پزشکی

انواع روش‌های سفید کردن دندان

انواع روش‌های سفید کردن دندان | چه کسی دندان‌های خیره کننده و سفید را دوست ندارد؟ سفید کردن دندان یکی از پرطرفدارترین روشهای دندانپزشکی است که هر ساله انجام می‌شود. با گذشت زمان، نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن و به سادگی افزایش سن و پیری می‌تواند باعث لکه شدن دندان‌های شما شود، همانطور که داروهای خاصی نظیر تتراسایکلین می‌توانند این کار را انجام دهند. در صورتی که می‌خواهید دندان‌هایتان را سفید و درخشان کنید گزینه‌های زیادی در دسترس هستند. در زیر چند گزینه برای کمک به انتخاب بهترین سفید کننده دندان برای شما وجود دارد!

راه‌های مختلف سفید کردن دندان

“سفید کردن” دندان به عنوان یک فرآیندی تعریف شده است که ظاهر دندان‌ها را سفیدتر می‌کند. دو راه وجود دارد که معمولا انجام می‌شود، محصولات سفید کننده بلیچینگ و غیر بلیچینگ.

اغلب اصطلاح “بلیچینگ” و “سفید کردن” به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما اصطلاح “بلیچینگ” تنها زمانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که محصول حاوی بلیچ یا سفید کننده باشد. یک محصول زمانی که غذاها و ذرات را بدون بلیچ کردن از دندان حذف می‌کند، سفید کننده در نظر گرفته می‌شود.

محصولات سفید کننده حاوی پراکسید (هیدروژن پراکسید یا کاربامید پروکساید) هستند و این محصولات هر دو لکه‌های سطحی و عمیق روی دندان‌ها را حذف می‌کنند و می‌توانند باعث شوند که دندان‌ها حتی روشن‌تر از سایه طبیعی خود به نظر برسند. راه‌های مختلف سفید کردن دندان‌ها به شرح زیر است:

انواع روش‌های سفید کردن دندان
انواع روش‌های سفید کردن دندان

بلیچینگ

ماده فعال در سفید کننده‌های دندان در دسترس از طریق دندانپزشکان و داروخانه‌ها، پراکسید (هیدروژن یا کاربامید) است. هیدروژن پراکسید عامل حقیقی بلیچینگ است، در حالی که کاربامید پروکساید در هیدروژن پراکسید تجزیه می‌شود.

محصولات بلیچینگ که می‌توانید از دندانپزشک بگیرید خیلی قوی‌تر از آنهایی است که بدون نسخه (OTC) خریداری می‌شوند. سفید کننده‌های استفاده شده توسط دندان پزشک ممکن است تا 35٪ تا 45٪ پراکسید داشته باشند، در حالی که کیت سفید کننده خریداری شده از فروشگاه مانند نوارهای سفید کننده یا تری‌ها معمولا 7٪ پراکسید دارند. سایر مواد چه آنهایی که توسط دندانپزشک مصرف می‌شوند و چه بدون نسخه‌ها OTC عبارتند از گلیسیرین، کربوپول، سدیم هیدروکسید و طعم دهنده‌ها.

در مورد بلیچینگ بیشتر بدانید

اگر تصمیم به سفید کردن دندان‌هایتان دارید، ابتدا با دندان پزشک خود مشورت کنید. دندان پزشک می‌تواند بهترین گزینه‌های سفید کننده دندان را به شما ارائه دهد و برنامه‌ی درمان را به منظور اجتناب از عوارض نظارت کند.

سفید کردن حرفه‌ای می‌تواند در حدود یک ساعت در مطب دندانپزشک انجام شود. این روش شامل استفاده از یک ژل سفید کننده دندان حاوی بین 25 تا 40 درصد هیدروژن پراکسید است، و سپس با استفاده از یک لامپ حرارت مخصوص در دندان‌هایتان به مدت سه فاصله‌ی 20 دقیقه‌ای، با استفاده مجدد از ژل بین فواصل انجام می‌شود.

برخی از دندانپزشکان همچنین ممکن است از یک لیزر استفاده کنند که گزارش شده است پروسه سفید کردن را تسریع کرده یا فعال می‌کند. در طول فرآیند سفید کننده یک مانع حفاظتی برای حفظ لب‌ها، لثه‌ها و زبان در برابر ژل سفید کننده استفاده می‌شود که روی دندان‌های شما جای می‌گیرد. برای نتایج مطلوب، دندانپزشک معمولا به شما تری‌های سفید کننده‌ای قالب‌گیری شده را برای دندان‌هایتان می‌دهد تا بتوانید از محلول‌های بلیچینگ در منزل همچنان استفاده کنید.

خمیر دندان سفید کننده

خمیردندان حاوی ساینده‌های خفیف مانند سیلیس، آلومینیوم اکسید، کلسیم کربنات و جوش شیرین است که به حذف لکه‌های سطحی کمک می‌کند. خمیر دندان‌های سفید کننده مانند محصولات سفید کننده حرفه‌ای حاوی بلیچ نیستند، اما معمولا حاوی عامل صیقل اضافی یا عوامل شیمیایی هستند که می‌توانند به حذف لکه‌های سطحی اضافی کمک کنند.

آنها به حذف لکه‌های عمیق کمک نمی‌کنند. خمیر دندان‌های سفید کننده ممکن است همچنین بیشتر از آنچه دندان پزشکان توصیه می‌کنند ساینده باشند. اکثر خمیر دندان‌های سفید کننده تنها می‌توانند یک درجه دندان‌های شما را سفید کنند.

دسترسی به منبع : Types of teeth whitening methods

بیشتر بخوانید : رفع جرم پشت دندان های جلو

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا