آرایش و زیبایی

از بین بردن جوش در یک شب

از بین بردن جوش در یک شب با این چند راه حل !

فردا ملاقات مهمی دارید و به از بین بردن جوش در یک شب می‌اندیشید؟ برای از بین بردن جوش روش‌های دارویی و خانگی بسیاری وجود دارد. ما سریعترین روش درمان خانگی جوش را به شما معرفی می‌کنیم.

اگر پوست شما مستعد جوش زدن باشد، مواجهه و از بین بردن این جوش‌های مزاحم مشکل هر روزه شماست. احتمالا به دنبال یک روش جادویی برای از بین بردن جوش در یک شب هستید. یک خبر خوب و یک خبر بد برایتان داریم. چیزی به عنوان درمان یک شبه جوش وجود ندارد، اما در این مقاله قصد داریم سریع ترین درمان خانگی تایید شده را برایتان بازگو کنیم. همچنین در می‌یابید که با درمان صحیح جوش‌ها و انجام روش‌های مراقبت از پوست، می‌توانید شرایط پوست خود را کنترل کنید و در نهایت، چهره زیباتری داشته باشید.

درمان جوش صورت فوری

این دستورالعمل به شما کمک می کند تا در سریع ترین زمان ممکن از شر جوش ها خلاص شوید.

 • با یک شوینده ملایم، محل مورد نظر را بشویید و به آرامی با حوله تمیز خشک کنید.
 • برای خشک شدن سریع جوش، مقداری روغن درخت چای، بنزویل پراکسید یا سالیسیلیک اسید روی محل جوش و نواحی اطراف آن قرار دهید.
 • اگر به موارد گفته شده دسترسی ندارید، می‌توانید یک قرص آسپیرین را خرد کرده و با کمی آب به شکل خمیری در آورید و روی محل جوش اعمال کنید. قرار دادن کمی پماد کالامین نیز به خشک شدن جوش کمک می‌کند.‌
 • می‌توانید از ماسک‌ها یا پماد‌های مخصوص نیز در محل جوش استفاده کنید. ماسک‌های گلی (clay masks) به درمان جوش‌ها کمک می‌کند.

علت بروز جوش صورت چیست؟

پیش از اینکه به دنبال روش درمان جوش‌هایتان باشید، بایستی دلیل بروز آن‌ها را بفهمید و بدانید که چه عواملی باعث تشدید آن می‌شوند. بدین ترتیب می‌توانید از بروز دوباره  آن‌ها پیشگیری کنید.

۱. منافذ مسدود شده

هنگامی که منافذ پوستی (حاوی فولیکول‌های مو و غدد چربی) بسته شوند، جوش (آکنه) ظاهر می‌شود. وظیفه غدد چربی تولید سبوم (sebum)، ماده روغنی مورد نیاز برای حفظ سلامت و آبرسانی پوست است. با این حال، ترشح سبوم بیش از حد می‌تواند باعث تجمع روغن، سلول‌های مرده پوست و باکتری‌ها در منافذ پوست شده که در نهایت منجر به آکنه می‌شود.

۲. تغییرات هورمونی

نوسانات هورمونی و عدم تعادل سطح استروژن و تستوسترون در بدن یکی از دلایل بروز آکنه است، زیرا احتمال انسداد منافذ پوستی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، اغلب افراد در دوران بلوغ، پریود و بارداری، با تشدید آکنه روی صورتشان مواجه می‌شوند.
دلیل این امر این است که نوسانات هورمونی باعث افزایش سطح آندروژن‌ها می‌شود. آندروژن بیشتر به معنی تولید روغن بیشتر است که منجر به انسداد منافذ بیشتر می‌شود.

۳. عوامل ژنتیکی

میزان بروز جوش و آکنه در افراد، تا حدی به عوامل ژنتیکی نیز مرتبط است. عوامل ژنتیکی تعیین می‌کند که

 • به چه میزان پوست حساس است
 • چقدر نسبت به نوسانات هورمونی واکنش نشان می‌دهد
 • با چه سرعتی سلول‌های پوستی مرده با زنده تعویض می‌شوند
 • چگونه به التهاب پاسخ می‌دهد
 • سیستم ایمنی بدن در مقابله با باکتری‌ها چقدر قوی است
 • چه مقدار سبوم در غدد روغنی تولید می‌شود

۴. افسردگی

افسردگی و آکنه معمولا با هم همراه هستند! افرادی که دچار افسردگی می‌شوند، شرایط بهداشتی نامطلوبی دارند، دچار کم خوابی می‌شوند و دارو‌های خاصی مصرف می‌کنند که همه این موارد با گذشت زمان به آکنه منجر می شود. از سوی دیگر، افرادی که پوستی پر از جوش دارند، معمولا به دلیل کاهش عزت نفس، دچار افسردگی می‌شوند.

۵. رژیم غذایی نامناسب

اگرچه رژیم غذایی به طور مستقیم باعث ایجاد آکنه نمی‌شود، اما برخی از غذا‌ها می‌توانند در شدت بروز جوش‌ها نقش داشته باشند. اگر روتین مراقبت پوست خوبی دارید، اما هنوز هم از وجود جوش‌ها آزرده می‌شوید، بهتر است نگاهی به رژیم غذایی خود بیندازید.

غذا‌های مضر برای آکنه

 • شکر: مصرف شکر موجب افزایش قند خون، بالا بردن سطح انسولین، افزایش تولید سبوم و انسداد منافذ پوستی می‌شود. افزون بر این، پژوهش‌ها نشان داده است که قند دارای اثر التهابی است که می‌تواند شرایط آکنه‌های موجود بر روی پوست را تشدید کند.
 • غذا‌های فرآوری شده: مواد اولیه موجود در مواد غذایی فرآوری شده مانند چیپس، فست فود، غلات صبحانه و نان سفید، زمینه ساز بروز آکنه هستند. مواد نگهدارنده و مواد افزودنی موجود در آنها، موجب نوسانات هورمونی در خون می‌شوند. غذا‌های فست فودی چرب، در سراسر بدن – از جمله صورت- التهاب ایجاد می‌کنند. این مواد غذایی به سرعت در بدن تجزیه و به قند تبدیل می‌شوند که با تشدید آکنه تأثیر نامطلوبی روی پوست می‌گذارند.
 • کربوهیدرات ها: رژیم‌های غذایی معمولا دارای مقادیر زیادی غلات تصفیه شده یا سبوس دار هستند که نیاز بدن به کربوهیدرات را تأمین می‌کنند. کربوهیدرات‌ها در بدن به قند تجزیه می‌شوند و ممکن است منجر به کاهش حساسیت به انسولین و در نتیجه مقاومت به انسولین شوند. در این شرایط بدن انسولین بیشتری تولید می کند. بالاتر رفتن سطح انسولین منجر به پوستی بیش از حد روغنی و مستعد به آکنه می‌شود.
 • چربی‌های ترانس: چربی‌های ترانس کابوسی برای سلامتی هستند. مصرف آن‌ها باعث واکنش‌های التهابی شدیدی در بدن می‌شود. افرادی که به طور روزانه از این چربی‌ها استفاده می‌کنند، دچار لکه‌های پوستی، قرمزی و التهاب‌های مزمن می‌شوند.
 • لبنیات: لبنیات – به ویژه شیر – حاوی مواد اولیه آندروژن هستند که در صورت قرار گرفتن در معرض آنزیم‌های خاص به تستوسترون تبدیل می‌شوند. منافذ موجود در پوست دارای این آنزیم‌ها هستند که منجر به تشکیل جوش‌ها می‌شود. شیر همچنین دارای هورمون IGF-۱ است که در مقادیر زیاد باعث تولید سبوم اضافی می‌شود. همانگونه که گفته شد، تولید بیش از حد سبوم عامل ایجاد آکنه است.

غذا‌های ضد آکنه

برای خلاصی از شر جوش‌ها بهتر است غذا‌هایی را بخورید که دارای خاصیت ضد التهابی و سرشار از مواد مغذی برای پوست هستند.

 • رژیم غذایی دارای مواد قندی کم (Low-Glycemic Diet): آن دسته از مواد غذایی که با مصرف آن‌ها قند خون افزایش ناگهانی پیدا نمی‌کند، در این دسته قرار می‌گیرند. خوردن این مواد غذایی موجب بهبود آکنه می‌شود. نان‌های چند غله، سیب و عدس در این دسته قرار می‌گیرند.
 • سبزیجات: افزودن سبزیجات به رژیم غذایی شما موجب حفظ سلامتی و بهبود کیفیت پوست می‌شود. سبزیجات دارای مواد معدنی، ویتامین و آنتی اکسیدان‌های ضروری هستند. آنتی اکسیدان‌ها دوره ماندگاری جوش را کاهش می‌دهند و موجب کوچکتر شدن آن‌ها می‌شوند.
 • غذا‌های دریایی: ماهی‌های روغنی مانند ماهی سالمون و ساردین دارای مقادیر زیادی اسید‌های چرب امگا ۳ هستند که برای پوست مفیدند. امگا ۳ موجب کاهش التهاب پوست می‌شود. برخی از ماهی‌ها نیز حاوی آنتی اکسیدان‌های کاروتنوئیدی هستند که باعث بهبود کیفیت پوست می‌شوند. امگا ۳ را می‌توان در میوه و آجیل نیز یافت.
 • چای سبز: چای سبز مزایای بسیاری برای سلامتی بدن دارد که می‌توان به کاهش فشار خون، کاهش سطح کلسترول، بهبود تراکم استخوان، بهبود حافظه و حتی جلوگیری از سرطان اشاره کرد. چای سبز علاوه بر دارا بودن خواص ضد التهابی، موجب کاهش تولید سبوم در پوست نیز می‌شود. 
  اگرچه نوشیدن چای سبز برای درمان آکنه مفید است، اما استفاده مستقیم آن روی پوست، به صورت موضعی، موثرتر است. (ماسک چای؛ ماسک آرامبخش پوست)

روش‌های درمان جوش صورت

برای درمان جوش سه راهکار وجود دارد که جزییات آن به شرح زیر است:

۱. درمان موضعی جوش

در این روش دارو (مانند کرم، ژل، سرم و پماد) مستقیماً بر روی پوست اعمال می‌شود، درمان‌های موضعی می‌توانند بدون نسخه (OTC) یا با تجویز پزشک معالج باشند.
اگر به دنبال درمان موضعی هستید، محصولاتی را تهیه کنید که دارای ترکیبات ضد آکنه مانند سالیسیلیک اسید، بنزوئیل پراکسید و اسید گلیکولیک هستند. این ترکیبات می‌توانند در منافذ پوست نفود کنند و با گشاد کردن آن‌ها و حل کردن زوائد موجود، پوست را بهبود دهند. درمان‌های موضعی معمولاً برای درمان آکنه‌های خفیف تا متوسط مناسب هستند.

۲. دارو‌های خوراکی برای جوش

دارو‌های آکنه خوراکی مانند آنتی بیوتیک‌های سیستمیک و دارو‌های هورمونی برای درمان عامل ایجاد آکنه به کار می‌روند. آنتی بیوتیک‌ها با از بین بردن باکتری موجود در منافذ مسدود شده، جوش‌ها را از بین می‌برند. دارو‌های هورمونی (مانند قرص‌های پیشگیری از بارداری) نیز با تنظیم سطح آندروژن موجب درمان جوش‌های هورمونی می‌شوند.

۳. تغییر در سبک زندگی

داشتن روتین مراقبت از پوست و انتخاب سبک زندگی سالم نیز باعث بهبود کیفیت پوست می‌شود. تغذیه سالم، مدیریت استرس، خواب کافی، ورزش منظم و بهداشت مناسب، برای داشتن پوستی سالم و شفاف ضروری هستند.

درمان خانگی سریع برای از بین بردن جوش

اگر به دنبال راه‌های طبیعی برای از بین جوش هستید، می‌توانید روش‌های درمانی خانگی زیر را امتحان کنید:

۱. سرکه سیب

 • اسید‌های آلی موجود در سرکه سیب با باکتری‌های موجود در سطح پوست مبارزه می‌کنند و موجب کاهش التهابات پوستی می‌شوند.
 • برای استفاده از این روش کافی است ۱ واحد سرکه سیب را با ۳ واحد آب مخلوط کنید و با پنبه روی پوست اعمال کنید.
 • اگر پوست حساسی دارید، از آب بیشتری برای رقیق کردن محلول استفاده کنید.
 • اجازه دهید محلول برای حدود ۲۰ ثانیه یا کمتر روی پوست بماند. سپس آن را بشویید و به آرامی خشک کنید.
 • این روش را ۲ بار در روز تکرار کنید.

۲. روغن درخت چای

 • یکی دیگر از درمان‌های خانگی آکنه، استفاده از روغن درخت چای است.
 • روغن درخت چای به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی باعث بهبود جوش‌ها می‌شود.
 • بهتر است پیش از استفاده از این روش، تست حساسیت را انجام دهید.

تست حساسیت: برای انجام این تست کمی از روغن درخت چای را در منطقه کوچکی از پوست دست یا صورت که در معرض دید قرار ندارد، اعمال کنید. اگر پس از ۲۴ ساعت نشانه ای از قرمزی یا التهاب پوستی ندیدید، می توانید آن را روی پوست خود استفاده کنید.

۳. محصولات بر پایه بر گوگرد

 • گوگرد باکتری‌های موجود در منافذ پوستی را از بین می‌برد و منافذ را باز می‌کند.
 • البته پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است از این روش برای درمان‌های نقطه‌ای استفاده شود و در مناطق بزرگی از پوست اعمال نشود.

۴. استفاده از مکمل‌های روغن ماهی

 • همان گونه که پیش از این گفته شد، امگا ۳ به مدیریت تولید سبوم پوست و کاهش التهاب کمک می‌کند.
 • اگر ماهی و غذا‌های دریایی جایی در رژیم غذایی شما ندارند، برای داشتن پوستی شاداب از قرص امگا ۳ استفاده کنید.

۵. ورزش منظم

ورزش منظم روزانه موجب تنظیم هورمون ها، افزایش گردش خون و کاهش استرس می‌شود. همه این عوامل در داشتن پوستی سالم و شاداب موثر است.

جدول باید‌ها و نباید‌های درمان جوش

باید‌ها نباید‌ها
استفاده از محصولات آرایشی Noncomedogenic

(محصولاتی که باعث انسداد منافذ نمی‌شوند)

ترکاندن جوش
استفاده کرم ضد آفتاب دنبال کردن روش های درمان‌ غیر علمی و یک شبه
گذاشتن یخ روی صورت گذاشتن خمیر دندان روی جوش
تغذیه سالم دست زدن به صورت

نکته مهم: هرگز جوش‌هایتان را نترکانید، این کار باعث پخش شدن باکتری در سطح پوست و افزایش آکنه می‌شود.

منبع : مجله اینترنتی ستاره

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا