روانشناسی

حس خوب پس از گریه

به‌رغم آنکه بعضی از ما گریه کردن را نشانه‌ ضعف می‌دانیم، این روش احساسی، در مواقعی می‌تواند به بهتر شدن حال ما کمک کند.
بخش بزرگی از دوران کودکی ما با گریه کردن همراه بوده است. هر چقدر سن ما بیشتر می‌شود، میزان گریه‌ ما نسبت به دوران کودکی و نوجوانی کمتر خواهد شد. نتایج مطالعات نشان داده است که زنان بالغ در هر ماه، دو تا سه مرتبه گریه می‌کنند؛ درحالی‌که این رقم برای مردان یک‌بار در ماه است.
اگرچه این تحقیقات به‌صورت محدود انجام شده است، اما نتایج نشان می‌دهد که میزان گریه کردن به عوامل اجتماعی و فرهنگی هم بستگی دارد؛ ضمن اینکه باورهای ما و نحوه‌ ارزیابی‌مان نسبت به ارزشمندی گریه روی این موضوع تاثیر دارد. البته دراین‌میان، نتایج اغراق‌آمیزی عنوان کرده‌اند که زنان در کشورهای غربی بیشتر از زنان کشورهای غیر غربی گریه می‌کنند! ضمن اینکه در کشورهای غیرغربی میزان گریه‌ زنان اختلافی با گریه‌ مردان ندارد؛ درحالی‌که این فرض واقعی نیست. مدت‌هاست که دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که پس از گریه کردن چه اتفاقاتی در بدن می‌افتد. بعضی از آن‌ها بر این عقیده هستند که گریه می‌تواند بعضی از مواد استرس‌زای شیمیایی را از بدن خارج کند. به بیانی دیگر، گریه کردن باعث می‌شود نوعی تغییر شیمیایی در بدن ایجاد شود که به‌دنبال آن استرس کاهش پیدا کرده و احساسات مثبت هم افزایش پیدا ‌کند. بااین‌حال، مبنای تمامی این گزارش‌ها تجربه‌ شخصی افراد است و ما واقعاً اطلاعاتی درباره‌ فرایند گریه کردن نداریم.
گریه از لحاظ ذهنی برای شما خوب است

فراگیرترین ایده در خصوص گریه کردن این است که نوعی احساس آرامش و تخلیه‌ روانی در ما ایجاد می‌کند. اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که گریه کردن گاهی اوقات باعث بهبود حالت روحی و گاهی اوقات هم باعث بدتر شدن آن خواهد شد. موارد متنوعی در تاثیر مثبت یا منفی گریه در افراد مختلف تأثیرگذار است؛ اینکه آخرین بار چه زمانی گریه کرده‌اید یا عموماً به‌دلیل چه مواردی گریه می‌کنید، می‌تواند این موضوع را ارزیابی کند. برای مثال اگر از آخرین باری که گریه کرده‌اید، زمان چندانی نگذشته است، احساس شما پس از گریه کردن نسبت به حالت قبل آن بدتر خواهد بود؛ از طرفی، بعضی مواقع افراد تمایل دارند تا فیلم‌های غمگین ببیند تا شروع به گریه کردن کنند. درواقع، گریه نوعی رفتار تسکین‌دهنده است و گریه کردن، خود به‌تنهایی باعث آرامش ما می‌شود. از طرفی محققان نشان داده‌اند که گریه کردن می‌تواند یک سیگنال درونی باشد که به ما اجازه می‌دهد استرس خود را کاهش دهیم و از این لحاظ اقدامی مانند مراقبه است. با وجود آنکه گریه کردن نوعی رفتار مفید و فردی به‌نظر می‌رسد، بیشتر محققان اتفاق ‌نظر دارند که گریستن، فراتر از یک پدیده‌ اجتماعی است. درواقع با گریه کردن این پیام را به دیگران می‌دهید که اتفاقی در درون یا بیرون شما افتاده است و نیاز به کمک و آرامش دارید.

نظرسنجی‌ها و آزمایش‌های تجربی نشان داده‌اند که دیدن تصاویر افراد گریان در مقایسه با دیدن تصاویر افرادی که فقط غمگین هستند و اشکی به چهره ندارند، بیننده را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد و احساس حمایت و کمک وی را بیشتر برانگیخته می‌کند. بااین‌حال، قبل از اینکه بخواهید به‌وسیله‌ گریه کردن کمک‌های دیگران را جلب کنید، به این فکر کنید که ممکن است نوعی احساس شرم و خجالت در وجود شما شکل بگیرد!
هنگام گریه کردن چه اتفاقی در بدن ما می‌افتد؟

در بهترین حالت، گریه تغییر چندانی در بدن ایجاد نمی‌کند و در بدترین حالت، باعث افزایش سطح هیجان فیزیولوژیکی شما خواهد شد. طی آزمایش‌هایی که صورت گرفته است، به بررسی این موضوع پرداخته شد که آیا گریه کردن باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول خواهد شد؟ از طرفی این پرسش مطرح شد که مزایایی مانند احساس تسکین پس از گریه، توجیهی برای گریه کردن ما در هنگام دردهای فیزیکی یا احساسی به حساب می‌آید؟ نتایج نشان داد که گریه کردن هیچ تاثیری بر سطح استرس بدن ندارد و افرادی که گریه می‌کنند، توانایی تحمل بیشتری در مقایسه با افرادی که گریه نمی‌کنند، ندارند! در عوض، کسانی که گریه می‌کنند بیشتر می‌توانند ریتم تنفسی خود را کنترل کنند؛ به همین دلیل، شاید حفظ ریتم تنفس در حین گریه نوعی مکانیزم برای آرام کردن افراد باشد.

آیا زنان بیشتر از مردان گریه می‌کنند؟

اگرچه استثنائاتی در این خصوص وجود دارد اما در حالت کلی، زنان بیشتر از مردان گریه می‌کنند. این تفاوت از سن ۱۱ سالگی به بعد خود را نشان می‌دهد. گریه کردن پسران در دوران نوجوانی، روند کاهشی دارد اما در میان دختران گریه افزایش پیدا می‌کند. شاید دلیل این باشد که جامعه از مردان انتظار گریه کردن ندارد و همین امر باعث می‌شود نوجوانان پسر کمتر گریه کنند. از طرفی گریه کردن در بین مردان بااحساس شرم و خجالت بیشتری نسبت به زنان همراه است. با این وجود مطالعات نشان داده است مردانی که در موقعیت‌های عاطفی مناسب گریه می‌کنند، نه‌تنها از نظر عموم زنانه‌تر دیده نمی‌شوند؛ بلکه محبوب‌تر نیز خواهند بود. نتایج برخی دیگر از مطالعات نشان داده است که عمده‌ دلایلی که باعث گریه‌ مردان می‌شود، مربوط‌ به مواردی مانند مرگ یک عزیز، جدایی عاطفی، مرگ یک حیوان خانگی و خداحافظی است. بااین‌حال، گزارش‌ها بیانگر این واقعیت است که در تمام فرهنگ‌ها زنان بیشتر از مردان گریه می‌کنند و اغلب آن‌ها اعلام کرده‌اند که پس از گریه احساس بهتری پیدا می‌کنند.

هر فردی چه مقدار گریه می‌کند؟

گریه کردن، یک فرایند شخصی است. ازاین‌رو، تعداد دفعات گریه کردن افراد به عواملی مانند فرهنگ، جنسیت و بیان احساسات آن‌ها بستگی دارد. ممکن است بنا به دلایل فیزیکی قادر به گریه کردن نباشید اما هیچ قیاسی برای درنظر گرفتن شدت گریه‌ افراد تعیین نشده است که آن را کافی یا زیاد تلقی کند. البته به‌خاطر داشته باشید که گریه کردن بخشی از بیان احساسات است و لزوماً به تجربه‌ عاطفی ارتباطی ندارد. اینکه گریه کردن برای ما مفید باشد یا حالمان را بدتر کند، به قضاوت شخصی ما نسبت به این موضوع بستگی دارد. بااین‌حال، اگر فکر می‌کنید که گریه‌ شما بیش از حالت طبیعی است، بهتر است دلیل آن را پیدا کرده و به‌دنبال یک پشتیبان و حامی، در دنیای بیرون خود باشید.

مجله اینترنتی زندگی سالم
حمیده خادم زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا