به اندازه شصت دست شده که در ترکیب با دوربین تلفن هوشمند می‌تواند به تشخیص سرطانهای پوست کمک کند.

دستاورد “مریم صادقی”، موسس یک شرکت رایانه‌ای در ونکوور به فرد اجازه می‌دهد تا به جمع‌آوری و کنترل تصاویر خالهای مشکوک و در صورت نیاز، ارسال آن‌ها به متخصص برای تعیین احتمالی سرطانی بودن آن‌ها بپردازد.

صادقی که چندی پپیش از سوی دانشگاه سایمون فریزر به عنوان کارآفرین سال ۲۰۱۳ انتخاب شد، گفت: ما می‌توانیم ضرورت حضور در کلینیک‌ها را کاهش داده و کیفیت مراقبت بهتری را با در اولویت قرار دادن بیماران نیازمند به دسترسی سریع ارائه کنیم.

دانستن اینکه افراد باید روز‌ها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها برای تعیین میزان خطرناک بودن خالهای مشکوک خود منتظر بمانند، صادقی را بر آن داشت تا این ابزار تلفن هوشمند را طراحی کند.

متخصصان پوست در تشخیص سرطان پوست بر نشانه‌های بصری تکیه می‌کنند؛ در اینجاست که ارزش سیستمی که به کاربران اجازه می‌دهد تا پوست خود را بررسی کرده و تصاویر را برای تحلیلهای بیشتر به متخصصان بفرستد، نمایان می‌شود.

کلینیکهای شلوغ، زمانهای طولانی انتظار و هزینه‌های بالای سفر برای بیماران، چالشهایی است که با سیستم تشخیص فعلی همراه بوده و دستگاه MoleScope برای کاهش این موانع ابداع شده است.

این سیستم می‌تواند در مناطق روستایی و دورافتاده که دسترسی آسان به متخصصان پوست ندارند، از کاربرد زیادی برخوردار باشد.

صادقی همچنین مدیریت مرکز جدید بهداشت دانشگاه سایمون فریزر را برعهده داشته که با هدف سرعت بخشیدن به فناوریهای بهداشتی ساخته شده توسط دانشجویان و محققان این دانشگاه تاسیس شده است.

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا