تازه ها

دختر جوان ایرانی در روسیه: می‌خواهم مد اسلامی را گسترش دهم

دخترساهره رحمانی دختر محجبه‌ای که به گفته خودش حجاب را به اختیار خودش و از روی علاقه انتخاب کرده است. در مسکو, خانه مُد تاسیس کرد و اکنون چهره‌ای شناخته شده در این حرفه می‌باشد.

ساهره رحمانی طراحی لباس اسلامی را بعنوان حرفه مورد علاقه‌اش برگزید و اکنون چهار سال است که آن‌را بطور جدی پیگیری می‌کند. در مسکو, خانه مُد تاسیس کرد و اکنون چهره‌ای شناخته شده در این حرفه می‌باشد.

ساهره رحمانی ، متولد سال ۱۳۶۶در سنندج. دارای مدارک فوق لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه ملل مسکو و مدرک طراحی لباس از Institut ofOpen Business Education and Design . دختر محجبه‌ای که به گفته خودش حجاب را به اختیار خودش و از روی علاقه انتخاب کرده است. همین علاقه اورا به فکر انداخته تا در راه معرفی بیشتر حجاب اسلامی گام بردارد. او طراحی لباس اسلامی را بعنوان حرفه مورد علاقه‌اش برگزید و اکنون چهار سال است که آن‌را بطور جدی پیگیری می‌کند. در مسکو, خانه مُد تاسیس کرد و اکنون چهره‌ای شناخته شده در این حرفه می‌باشد. وی همچنین عضو فعال انجمن زنان روسیه می‌باشد. فرصتی دست داد تا بشتر از او و کارهایش بپرسیم.خانم رحمانی،

چند سال است که در خارج از ایران زندگی می‌کنید؟
چند سال که چه عرض کنم، بلکه تقریبا می شود گفت تمام عمرم را در خارج از ایران زندگی کردم. من پنج سال داشتم که با خانواده به مسکو آمدیم.

پس مشکل زبان ندارید؟
خوشبختانه به زبان روسی و انگلیسی مسلط هستم و البته که به زبان مادری و کشورم یعنی کردی و فارسی هم صحبت می‌کنم.

دختر

چطور شد تصمیم گرفتی به طراحی لباس اسلامی روی بیاوری؟
چون خودم همانطور که گفتم علاقمند به حجاب بودم و فکر کردم چه بهتر که دیگران هم با مقوله حجاب اسلامی بیشتر آشنا بشوند. ضمن اینکه تحصیلات دانشگاهی‌ ام نیز در رشته طراحی لباس می‌باشد. ان شاءالله می خواهم مداسلامی را گسترش بدهم و در راه معرفی بهتر و بیشتر آن تلاش کنم.

چند وقت است که این کار را شروع کردی؟
تقریبا چهار سال است که بطور جدی پیگیر این کار هستم. پایان‌نامه دانشگاه هم طراحی لباس هندسه‌ای ابریشمی بود که بسیار موردتوجه قرار گرفت و البته باعث شد من خیلی جدی کارم را ادامه بدهم.

از دشواری‌های کار در اینجا بگویید.
راستش مشکلات در شروع هر کاری زیاد هست، آن هم در یک کشوری غیر از کشور خودت. بخشی از مسائل، قابل‌پیش‌بینی هستند و برخی هم نه. مشکلات را می‌توانم در چند دسته خلاصه کنم. مشکلاتی که گه‌گاه رقبای بانفوذ در منطقه روسیه بوجود آوردند، شیطنت‌های رسانه‌ای که بواسطه مسائل سیاسی یا مذهبی پیش آمده وحتی مسافت طولانی محل سکونت تا محل خانه مد خودم در مرکز مسکو ومشکل رفت و آمد آنهم در زمستان های سرد و برفی اینجا( ترافیک مسکو خود البته حکایتی دارد) را می‌توان بعنوان مسائلی که در طول کارم با آنها برخورد داشتم و دارم برشمرد.

انتخاب کارمند با تجربه و فعال، انتخاب مدل برای شو ها و مسابقات نیز بخشی دیگر از سختی‌های کارم هستند. کارمندان اینجا با توجه به حمایت قوانین کشور روسیه از آنها، کمی بد قلق هستند.

برای من اما این مشکلات، چندان بزرگ نیستند. من به این بحث اعتقاد دارم که این مشکلات کوچک در واقع مرا از مشکلات بسیار بزرگتر دور کردند و من باور دارم که باید از همه این مسائل برای رسیدن به اهدافم عبور کنم. طراحی لباس با حجاب سخت و مشکل تر است ولی بهر حال هر فعالیت و تجارتی مشکلات خاص خودش را دارد. اگر خدا را بالا سرت ببینی، حتما همه‌چیز خوب پیش می‌رود.

بهر حال خداوند همیشه کمک کرده و من الان توانستم با وجود همه موانع “خانه مُد” خودم را در مسکو افتتاح کنم و این نشانگر توجه به نوع کارم هم هست. انشاءالله قصد دارم تا در اینده شعبه‌ای در تهران راه‌اندازی کنم.

چه طرح‌هائی را تاکنون ارائه کردید؟
اولین مجموعه‌ای که ارائه کردم، مجموعه “هندسه‌ای ابریشمی ” بود که کار بسیار سختی بود، چرا که کار با ابریشم در طرحهای هندسی یکی از دشوارترین طراحی‌هاست، البته بخاطر همین مجموعه در مسابقه بین‌المللی مد در سال ۲۰۱۰ در کازان موفق به کسب جایزه بزرگ شدمGran Prix. سپس به ترتیب مجموعه‌های “شعله اتشBlisa ” و “بانوی شهر” را ارائه کردم.

استقبال چطور بود؟
استقبال خوبی شده بود، اگر مورد توجه و استقبال نبود، مناین کار را اینجا شروع نمی‌کردم. چه از سوی مسلمانان و چه غیر مسلمانان. الان سفارشهای زیادی حتی از قزاقستان و تاتارستان دارم.

آیا فعالیتهای شما تنها در خانه مد خلاصه می‌شود ؟
خیر، تاکنون در چندین نمایشگاه و مسابقه بین‌المللی مد و لباس اسلامی هم بعنوان شرکت‌کننده و هم بعنوان داور چه در داخل روسیه و چه در خارج از کشور شرکت داشته‌ام و جوایزی نیز کسب کرده‌ام. تابستان امسال نیز مجموعه ویدئوئی ارائه کردم از شکلهای مختلف بستن روسری که در آن نحوه بستن روسری و شال که از طراحی‌های خودم هستند را برای کسانی که قصد استفاده از آنها را دارند، چه مسلمان و چه غیر مسلمان، نشان دادم.

در خارج از موضوع کاری، عضوانجمن زنان مسلمان روسیه هم هستم.

در انجمن زنان مسلمان روسیه چه کارهایی می‌کنید؟ عمده فعالیتهای این انجمن چه‌ها هستند؟
این انجمن از ابتدای سال میلادی جاری با شرکت هیات های زنان از جمهوریهای مختلف روسیه اعلام موجودیت کرد و قرار است با تشکیل مراکزی در زمینه های کمک به تشکیل و تقویت خانواده، اشتغال زایی ، امور خیریه، ترویج شیوه سالم زندگی و نیز انجمن زنان طراح لباس اسلامی فعالیت کند. اعضای این سازمان معتقد هستند که ” زنان مسلمان باید مظهر پاکدامنی و پرهیزکاری” باشند تا بتوانند دین اسلام را بطور شایسته به زنان این کشور معرفی کنند. این سازمان همچنین برای بالا بردن سطح اجتماعی و اخلاقی مردم برنامهائی دارد .

کارهایی که ارائه کردین از چه ویژگیهائی برخوردارند؟
چون خودم اول ایرانی و بعد از آن شرقی هستم ودر اروپا بزرگ شدم، این مطلب حتما در کارهایم نمود پیدا می‌کند و کاملا به چشم می‌آید. من سعی می‌کنم حجاب را اروپایی کنم، مثل طرح های اولم با نام “ابریشم “و یا کلکسیون بعدی با نام “بانوی شهر” که از کارهای جدیدم هستند. اینجا من از ابریشم و تریکواستفاده کردم، در واقع ترکیبی از هر دو که هم نرم و راحت باشند و هم لوکس. کارهایم همیشه منحصر بفرد هستند و کیفیت، خیلی برایم مهم است.

کارهایم طوری هستند که برای هر دو گروه( مسلمان و غیر مسلمان) مناسب هستند. لباسها ممکن است مثلا با روسری یا بدون روسری استفاده بشوند که البته این مسئله در زمان طراحی، مدنظر خواهد بود. در کل آنچه برای من مهم است، نشان‌دادن تنوع این نوع پوشش در بین همه مردم بویژه مسلمانان است.

رعایت حجاب سخت نیست؟
رعایت حجاب برای کسی که عشق به آن دارد، نمی‌تواند سخت باشد. به نظر من نمی تواند کسی بگوید که من عاشقم ولی از کاری که برای عشقش می‌کند، ناراحت و ناراضی نیز باشد.بلکه هر کاری را با علاقه و از روی رضایت انجام می‌دهد. من هم همینطور، از این کار لذت می‌برم و مشکل و مانعی از این بابت حس نمی‌کنم.

شرایط زندگی در یک کشور غیر مسلمان چگونه است؟ چه مشکلاتی برای شما بعنوان یک فرد غیر روسی و در عین‌حال مسلمان وجود داره؟
روسیه گرچه یک کشور غیر اسلامیست، اما همانور که می‌دانید مسلمانان زیادی دارد. من خودم تاکنون مشکلی از این بایت نداشتم. گرچه گه گاهی بواسطه اتفاقاتی که ناشی از مسائل سیاسی است، مشکلاتی پیش می‌آید ولی حاد نیستند و همیشه زودگذر بودند. اینجا شاید تنها استفاده از چادر برای مردم عجیب باشد. کسی با چادر بیرون برود، همه نگاهش می کنند و گاهی هم با وحشت.( بخاطر اندک تبلیغات منفی در مورد مسلمانان بخصوص بعد از اتفاقاتی مانند بمب‌گذاری).ولی در سایر موارد، رعایت حجاب چندان مورد عجیبی نیست. در مورد خودم هم همیشه نگاه مثبتی از نوع حجابم وجود دارد. اینجا برای زیبایی پوشش، اهمیت زیادی قائل هستند. به حجاب زیبا و زیبایی حجاب هم علاقه نشان می‌دهند.

نگرش زنان روسیه نسبت به حجاب چطور است؟
نگاه ها خیلی متفاوت است . بعضی‌ها هیچ مشکلی در رعایت حجاب نمی‌بینند، درحالی که برخی‌ها هم کاملا با این مسئله مخالف هستند. اخیرا در یک شهر کوچک دانشجویان با حجاب،سر درس دانشگاه رفتند و الان هم بحثش همه جا هست. خیلی‌ها پیشنهاد می‌دهند که مثلا حجاب در مدارس و موسسات دولتی ممنوع بشود مثل فرانسه. در این مورد با من هم تماس گرفتند واز من خواستند که یونیفورم اسلامی برای وزارت فرهنگ طراحی کنم که من هم این کار را کردم. در مجموع درست است که گاهی شلوغ می‌کنند ولی در نهایت با توجه به وجود آزادی افراد در انتخاب نوع پوشش، مشکل خاصی نیست.

از نقش خانواده خودتان بگویید.
ممنون خانواده‌ام هستم که همواره پیشتیبانم بودند و همیشه حمایتم کردند. این خیلی مهم است که وقتی به مشکلی بر‌می‌خوری، حمایت خانواده را پشت‌سر دارشته باشی، آن‌وقت آرام می‌شوی. پدر و مادرم انسانهای بزرگی هستند و الگوی من در زندگی. آنها زمانی که زبان روسی را بلد نبودند، با دو تا بچه‌ی کوچک خیلی تلاش کردند، هر دو مدرک دکترای خود را با رتبه بالا گرفتند. از فعالان در امور مذهبی و اجتماعی در اینجا هستند. هر وقت خسته می‌شوم وقتی به تلاش ای آنها فکر می‌کنم که با تمام سختی ها و مشقات هم،خودشان رابالا کشیدند و هم از ما حمایت کردند، آرامش خاصی پیدا می‌کنم. من خیلی خوشحالم که کارم همان چیزیست که به آن علاقه دارم و این را از پدرو مادرم دارم.

باید از برادرم تشکر کنم که همیشه در کنارم است، بسیار فعال و پر انرژی، عکاس و همچنین برنامه‌نویس کامپیوتر است. من خوش‌شانسم که برادرم عکاسم است و همدم و همراه من.

از سرگرمی‌ها و ورزش هایی که دوست دارید و کار می‌کنید بگویید.
هیچوقت ورزش را فراموش نمی‌کنم. هر چه‌قدر خسته باشم سعی می‌کنم ورزشم قطع نشود، چون باعث آرامش و سلامتی و استراحت روح و جسم است. بیشتر از همه به یوگا علاقه دارم. اسب‌سواری، شنا و اسکی هم از ورزش های محبوب من هستند.البته ناگفته نماند که مطالعه را هم هرگز فراموش نمی‌کنم.

منبع: namehnews.ir

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

 

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا