گزارش

دل به جاده « بوشهر » بسپار

بهار بهترین فصل‌ها برای سفرهای جاده‌ای است. اصلاً جاده خود مقصد است، خاصه در زاگرس باشد.

سفر در زمانه ما، چیزی کم دارد؟ به لطف هواپیما، قطار و اتومبیل سریع‌تر مسافت‌های طولانی را طی می‌کنیم، اما درک توالی رنگ‌ها، فراز و نشیب زمین، آبی آسمان، صدای جانوران و عطر گل‌ها با سرعت سازگار نیست.

جاده خود می‌تواند مقصد سفر باشد، اگر با آرامش راند و از بیراهه‌ها و مسیرهای فرعی نترسید.می‌توان از شیراز روح‌افزا عزم جزم کرد به سمت دشت ارژن رفت. فراخی دشت سبز و درخت‌های بلوط روح را جلا می‌دهد. کنار جاده اهالی محلی گل‌های وحشی می‌فروشند و قارچ وحشی کباب می‌کنند (هرچند در خوردن قارچ وحشی باید احتیاط کرد).

از دشت سبز ارژن به سمت کازرون، جاده هیبتی کم‌نظیر دارد. کوه‌ها و دره‌های زاگرس چشم‌اندازی برایت می‌آفریند که دلت نمی‌آید آن عظمت را پشت سر گذاری. اما جاده است و اقتضای آن حرکت. دره‌های زاگرس را که پشت سر گذاشتی پس از کازرون به سمت بوشهر، جاده با عطر بهارنارنج مستت می‌کند. درنگی کن از مرکبات خوش‌عطر و طعم جنوب بخور. پس از آن اندک‌اندک نخل‌ها را می‌بینی و در مجاورت نخل‌ها به دریا می‌رسی. تبریک می‌گویم شما در بوشهری. چای کافه حاج رئیس فراموش نشود.

بوشهر

اگر بوشهر را برای سفر انتخاب کنید، یعنی سفری کامل در تاریخ و تفریح و طبیعت و دریا را هم‌زمان با هم دارید و با یک برنامه‌ریزی خوب، همه‌جا را خواهید دید.

بوشهر است و سواحلش رئیس‌علی دلواری بناهای ایرانی در کنار بناهای هندی‌اش، محله‌های زیبا، کوتی، بهبهانی و دهدشتی‌اش با خانه‌های قدیمی‌اش. آب‌انبار قوام، کنیسه یهودیان، قلعه هندی‌ها، قبرستان انگلیسی‌ها، کلیسای مسیح مقدس، امام‌زاده عبدالمهیمن و ده‌ها مکان تاریخی دیگر نیز در کنار سواحل زیبا دارد.

غذاهای محلی بوشهر

یکی از هیجان‌انگیزترین قسمت‌های سفر، تست خوراکی‌های هر شهر است. بوشهر طبیعتاً چون در کنار ساحل قرار دارد بیشتر غذاهای دریایی دارد.

دم‌پخت ماهی

اسم محلی‌اش لخ‌لخ است و ظاهری شبیه سبزی‌پلوماهی خودمان دارد. اما طعم آن را در هیچ سبزی‌پلوماهی معمولی پیدا نمی‌کنید.

این غذا در راهنمای سفر به بوشهر با ماهی‌های خاصی مثل شیر، هامور و سنگ‌سر درست می‌شود. شوید، گشنیز، شنبلیله و تمبر هندی دارد.

قلیه‌ماهی و میگو

میگو، ماهی سنگ‌سر، هامون، شیر یا سرخو با ترکیبی از گشنیز، شنبلیله، تمبر هندی و آرد گندم با دست‌های زنان بوشهری، یک خورش ماهی عالی درست می شود.

قیمه بوشهری

قیمه بوشهری خیلی شبیه قیمه معمولی است؛ اما آن را با شکر یا شکرپلو می‌خورند و گوشتش مثل حلیم کش می‌آید. فکر نکنم جای دیگری قیمه‌ای تا این اندازه متفاوت و لذیذ پیدا کنید.

دال عدس

دال عدس یکی دیگر از غذاهای سنتی در راهنمای سفر به بوشهر است. عدس قرمز را با آب گوجه می‌پزند و همراه لیموعمانی، سیر، رب گوجه، پیاز و ادویه، می‌پزند.

یتیمچه

یتیمچه بوشهر،خوراکی بدون گوشت است که با لوبیاچشم‌بلبلی، بادمجان، پیاز، تمبر هندی و ادویه پخته می‌شود. یتیمچه از آن غذاهایی است که در فرصت کم و با مواد ساده، آماده می‌شود و درعین‌حال طعم عالی دارد.

برای سفر به بوشهر حتماً کوله‌پشتی سبک، کفش مناسب، چند دست لباس خنک نخی برای روزهای گرم، عینک‌آفتابی و کرم ضدآفتاب داشته‌باشید. خرمای اعلای بوشهر را هم برای سوغاتی فراموش نکنید!

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا