فرهنگ و هنر

خانواده‌های سینمایی!

بهزاد فراهانی و دخترش بازیگر

همسر او فهمیه رحیم نیا که مادر شقایق و گلشیفته فراهانی است، در زمینه تئاتر مشغول به کار است و به طور معمول هر سال یک یا دو نمایش را با بازی او در تئاتر شهر می‌بینیم. دختر بزرگ بهزاد خان…

در حال حاضر در سینمای ایران بسیاری از بازیگران با یکدیگر قوم و خویش هستند. به طور مثال شما خوانندگان عزیز ممکن است در تیتراژ یک فیلم چندین بار یک اسم خانوادگی را ببینید. در این قسمت می‌خواهیم به معرفی بعضی از خانواده‌های سینمایی بپردازیم.


خانواده داوودنژاد

در رأس هرم این خانواده علیرضا داوودنژاد قرار دارد (سازنده فیلم‌های عاشقانه، نیاز، مصائب شیرین، بچه‌های بد، بهشت از آن تو و ملاقات با طوطی). پسر او رضا داوودنژاد نیز در زمینه تولید، دستیار کارگردانی و بازیگری فعالیت دارد. رضا با سریال «نون و ریحون» میهمان قاب شیشه‌ای شد. او فیلم‌های «کنسرت روی آب»، «مرهم» و «همه چی آرومه» را در نوبت اکران دارد. خواهر او زهرا داوودنژاد در فیلم «بچه‌های بد» و مجموعه «باغچه مینو» با برادرش هم بازی بود و در فیلم «دختری در قفس» نیز به عنوان دستیار کارگردان حضور داشت. دختر عموی زهرا، مونا داوودنژاد است که در فیلم «مصائب شیرین» با پسر عمویش رضا هم بازی شده بود. در حقیقت مونا در فیلم عمویش نقش آفرینی کرد. اما معروف‌ترین بازیگر این خانواده محمد رضا داوودنژاد است که برادر علیرضا داوودنژاد محسوب می‌شود. وی در فیلم «ملاقات با طوطی» نقش متفاوتی را از خود ارائه داده است. احترام السادات حبیبیان که مادر علیرضا و محمد رضا داوودنژاد و مادر بزرگ رضا، زهرا و موناست نیز در فیلم «دختری در قفس» بازی زیبایی از خود ارائه داده است.


خانواده فراهانی

بهزاد فراهانی، هم اسمش و هم چهره اش برای بیشتر بینندگان تلویزیون آشناست. وی که در سریال امام علی(ع) نقش معاویه را بازی می‌کرد، چیزی نزدیک به 40 سال است که در عرصه هنر فعالیت می‌کند. همسر او فهمیه رحیم نیا که مادر شقایق و گلشیفته فراهانی است، در زمینه تئاتر مشغول به کار است و به طور معمول هر سال یک یا دو نمایش را با بازی او در تئاتر شهر می‌بینیم. دختر بزرگ بهزاد خان، شقایق فراهانی است که با فیلم «لیلا» (داریوش مهرجویی) وارد سینما و با فیلم «طوطیا» (ایرج قادری) محبوب تماشاگران شد. او هم اکنون مشغول بازی در فیلم «خنده در باران» است. خواهر او گلشیفته نیز با فیلم «درخت گلابی» (داریوش مهرجویی) وارد سینما شد. خانواده فراهانی دارای یک فرزند دیگر نیز هستند که نام او «آذرخش» است. تنها پسر بهزاد فراهانی در زمینه نقاشی و گرافیک فعالیت دارد. نکته قابل ذکر این است که بهزاد خان دارای نوه ای به نام «سام» است که 10 سال دارد و با دخترش یعنی شقایق فراهانی زندگی می‌کند.


خانواده ارجمند
داریوش ارجمند، بزرگ خانواده ارجمند که معرف حضور همگان است، با سابقه بازیگری فراوان در سینما، تئاتر و تلویزیون پیشکسوت این عرصه محسوب می‌شود. او فیلم سینمایی «راه آبی ابریشم» را در نوبت اکران دارد. انوشیروان نیز برادر اوست و در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تاریخی به ایفای نقش پرداخته است اما پسر انوشیروان ارجمند، برزو نیز در عرصه تلویزیون فعال است. برزو ارجمند که برادرزاده داریوش خان است، بیشتر در زمینه طنز کار می‌کند. بازی او در سریال «پشت کنکوری‌ها» با استقبال فراوانی رو به رو شد. سریال «نون و ریحون» با بازی انوشیروان و برزو روی آنتن رفت.  امیریل ارجمند هم پسر داریوش ارجمند است که در عرصه موسیقی و بازیگری فعالیت می‌کند و چندی پیش با سریال «تاوان» میهمان قاب شیشه ای بود.


خانواده شریفی نیا

محمد رضا شریفی نیا را همه می‌شناسند. او که با نقش «ولید» در سریال «امام علی(ع)» معروف شد، در حقیقت آچار فرانسه سینمای ایران است. او در همه زمینه‌های سینما فعالیت دارد. کمی ‌به نقش‌های او توجه کنید: بازیگر، برنامه ریز، عکاس، دستیار کارگردان، مدیر تولید، مجری طرح، انتخاب کننده بازیگر، بازیگردان و خیلی چیزهای دیگر که شاید ما نمی‌دانیم. او هر ساله چند بازیگر جوان و خوش چهره را به سینما معرفی می‌کند. محمد رضا خان در سریال «ملکوت» در نقش متفاوتی ظاهر شد و سریال «کلاه پهلوی» را در نوبت پخش دارد. ملیکا دختر کوچک وی در «میهمان مامان» به کارگردانی داریوش مهرجویی بازی خوبی از خود ارائه داده است. ملیکا و مهراوه چندی پیش با سریال «آشپزباشی» در قاب شیشه ای جای گرفتند. همسر شریفی نیا، «آزیتا حاجیان» است که او را نیز بیشتر آن‌هایی که تلویزیون و سینما را دنبال می‌کنند می‌شناسند. دختر دیگر شریفی نیا و حاجیان، مهراوه در تلویزیون فعال‌تر از سینماست. او هم اکنون مشغول بازی در سریال «قلب یخی» است. این سریال هفتگی و قسمت به قسمت وارد شبکه خانگی می‌شود.


خانواده ‌هاشمی‌

مهدی‌ هاشمی ‌بازیگر طنز سینما که در دهه شصت با سریال «سلطان و شبان» بر سر زبان‌ها افتاد، با افت سینمای کمدی در آن سال‌ها کم کار شد، اما در اواسط و اواخر دهه 710، با حضور دوباره شایستگی خود را به اثبات رساند. از کارهای شاخص او می‌توان به فیلم‌های زرد قناری، خارج از محدوده، بهترین بابای دنیا، و هیچ و سریال‌های چراغ جادو، هزاران چشم، روزگار قریب و اشک‌ها و لبخندها اشاره کرد. او به تازگی بازی اش را در فیلم «آقا یوسف» به پایان رساند. وی هم اکنون مشغول بازی در فیلم نسیان است. همسر او «گلاب آدینه» که به تازگی بازیگردانی را نیز در بعضی از فیلم‌ها عهده دار شده است، در بیشتر فیلم‌های رخشان بنی اعتماد بازی کرده و مهم‌ترین فیلم او «زیر پوست شهر» است که بازی بسیار زیبایی در آن ارائه داده است. اما دختر این دو هنرمند «نورا ‌هاشمی» هم به تازگی به جمع بازیگران سینما پیوسته و در فیلم «عروس افغان» بازی کرده است. نورا فیلم «حوالی اتوبان» را در نوبت اکران دارد. برادر مهدی خان، «ناصر‌ هاشمی» است که در سریال «پدر سالار» نقش پسر کوچک «محمد علی کشاورز» را بازی می‌کرد. «ناصر‌ هاشمی» در زمینه کارگردانی هم فعالیت دارد و به همراه برادرش فیلمی ‌به نام «بال‌های سپیده» را ساخته است. مهدی و ناصر به زودی در فیلم جدید «کیانوش عیاری» با نام «خانه پدری» نقش آفرینی خواهند کرد.


خانواده کیمیایی
کمتر کسی است که «مسعود کیمیایی» را نشناسد. خالق اثرهایی هم چون «قیصر» و «گوزن‌ها» که با دستیاری در کنار «ساموئل خاچیکیان» کارش را آغاز کرد، چهارمین دهه از حضور خود را در سینما پشت سر گذاشته است. خیلی‌ها فیلم «ضیافت» او را پس از انقلاب بهترین اثرش می‌دانند. بعضی‌ها نیز به «سلطان» و «اعتراض» اشاره می‌کنند، اما مهم این است که او چهره‌های زیادی را به سینما معرفی کرده؛ به این اسامی ‌توجه کنید: هدیه تهرانی، محمد رضا فروتن، فریبرز عرب نیا، پارسا پیروزفر، مرجان شیرمحمدی، فریبا کوثری، رامبد شکرابی، شیلا خداداد و خیلی‌های دیگر. «کیمیایی» امسال جدیدترین فیلم خود با نام «جرم» را ساخت که باید دید آیا این فیلم در گیشه موفق خواهد بود یا نه. تنها پسر مسعود خان پولاد کیمیایی است که بعد از فیلم «تجارت» و بازی در کشور آلمان در بیشتر فیلم‌های پدرش حضور مستمر داشته است.


خانواده زارعی

مریلا زارعی
که با فیلم «دو زن» (تهمینه میلانی) به سینمای ایران معرفی شد، با بازی در فیلم «سربازان جمعه» (مسعود کیمیایی) نشان داد که در آینده بیشتر شاهد درخشش‌های او خواهیم بود. زارعی در لحظه ای که سیمرغ بهترین بازیگر نقش دوم زن برای این فیلم در دستانش بود گفت: «این جایزه از دو منظر برایم اهمیت دارد؛ یکی این که این جایزه را به خاطر بازی در فیلم مسعود کیمیایی گرفتم و دیگر این که جایزه از دست استادم علی نصیریان به من داده شد.» خواهر او ملیکا زارعی هم خاله شادونه دوست داشتنی بچه‌هاست که در زمینه اجرا و بازیگری فعالیت می‌کند.


خانواده مشایخی
جمشید مشایخی برای همه چهره ای آشناست. این بازیگر دوست داشتنی در فیلم «یک بوس کوچولو» بازی بی‌نظیری داشت. استاد مشایخی فیلم «یک گزارش واقعی» را در نوبت اکران دارد. او هم اکنون مشغول بازی در سریال «تبریز مه آلود» است. این سریال بهمن ماه روانه آنتن خواهد شد. پسر جمشید خان، سام مشایخی نیز در یکی دو سریال بازی کرده است.

منبع: khorasannews.com

لطفا نظر خود را در مورد مطلب بالا در قسمت اعلام نظرات ذکر کرده و نوع مقالات و اخبار مورد علاقه خود را بیان کنید به بهترین نظرات هدایای نفیسی تعلق خواهد گرفت . باتشکر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا