یافتن تاریخ آخرین زمان خاموش شدن کامپیوتر

0
17
رایانه

 

در گزارش زیر شما را با ترفندهای پیدا کردن زمان دقیق آخرین باری که کامپیوتر را خاموش کرده اید آشنا می کنیم.

به گزارش دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آیا تاکنون پیش آمده است که بخواهید به تاریخ و زمان دقیق آخرین باری که کامپیوتر Shutdown شده است پی ببرید؟ در این ترفند قصد داریم نحوه پی بردن به این موضوع را از طریق 3 راه مختلف در ویندوزهای XP و ویستا به شما آموزش دهیم.

 

راه اول:

اگر از ویندوز XP استفاده می‏کنید، از منوی Start به Run بروید و ذعبارت Eventvwr.msc را وارد کرده؛ Enter بزنید. در پنجره Event Viewer، از منوی کناری بر روی System کلیک کنید.

 

حالا در قسمت دیگر پنجره، لیستی را مشاهده می‏کنید که در بالای لیست، تیتر یکی از ستون‏ها Event وجود دارد بر روی Event کلیک کنید تا جدول بر اساس این لیست مرتب شود اکنون در این ستون عدد 6006 را پیداکنید.

 

خواهید دید که تعدادی 6006 وجود دارد. این‏ها هر کدام تاریخ‏ها و زمان‏های خاموش شدن کامپیوتر شما هستند. بالاترین 6006 موجود در صفحه آخرین زمان خاموش شدن کامپیوتر است با مشاهده این سطر می‏توانید در ستون‏های Date و Time به ترتیب تاریخ و ساعت خاموش شدن رایانه را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

ویندوز ویستا

اما اگر از ویندوز ویستا استفاده می‏کنید:

بر روی منوی Start کلیک کنید عبارت Eventvwr.msc را وارد کرده و Enter بزنید. در پنجره Event Viewer، از منوی کناری بر روی Windows Logs و سپس کلیک کنید حالا در قسمت دیگر پنجره، لیستی را مشاهده می‏کنید. در بالای لیست، تیتر یکی از ستون‏ها Event است. بر روی Event کلیک کنید تا جدول بر اساس این لیست مرتب شود اکنون در این ستون تعدادی زیادی از عدد 1074 را می بینید که آنها هر کدام تاریخ‏ها و زمان‏های خاموش شدن کامپیوتر شما هستند و مانند بالاترین 1074، آخرین زمان خاموش شدن کامپیوتر به شما رمی رود. با مشاهده این سطر می‏توانید در ستون Date and Time به ترتیب تاریخ و ساعت خاموش شدن رایانه را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

راه دوم

این راه از طریق رجیستری ویندوز انجام می‏پذیرد.

از منوی Start وارد Run شده و عبارت regedit را وارد نموده و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز شود.به مسیر زیر بروید:

 

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlWindows

 

از قسمت دیگر پنجره، ShutdownTime را بیابید و بر روی آن کلیک کنید. پس از انتخاب ShutdownTime، از منوی File بر روی Export کلیک کرده و در پنجره Export Registry File، گزینه Save as type را بر روی Text Files تنظیم کنید حالا فایل را با نام دلخواه در محیط مناسبی ذخیره کنید.

 

اکنون توسط My Computer به محلی که این فایل را ساخته‏اید بروید. بر روی فایل دوبار کلیک کنید تا توسط Notepad باز شود. اکنون در خط سوم این فایل متنی و در جلوی عبارت Last Write Time، می‏توانید آخرین تاریخ و ساعت خاموش شدن کامپیوتر را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

راه سوم

راه آخر شاید ساده‏ترین راه باشد و این ترفند به این گونه است که؛ از منوی Start به All Programs و سپس Accessories رفته و بر روی Notepad کلیک کنید. حال در محیط Notepad کدهای زیر را عینأ Copy و Paste نمایید:

 

strValueName = “HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlWindows” _

& “ShutdownTime”

Set oShell = CreateObject(“WScript.Shell”)

Ar = oShell.RegRead(strValueName)

Term = Ar(7)*(2^56) + Ar(6)*(2^48) + Ar(5)*(2^40) + Ar(4)*(2^32) _

+ Ar(3)*(2^24) + Ar(2)*(2^16) + Ar(1)*(2^8) + Ar(0)

Days = Term/(1E7*86400)

WScript.Echo “(www.Tarfandestan.com) Akharin Tarikh va Zamaneh Khamoosh Shodaneh Computer = ” & CDate(DateSerial(1601, 1, 1) + Days)

 

پس از کپی کدهای فوق، از منوی File بر روی Save as کلیک کنید. سپس فایل را با نام دلخواه و پسوند vbs. ذخیره کنید حالا به مسیری که فایل را ذخیره کرده‌اید مراجعه کنید. پس از دوبار کلیک بر روی فایل، آخرین تاریخ و زمان خاموش شدن کامپیوتر را مشاهده خواهید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here