بانوان

محبوب ترین آزمایشگاه بانوان برای آزمایشات غربالگری حاملگی

آزمایش غربالگری حاملگی، مجموعه ای از تست های خون و سونوگرافی است که به منظور بررسی سلامت جنین و شناسایی احتمال وجود ناهنجاری های کروموزومی، ژنتیکی و فیزیکی در آن انجام می شود. آزمایش غربالگری جنین در سه مرحله اصلی در طول بارداری انجام می شوند: آزمایش غربالگری سه ماهه اول، آزمایش غربالگری سه ماهه دوم و آزمایش غربالگری سه ماهه سوم.

انجام این آزمایش ها برای تضمین سلامت مادر و جنین بسیار مهم است و می تواند در پیشگیری و درمان بیماری ها و مشکلات مادرزادی موثر باشد. با توجه به اهمیت این آزمایش‌ها برای زندگی سالم بانوان ایران زمین، حتما باید انجام آنها را به بهترین آزمایشگاه واگذار کرد. آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی تهران لب یکی از بهترین آزمایشگاه های تهران است که انواع آزمایش غربالگری بارداری بانوان را با دقت بالا و در کمترین زمان ممکن انجام می دهد.

«برای تماس با آزمایشگاه تهران لب می توانید از شماره تلفن 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها استفاده کنید.

آزمایش غربالگری حاملگی چیست و چرا برای بانوان مهم است؟

آزمایش های غربالگری حاملگی، تست های پزشکی هستند که در طول بارداری انجام می شوند. این تست ها به پزشک شما کمک می کنند تا بفهمد وضعیت سلامت مادر و جنین در چه شرایطی است. همچنین ممکن است برخی از این تست ها را چندین بار در طول بارداری و قبل از زایمان انجام می دهید.

تست های دیگری مثل آزمایش‌ های تشخیصی هم وجود دارند که در صورت مشکوک بودن جواب آزمایش غربالگری، مورد نیاز خواهند بود. تست های غربالگری حاملگی برای بررسی ابتلای جنین شما به مشکلات سلامتی انجام می شود، مشکلاتی مثل:

نقص های مادرزادی: بیماری هایی که از زمان تولد وجود دارند. این بیماری ها شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را مختل میکنند و می توانند مشکلات بسیاری در سلامت کلی، رشد بدن و کارکرد آن ایجاد کنند.

بیماری های ژنتیکی و کروموزومی: این بیماری ها با ایجاد تغییر در ژن ها و کروموزوم ها می شوند.

آزمایش غربالگری شامل چه تست هایی است؟

شما می توانید این تست های پیش از زایمان را چندین بار در طول بارداری انجام دهید:

 • بررسی فشار خون: پزشک شما فشار خونتان را بررسی می کند تا مطمئن شود از به بیماری پره اکلامپسی مبتلا نیستید. پره اکلامپسی فشار خون بالا است که ممکن است بعد از هفته بیستم بارداری رخ دهد.
 • آزمایش ادرار: این تست، ادرار شما را برای عفونت هایی مانند عفونت مثانه یا کلیه یا بیماری هایی مانند پره اکلامپسی، بررسی می کند.
 • آزمایش خون: این آزمایش غربالگری، مادر را برای عفونت های خاصی مانند سیفلیس، هپاتیت B و HIV، آزمایش میکند.
 • آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش HPV: از مهم ترین آزمایش های غربالگری که با بررسی سلول های دهانه رحم، وجود ویروس HPV و همچنین اختلالات دیگر در سلول های این قسمت را بررسی میکند.

چه تست هایی در آزمایش غربالگری اول رایج هستند؟

آزمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری، میتواند شامل تست های بسیاری باشد. برای همین باید با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید کدام تست ها برای شما مناسب هستند. برخی از این تست ها شامل موارد زیر میباشند:

 • غربالگری برای بیماری های ژنتیکی: این تست غربالگری، خون یا بزاق شما را بررسی می کند تا ببیند آیا شما ناقل بیماری ژنتیکی خاصی هستید یا نه؛ چرا که این بیماری ها ممکن است روی جنین تأثیر بگذارد.
 • آزمایش DNAسل فری: این آزمایش غربالگری جنین، خون شما را برای بررسی DNA جنین بررسی می کند.
 • آزمایش CSV: این آزمایش تشخیصی، جفت را بررسی میکند تا بفهمد آیا جنین شما شرایط بیماری دارد یا نه. این آزمایش غربالگری جنین در هفته های 10 تا 13 بارداری انجام می شود و میتواند خطر سقط را به دنبال داشته باشد.
 • سونوگرافی و آزمایش خون سه ماهه اول: این تست ها از امواج صوتی و آزمایش خون برای بررسی مشکلاتی مثل سندروم داون، نارسایی قلبی و… استفاده میکند.

تهران لب، بهترین گزینه آزمایش غربالگری حاملگی بانوان

چه تست هایی در آزمایش غربالگری دوم رایج هستند؟

آزمایش غربالگری سه ماهه دوم نیز شامل آزمایش خون و سونوگرافی به همراه تست های مکمل است که در ادامه مشاهده میکنید:

 • آزمایش خون چهارگانه: این تست غربالگری خون مادر را برای احتمالی برخی از نقایص مادرزادی مانند سندرم داون بررسی میکند.
 • سونوگرافی: سونوگرافی رشد و توسعه جنین شما را بررسی می کند و برای هر گونه نقص مادرزادی بررسی می کند.
 • آمنیوسنتز: در آزمایش آمنیوسنتز، یک نمونه از مایع آمنیوتیک از اطراف جنین گرفته می شود، این آزمایش احتمال سقط جنین را به همراه دارد
 • آزمایش دیابت بارداری: در این آزمایش، میزان گلوکز خون مادر بررسی میشود تا مطمئن شویم که او به دیابت بارداری مبتلا نیست.
 • آزمایش پاپ اسمیر: این آزمایش شامل بررسی سلول های دهانه رحم و واژن است و هرگونه اختلال و عفونت را بررسی میکند.

چه تست هایی در آزمایش غربالگری سوم رایج هستند؟

در آزمایش غربالگری سه ماهه سوم، پزشک شما یک تست برای بیماری استرپتوکوک گروه B (یا بیماری GBS) انجام می دهد. استرپتوکوک گروه B عفونتی است که شما می توانید در زمان زایمان به جنین خود منتقل کنید.

علاوه بر آن، انجام آزمایش HPV و آزمایش پاپ اسمیر در این زمان بسیار رایج است، چرا که برخی والدین، نگران عفونت های مختلف واژینال و یا ابتلا به ویروس HPV هستند که با انجام این تست ها میتوان از این بابت مطمئن شد.

گفتنی است که برخلاف برخی از مطالب پزشکی، ویروس HPV میتواند در حین زایمان و خروج از واژن به جنین منتقل شده و در آینده باعث ایجاد زگیل در گلو شود.

«برای تماس با آزمایشگاه تهران لب می توانید از شماره تلفن 1650 برای استان تهران و 88709970-021 برای دیگر استان‌ها استفاده کنید.

آدرس تهران لب: تهران، خیابان ولیعصر، ابتدای پارک ساعی، پلاک 2173»

چرا آزمایشگاه تهران لب، بهترین آزمایشگاه غربالگری بارداری است؟

آزمایش های غربالگری حاملگی بسیار مهم و حیاتی برای سلامت مادر و جنین هستند. آزمایش غربالگری جنین می تواند بسیاری از ناهنجاری ها و بیماری های مادرزادی و ژنتیکی را شناسایی کند و در پیشگیری و درمان آن ها موثر باشد، پس برای انجام آزمایش غربالگری بارداری باید به یک آزمایشگاه معتبر و مجهز مراجعه کرد. تهران لب یکی از محبوب ترین آزمایشگاه های تهران است که با داشتن تجهیزات مدرن و کادر متخصص، انواع این آزمایشات را شامل آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش HPV و آزمایش غربالگری سه ماهه (اول، دوم، سوم) را ارائه میکند.

تهران لب یک آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی محبوب در تهران است که با داشتن تجهیزات مدرن و کادر متخصص، انواع آزمایش غربالگری جنین را با استانداردهای بین المللی ارائه می دهد. این آزمایشگاه علاوه بر کیفیت بالا، خدمات ویژه ای را به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

آزمایش غربالگری جنین با بیمه

یکی از مزایای تهران لب این است که این آزمایشگاه، با اغلب شرکت های معتبر بیمه کشور همکاری دارد و شما عزیزان می توانید هزینه آزمایش غربالگری جنین را با بیمه تسویه کند. این امر باعث می شود که شما نگران مسائل مالی نباشید و با خیال راحت از خدمات پزشکی با کیفیت این آزمایشگاه استفاده کنید.

درحال حاضر تهران لب با بیش از 20 نوع بیمه مختلف قرارداد داشته و شما می توانید تخفیفات ویژه ای را دریافت کنید.

مشاوره ژنتیک قبل و بعد آزمایش غربالگری

تهران لب فقط یک آزمایشگاه نیست، بلکه یک مرکز مشاوره ژنتیک هم هست. این آزمایشگاه به شما در قبل و بعد از انجام آزمایش های غربالگری، مشاوره ژنتیک رایگان ارائه می دهد و به سوالات و نگرانی های شما پاسخ می دهد.

شما می توانید با تماس با شماره تلفن آزمایشگاه یا مراجعه به سایت تهران لب، با پزشکان و متخصصان مجرب این آزمایشگاه صحبت کنید و از آخرین اطلاعات و راهنمایی های مربوط به آزمایش های غربالگری بهره مند شوید.

چرا آزمایشگاه تهران لب، بهترین آزمایشگاه غربالگری بارداری است؟

سوالات متداول در مورد آزمایش های غربالگری حاملگی از مجله اینترنتی زندگی سالم

 1. آیا آزمایش های غربالگری حاملگی اجباری هستند؟

خیر، این آزمایشات اختیاری هستند و شما می توانید تصمیم بگیرید که آنها را انجام دهید یا خیر. اگرچه، اکثر والدین امروزه نسبت به اهمیت بالای آزمایش غربالگری آگاه هستند و انجام آن را در اولویت میگذارند.

 1. چه زمانی باید آزمایش های غربالگری حاملگی را انجام دهیم؟

آزمایش های غربالگری حاملگی در سه مرحله اصلی در طول بارداری انجام می شوند: سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم. برای هر آزمایش زمان خاصی وجود دارد که باید رعایت شود.

تذکر: همواره برای اطلاع از زمان دقیق هر آزمایش، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

منبع:

https://keyluck.ir/tehran-lab-laboratory/

https://tabb.ir/چرا-تهران-لب-بهترین-آزمایشگاه-بارداری/

https://virgool.io/@tehranlab/بهترین-آزمایشگاه-تهران-برای-غربالگری-shczgqoj3wr7

https://tehranlab.com/departments/screening/

https://www.zendegisalem.com/ضرورت-انجام-تست%e2%80%8cهای-غربالگری-در-دوران/

https://www.zendegisalem.com/تست-پاپ-اسمیر/

https://www.zendegisalem.com/زگیل-تناسلی-در-آقایان-و-خانمها/

ویدیو زیر را مشاهده کنید تا بیشتر با آزمایش های غربالگری آشنا شوید:

در این ویدئو در مورد آزمایش های غربالگری که در دوران بارداری و پس از تولد نوزاد شما وجود دارد، شرح داده شده است.

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا