خانواده

خوب و بد،زشت و زيباي وسايل ورزشي خانگی

با اين وجود تكنولوژي هميشه هم مقوله بدي نيست و گاهي پيشرفت آن به كمكمان مي‌آيد. اگر سري به فروشگاه‌هاي ورزشي بزنيد متوجه مي‌شويد كه مي‌توانيد با صرف كمي هزينه براي خودتان يك باشگاه خانگي مهيا كنيد.

به نقل از زندگی مثبت ؛ حالا اگر حوصله و وقتش را نداريد، مي‌توانيد اين مطلب را مطالعه كنيد و بعد دست به كار شويد.

دوچرخه ثابت

اين وسيله بعد از تردميل يكي از پرطرفداراترين وسايل ورزشي است. مزيت آن بر تردميل اشغال فضا کمتر و قابل‌حمل بودن آن است. البته براي كساني كه به دوچرخه‌سواري علاقه‌مندند و امكان آن را در محيط بيرون ندارند، بهترين وسيله محسوب مي‌شود. اين وسيله براي كساني كه دچار زانودرد هستند توصيه نمي‌شود. پدال زدن باعث افزايش ضربان قلب مي‌شود پس سعي كنيد از روي كاتالوگ يا با راهنمايي يك فرد، با توجه به ضربان قلبتان در دقيقه پا بزنيد و آرام‌آرام آن را افزايش دهيد. يك راه‌حل مناسب براي شدت ضربان قلب، گرفتن نبض و به عرق افتادنمان است. اگر اين اتفاق افتاد سعي كنيد با همان شدت ادامه دهيد. اگر مي‌خواهيد با اين وسيله نتيجه بگيريد، سعي كنيد حداقل 3 بار در هفته تمرين كنيد. از 5 دقيقه شروع كنيد، قبل از استفاده از دوچرخه بدنتان را با كمي حركت‌هاي نرمشي يا كششي، گرم كنيد.

دستگاه درازونشست

اين كار را كه از دوران مدرسه و زنگ‌هاي ورزش به خاطر داريد و تقريبا اولين توصيه همه افراد براي‌ آب كردن چربي‌هاي شكم است. اين روزها دستگاه درازونشست هم به بازار آمده و كار را براي انجام اين فعاليت ورزشي آسان كرده است اما اينكه با استفاده صرف از اين دستگاه‌ها حتما چربي‌هاي شكمي‌تان از بين مي‌رود به اثبات نرسيده است اما مطمئنا به تقويت ماهيچه‌هاي اين ناحيه كمك مي‌كند. اين دستگاه‌ها به گونه‌اي طراحي شده كه در زاويه درستي قرار مي‌گيريد و به كمرتان فشار نمي‌آورد و راحت‌تر مي‌توانيد درازونشست انجام دهيد. مزيت ديگر آن قيمت‌هاي مناسبش است. پس اگر اين وسيله را داشته باشيد و با نرمش‌هاي ديگر ادغام كنيد، مطمئنا مي‌توانيد يك ورزش انفرادي و مفيد در خانه داشته باشيد.

حلقه دور كمر

اين حلقه‌هاي رنگي هم كه در سايزهاي متفاوت وجود دارند يادآور دوران كودكي‌مان است اما اين حلقه‌ها كه به آن «هولاهوپ» مي‌گويند يك وسيله ورزشي خانگي محسوب مي‌شود و حتي در باشگاه‌هاي ورزشي هم از آن استفاده مي‌شود. اين حلقه‌ها كه با جداشدن امكان كوچك و بزرگ‌شدن دارند، جاگير نيستند. اگر بتوانيد مثل دوران كودكي باز هم آن را دور كمرتان بچرخانيد به تقويت عضلات شكمتان كمك كرده‌ايد. نتايج تحقيقي روي 25 خانم كه روزانه نيم ساعت پياده‌روي و 10دقيقه حلقه استفاده كرده‌اند نشان داد به طرز مشهودي بعد از2 ماه، سايزشان، نه وزنشان به‌خصوص سايز دور كمرشان كم شده است. ضمن اينكه روي كمر، پهلو و شكم متمركز مي‌شود، عضلات شانه و سرشانه را هم تقويت مي‌كند. مي‌توانيد براي يادگيري نحوه استفاده از اين وسيله، فيلم‌هاي آموزشي آن را تهيه كنيد. قيمت ارزان آن هم يكي ديگر از مزيت‌هايش است. نوع جديد آن كه شيارهايي داخل حلقه كار گذاشته شده از طرف متخصصان ورزشي توصيه نمي‌شود چرا كه با خوردن ضربه‌ها، چربي‌ها ممكن است به ساير نقاط انتقال پيدا كنند.

كش‌هاي ورزشي

اين وسيله هم كه در سال‌هاي گذشته بسيار پركاربرد شده است و وسيله‌اي مكمل محسوب مي‌شود. قيمت چنداني ندارد اما استفاده‌هاي زيادي از آن مي‌شود. 3 بار در هفته و حداقل 30 دقيقه مي‌تواند نتايج مثبتي برايتان به ارمغان بياورد. نكته مثبت آن اين است كه مي‌توانيد آن را هر كجا مي‌خواهيد حمل كنيد. تركيب اين كش‌ها و دمبل بسيار عالي است. روي انعطاف‌پذيري‌تان كار مي‌كند و مي‌توانيد با يك جستجوي ساده در اينترنت نحوه استفاده از اين كش‌ها را پيدا كنيد.

چرخونك

اين وسيله هم در سال‌هاي اخير با عناوين مختلف به بازار آمد حتي باشگاه‌هاي ورزشي هم نوع مدرن‌تر و بزرگ‌تر آن را براي فعاليت ورزشي‌شان انتخاب كرده‌اند. به اين دستگاه مسگري هم گفته مي‌شود. يك وسيله ساده مدور كه مي‌توانيد روي آن بچرخيد. براي شكم، پهلو و ران‌ها هم استفاده مي‌شود. از حركت‌هاي ساده شروع كنيد و بعد با چرخش‌هاي كمر مي‌توانيد پاهايتان را هم داخل شكم كنيد. با حداقل 15 هزارتومان مي‌توانيد يك وسيله ورزشي ساده در خانه داشته باشيد اما يادتان نرود استفاده تنها از اين وسيله كافي نيست. تمرين را با روزي 10 دقيقه شروع و به مرور به زمان آن اضافه كنيد. اين وسيله را روي كمر و پشتتان هم كار و عضله‌هاي اين ناحيه را قوي مي‌كند.

توپ ورزشي

حتما در فروشگاه‌ها و باشگاه‌هاي ورزشي توپ‌هايي با سايزهاي بزرگ ديده‌ايد. اين توپ‌هاي ورزشي هم چند سالي است پايشان به دنياي ورزش باز شده و در رشته‌هاي ايروبيك، پيلاتس و بدنسازي از آن استفاده مي‌شود. اين توپ‌ها كه جنسشان از PVC ارتجاع‌پذير است از هوا پر مي‌شوند. اين توپ‌هاي براي تقويت عضلات شكم و بين مهره‌ها كاربرد دارد اما در مرحله اول بايد تعادلتان را روي اين وسيله ورزشي بياموزيد. اگر آن را تهيه كرديد و قصد داريد در خانه استفاده كنيد، توصيه مي‌كنيم حتما از سي‌دي‌هاي آموزشي هم كه در بازار وجود دارد استفاده كنيد. ابتدا از توپ به عنوان صندلي استفاده كنيد تا كم‌كم تعادلتان حفظ شود. به هر حال اگر از اين وسيله ورزشي درست استفاده نكنيد، عوارض‌اش بيشتر از مزايايش است.

دمبل

اگر سري به فروشگاه‌هاي ورزشي بزنيد، خواهيد ديد خريد يك جفت دمبل هزينه چنداني برايتان ندارد و مي‌توانيد با اين وسيله بسياري از حركت‌هاي ورزشي را در خانه و به تنهايي انجام دهيد. اگر تازه مي‌خواهيد از اين وسيله ورزشي استفاده كنيد از وزنه كم آن شروع كنيد. با دمبل مي‌توانيد حركت‌هاي ساده بازو، مچ و ساعد، سينه‌ها، ران و پاها را انجام دهيد. اگر اولين‌بار است كه مي‌خواهيد از اين وسيله استفاده كنيد، از يك مربي يا با جستجو كردن در فضاي اينترنت حركت‌هاي درست را ياد بگيريد. روزهاي اول كمي احساس درد در بازوها و ساير اندام‌ احساس مي‌كنيد اما اين دردها طبيعي است و ماهيچه‌هايتان درحال تغيير است. مي‌توانيد دمبل را با يكي ديگر از وسايل ورزشي كه معرفي كرديم تركيب كنيد و يك ساعت ورزش خانگي مفيد داشته باشيد.

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا