دانستنی ها

چرا موسیقی برای مغز خوب است؟

تاثیر موسیقی بر مغز | آیا موسیقی واقعاً می‌تواند بر سلامتی، یادگیری، عملکرد شناختی، کیفیت زندگی و حتی خوشبختی شما تأثیر بگذارد؟ یک تحقیق اخیر در مورد موسیقی و سلامت مغز که توسط انجمن بازنشستگان آمریکا AARP انجام شد، یافته‌های جالب توجهی را در مورد تأثیر موسیقی بر سلامت شناختی و احساسی نشان داد:

  • شنوندگان موسیقی امتیازات بالاتری برای سلامت ذهنی داشتند و در مقایسه با عموم افراد، سطح اضطراب و افسردگی در آنها کمی کاهش یافته بود.
  • از بین کسانی که گزارش می‌کنند در کودکی غالباً در معرض موسیقی قرار گرفته‌اند، 68٪ توانایی خود در یادگیری چیزهای جدید را “عالی” یا “بسیار خوب” ارزیابی کرده‌اند، در حالی که 50٪ افرادی که در معرض موسیقی نبوده‌اند چنین ارزیابی کرده‌اند.
موسیقی و سلامت مغز
موسیقی و سلامت مغز

موسیقی تقریباً کل مغز را فعال می‌کند

نشان داده شده است که موسیقی برخی از گسترده‌ترین و متنوع‌ترین شبکه‌های مغز را فعال می‌کند. قسمت‌هایی از مغز که درگیر احساس هستند، نه تنها در هنگام موسیقی احساسی فعال می‌شوند، بلکه همگام‌سازی می‌شوند. موسیقی همچنین نواحی مختلف حافظه را فعال می‌کند. و جالب اینکه موسیقی سیستم حرکتی را فعال می‌کند.

ازش استفاده کن یا رهاش کن

خب، بنابراین موسیقی تقریباً تمام مغز را فعال می‌کند. چرا این قدر مهم است؟ آیا تا به حال این عبارت را شنیده‌اید که “اگر از آن استفاده نکنید، آن را از دست خواهید داد”؟ به نظر می‌رسد که این در واقع در مغز درست است. مسیرهای مغزی، و حتی شبکه‌های کلی، هنگام استفاده تقویت می‌شوند و در صورت عدم استفاده ضعیف می‌شوند. دلیل آن، کارآیی مغز است؛ هنگامی که از سالها قبل از آن استفاده نشده است، حفظ قدرت یک مسیر مغزی به زحمت نخواهد افتاد. مغز از نورون‌های موجود در آن مسیر برای چیز دیگری استفاده خواهد کرد. این نوع تغییرات باید به ‌طور حسی برای شما واضح باشد، به همین دلیل اگر 20 سال از آن استفاده نکرده باشید صحبت کردن با آن زبان بیگانه دشوارتر است؛ بسیاری از مسیرهای قدیمی تخریب شده و از سلولهای عصبی برای اهداف دیگر استفاده می‌شود.

موسیقی شبکه‌های مغز شما را قوی نگه می‌دارد

 بنابراین، چگونه موسیقی باعث بهبود سلامت، تقویت یادگیری، تحریک عملکرد شناختی، بهبود کیفیت زندگی و حتی القای خوشبختی می‌شود؟ پاسخ این است که، از آنجا که موسیقی می‌تواند تقریباً تمام نواحی و شبکه‌های مغزی را فعال کند، می‌تواند به حفظ تعداد بی‌شماری از مسیرها و شبکه‌های مغزی، از جمله شبکه‌هایی که در سلامتی، یادگیری، عملکرد شناختی، کیفیت زندگی و شادی نقش دارند، کمک کند. در حقیقت، فقط یک موقعیت دیگر وجود دارد که می‌توانید همزمان تعداد زیادی از شبکه‌های مغزی را فعال کنید، و این زمانی است که در فعالیت‌های اجتماعی شرکت می‌کنید.

music good for the brain
music good for the brain

برقصید

چگونه موسیقی را وارد زندگی خود کنید؟ خیلی راحته. موسیقی می تواند خلق و خوی شما را بالا ببرد، بنابراین اگر احساس کسلی می‌کنید موسیقی شاد پخش کنید. و اگر موسیقی را با یک فعالیت هوازی و اجتماعی ترکیب کنید، می‌توانید حداکثر بهره سلامتی را از آن دریافت کنید. در یک کلاس زومبا شرکت کنید.

دسترسی به منبع :Why is music good for the brain

بیشتر بدانید : با دانستی ها در زندگی سالم

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا