1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (به این مطلب رتبه دهید)
Loading...

واکنش سینماگران به حواشی پیش آمده برای فیلم رخشان بنی اعتماد

0
12
علامت سوال

 

 

سرانجام فیلم سینمایی «قصه ها» ساخته رخشان بنی اعتماد روی پرده رفت و بعد از همه سر و صداهایی که در مورد آن ایجاد شده بود، حالا علاقمندانی که تنها حرف و حدیث اثر را شنیده بودند و مجال تماشای این فیلم نصیب شان نشده بود، موفق می‌شوند «قصه ها» را که در حقیقت، مروری بر آینده همه کاراکترهای مجموعه آثار این بانوی کارگردان است، ببینند.

به گزارش ستاره ها، در این میان انتشار خبری مبنی بر اینکه کمیسیون فرهنگی مجلس قرار است رییس سازمانی سینمایی را برای ارائه توضیحاتی در مورد اکران این فیلم فرا بخواند، نگرانی هایی را برای اهالی سینما ایجاد کرده است. زهره طبیب‌زاده، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به «نسیم» گفته: با توجه به تماس‌های نمایندگان به آقای ایوبی درباره اکران «قصه‌ها»، وی قرار است این فیلم را برای ما اکران کند تا بعد از دیدن فیلم، اظهار نظر قطعی انجام ‌شود. همچنین جعفرپور عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص اکران فیلم سینمایی «قصه‌ها» اعلام کرده است: کمیسیون فرهنگی مجلس حتما آقای ایوبی را احضار می‌کند تا پاسخگوی دلایل اکران این فیلم باشند و بعد درباره ادامه اکران پاسخ خواهیم داد.

آیا قرار است یک بار دیگر فیلمی را که دارای پروانه نمایش است در نیمه راه اکران از روی پرده پایین بیاورند؟ در همین رابطه سه نفر از کارگردانان سینما اظهار‏نظرهایی کرده اند که در ادامه می خوانید.

ابوالحسن داودی: چرا باید اختیار رسمی و قانونی وزارت ارشاد برای نمایش فیلم ها زیر سوال برود؟

ابوالحسن داودی با اشاره به اینکه فیلم رخشان بنی اعتماد دارای پروانه نمایش است، توضیح خواستن ِ مجلس از رییس سازمان سینمایی برای اکران این فیلم را بی مورد دانست.
داودی گفت: من نمی دانم این حرف و حدیث ها برای چیست. «قصه ها» پروانه نمایش دارد و قانونا می تواند اکران شود،  پس چرا باید رییس سازمان سینمایی برای توضیح دادن به مجلس برود؟ وقتی قانون به وزارت ارشاد اختیار داده اینگونه برخوردهای موضوعی خارج از قاعده است. قانون گذاران ما می توانند برای هر موضوعی ضابطه ای تعریف کنند اما قرار نیست کسی خارج از صلاحیت کاری اش با مسئله ای روبرو شود و فراتر از قانون عمل کند. لااقل من این شکل از ماجرا را نمی فهمم. ارائه پروانه نمایش، یک اختیار قانونی است که به وزارت ارشاد داده شده و همه مجاری آن نیز طی شده و نمی دانم چرا باید کسانی خود را فراتر از قانون تصور کنند؟
وی افزود: قبلا دیده ایم وزارت ارشاد هم با برخی آثار مشکل داشته و حساسیت هایی را نشان داده، اما «قصه ها» فیلمی است که دارای پروانه نمایش است و می توان آن را به شکل قانونی به نمایش در آورد. از نگاه من، بیشتر از اینکه به خود فیلم «قصه ها» ایرادی وارد باشد، ریشه مشکلات را باید در تحلیل های نادرستی جست که پیرامون فیلم ارائه می شود و عمر هنرمندان را هدر می دهد و محصول زندگی آنان را نابود می کند.
فیلم من ، «زادبوم» هم ۵ سال تمام با چنین تحلیل هایی از جانب گروه هایی مواجه بود و توقیف ماند و حاصل سه سال کار یک گروه ۵۰ نفری لا اقل تا الان نابود شده است. اگر دوستانی که با اکران «قصه ها» و دیگر آثاری که حساسیت ها را برانگیخته اند مشکل دارند، به فیلم هایی که در گذشته چنین مشکلاتی داشتند و اکران شدند بنگرند متوجه می شوند حقیقتا هیچ فیلمسازی نمی خواهد جو جامعه را با فیلمی متشنج کند و همه آثار توقیفی بعد از اینکه به نمایش در آمدند هیچ اخلالی را باعث نشدند، پس بهتر است امروز آنان هم در رفتارشان تجدید نظر داشته باشند. اینگونه رفتارها بیشتر از اینکه فرهنگی و سینمایی باشد، سیاسی است.

محمدعلی سجادی: مجلس به جای یاری رساندن به سینمای کم بضاعت، عرصه را بر آن تنگ می کند

محمدعلی سجادی با انتقاد از اعتراض هایی که نسبت به اکران فیلم «قصه ها» به وجود آمده، از آقای ایوبی خواست همچنان به حمایت خود از فیلم ها ادامه دهد.
سجادی گفت: اینگونه توضیح خواستن ها کار قشنگی نیست و ما هم از آقای ایوبی می خواهیم که پای این حمایت هایش بایستد. مجلسی ها به گونه ای رفتار می کنند که انگار که ما هیچ مشکل حاد فرهنگی دیگری در این مملکت نداریم! اکران شدن فیلم «قصه ها» در آشفته بازار امروز و انبوه مصائب دیگری که امروز شاهدش هستیم چه مشکلی را ایجاد می کند؟ به نظر می رسد کسانی دارند به ما آدرس غلط می دهند تا ما بحران های اصلی مملکت را نبینیم.
وی افزود: رخشان بنی اعتماد سال هاست که در این سینماست و چنین رفتارهایی با فیلمسازی که چنین سبقه ای دارد توهین آمیز است. آیا مجلس جز در سینما، در جای دیگری به دعواهای سیاسی اش نمی رسد؟ آیا ناراحتی هایش را سر چیزی غیر از فیلم های ما نمی تواند خالی کند؟ سینمای کم بضاعت ما با تا امروز به هر زحمتی که بوده سالن های سینما را فعال نگه داشته و مجلس ما هم به جای اینکه به سینما کمک کند، دارد بر ضد آن عمل می کند. از یک طرف بودجه نمی دهد و از طرف دیگر با چنین فشارهایی عرصه را بر ما تنگ تر می کند و قطعا این خوشایند نیست.

اسعدیان: تقاضای یک نشست فوری با ایوبی داریم
همایون اسعدیان سخنگوی کانون کارگردانان معتقد است که وضعیت ساخت فیلم‌ها و صدور پروانه نمایش و به دنبال آن اکران‌ آن‌ها اصلاً با ثبات نیست و کانون کارگردانان به شدت نگران این وضعیت است.
همایون اسعدیان(سخنگوی کانون کارگردانان) در گفت‌وگو با ایلنا؛ با اشاره به جلسه سه‌شنبه(۱۵ اردیبهشت) این کانون گفت: در جلسه شب گذشته کانون پیرامون آخرین وضعیت سینمای کشور گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد. در این نشست به این موضوع اشاره شد که وضعیت ساخت و اکران فیلم‌ها چندان رضایت‌بخش نیست.
وی ادامه داد: بخش پروانه نمایش و اتفاقاتی که برای فیلم‌ها افتاده؛ نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده و اینکه فیلم‌هایی با داشتن پروانه نمایش دوباره بازبینی شوند؛ اصلاً امر مطلوبی نیست.
اسعدیان افزود: در بخش پروانه ساخت نیز زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه قرار است سخت‌گیری بیشتری  انجام و ممیزی بیشتری حاکم شود. این امر نگرانی‌هایی را درباره ساخت فیلم‌های جدید به وجود آورده است.
وی افزود: از طرف دیگر؛ هنوز آیین‌نامه مشخصی برای نمایش و اکران فیلم‌ها اجرا نشده و همین مسئله نگران‌کننده است.
وی با اشاره به تغییر دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: ما اصلاً مخالف این نیستیم که محمد حیدری؛ دبیر جشنواره فیلم فجر شده است اما تغییر ناگهانی دبیر یک جشنواره امر پسندیده‌ای نیست زیرا در همه جای دنیا؛ دبیر جشنواره به‌صورت ثابت برای چند سال فعالیت می‌کند.
اسعدیان ادامه داد: مشکلاتی که ذکر شد در جلسه کانون کارگردانان مطرح شد. البته این مشکلات فقط نظر شورای مرکزی یا اعضای کانون کارگردانان نیست بلکه تعدای از سینماگران و کارگردانان سینما نیز با اعضای کانون تماس گرفتند و نگرانی‌های خود را مطرح کردند.
سخنگوی کانون کارگردانان ادامه داد: جمع‌بندی نظرات نشان می‌دهد کلیت وضعیت پروانه ساخت؛ صدور پروانه نمایش و همچنین نحوه اکران فیلم‌ها وضعیت باثباتی نیست و نگران‌کننده است. به همین دلیل ما تقاضا کردیم یک جلسه فوری با حجت‌الله ایوبی برگزار کنیم و نقطه نظرات خود را در این جلسه مطرح کنیم. به احتمال فراوان این جلسه در روزهای آینده برگزار می‌شود و مفاد آن نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + دوازده =