اجتماعی

تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر سیاست، تجارت، جامعه و …

تاثیر رسانه‌های اجتماعی | فناوری اطلاعات و ارتباطات طی دو دهه گذشته رشد و تغییر سریع و زیادی داشته و یکی از پیشرفت‌های اصلی آن پیدایش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی است.

تکنولوژی به سرعت در حال تغییر و پیشرفت است. به عنوان مثال پیشرفت فناوری تلفن‌های همراه نقش موثری بر فعالیت در رسانه‌های اجتماعی دارد. تلفن‌های همراه ابزار اتصال را در هر مکان و هر زمان در هر دستگاهی در دسترس همه قرار می‌دهند.

چرا مردم اطلاعات را به اشتراک می‌گذارند؟

یک تحقیق جالب توسط گروه بینش مشتریان نیویورک تایمز، انگیزه‌های شرکت کنندگان برای به اشتراک گذاری اطلاعات در رسانه‌های اجتماعی را آشکار کرد، که شامل تمایل به اشتراک‌گذاری محتوای ارزشمند و سرگرم کننده برای دیگران است. و از دیگر انگیزه‌های افراد برای به اشتراک گذاری اطلاعات، معرفی خود؛ برای رشد و تقویت روابط و اطلاع رسانی درباره برندهای مورد علاقه‌شان است.

این عوامل باعث شده است که شبکه‌های اجتماعی به ابزاری مفید برای حفظ ارتباط با دوستان و خانواده تبدیل شود.

7 تاثیر رسانه‌های اجتماعی

1. تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر سیاست

طی مطالعات انجام شده، از هر 5 فرد بالغ آمریکایی، 1 نفر اخبار سیاسی را از طریق رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کند. طی نتایج حاصل از این مطالعه، افرادی که اخبار سیاسی را از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند اطلاعات کمتری داشته و بیشتر در معرض آگاهی از اخبار غلط و ادعاهای ثابت نشده قرار دارند.

در مقایسه با سایر رسانه‌ها، تأثیر رسانه های اجتماعی در مبارزات سیاسی رشد چشمگیری داشته است. شبکه‌های اجتماعی نقش بسیار مهمی را در سیاست‌های انتخاباتی بعهده دارند- از نامزدی ناموفق هاوارد دین در سال 2003، تا انتخاب اولین رئیس‌جمهور آفریقایی-آمریکایی در سال 2008، و بار دیگر در کمپین دونالد ترامپ.

رسانه‌های اجتماعی

2. تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر جامعه

تقریباً یک چهارم جمعیت جهان در شبکه‌هایی از جمله اینستاگرام فعال هستند. در ایالات متحده، نزدیک به 80٪ از کل کاربران اینترنت در این پلت فرم هستند. از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی بر پایه تعاملات بین افراد استوار است، هرچه افراد بیشتری از آن‌ها استفاده کنند، شبکه‌های اجتماعی قدرتمندتر می‌شوند.

بدون رسانه‌های اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، اخلاقی، محیطی و سیاسی کمتر دیده خواهند شد.

در حالی که فعالیت رسانه‌های اجتماعی منجر به افزایش آگاهی در مورد مسائل اجتماعی می‌شود، سوالاتی در مورد اینکه آیا این آگاهی به تغییر واقعی تبدیل می‌شود یا نه پیش می‌آید. برخی بر این باورند که شبکه‌های اجتماعی وسیله‌ای برای به اشتراک‌گذاری نگرانی‌ها در مورد مسائل اجتماعی از طریق رایانه و تلفن همراه هستند و به این ترتیب نیازی به مشارکت فعال در کمپین‌های حضوری و حقیقی نیست. و خب حمایت و پشتیبانی در اینجور مواقع فقط وابسته به یک لایک یا به اشتراک‌گذاری محتوا است.

3. تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر تجارت

شرکت‌ها اهمیت استفاده از رسانه‌های اجتماعی را در برقراری ارتباط با مشتریان و کسب درآمد می‌دانند.

شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند از رسانه‌های اجتماعی برای ایجاد بینش، تحریک تقاضا و ایجاد محصولات هدفمند استفاده کنند.

به کارگیری کامل فناوری‌های اجتماعی در محل کار، مرزها را حذف می‌کند، بودن در فضای محدود و انزوا را ازبین می‌برد و باعث افزایش تعامل شده و به ایجاد مهارت و دانش بیشتر در کارمندان کمک می‌کند.

بُعد منفی قضیه این است که در صورت عدم اشتراک گذاری اجتماعی کافی، اعتبار کسب و کار از بین می‌رود.

این نتایج ماهیت دو طرفه تأثیر رسانه‌های اجتماعی را برجسته می‌کند. زمانی که محصولات به وفور به اشتراک گذاشته می‌شوند، فروش افزایش می‌یابد. اما وقتی عکس این قضیه رخ دهد، مشتریان نسبت به محصول و شرکت بی‌اعتماد می‌شوند.

همچنین بخوانید :

چند استراتژی مهم رسانه‌های اجتماعی که باید بدانید

4. تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر دنیای کسب و کار

رسانه‌های اجتماعی تأثیر به سزایی بر جذب نیرو و استخدام داشته‌اند. شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای مانند لینکدین، جزو پلتفرم‌های مهم رسانه‌های اجتماعی برای افرادی است که به دنبال برجسته شدن در حرفه خود می‌باشد؛ که به افراد اجازه می‌دهند تا برند شخصی‌شان را ایجاد و بازاریابی کنند.

نوزده درصد از مدیران استخدام، تصمیمات استخدامی خود را بر اساس اطلاعات یافت شده در رسانه‌های اجتماعی می‌گیرند. بر اساس نظرسنجی استخدام رسانه‌های اجتماعی CareerBuilder در سال 2018، 70 درصد از کارفرمایان از سایت‌های شبکه‌های اجتماعی برای تحقیق در مورد نامزدهای شغلی استفاده می‌کنند.

اثرات رسانه‌های اجتماعی

5. تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر آموزش و توسعه

نامزدهای شغلی که مهارت‌های خود را در جدیدترین و پیشرفته‌ترین تکنیک‌های رسانه‌های اجتماعی توسعه می‌دهند، گزینه مناسب‌تر و بدرد بخورتری هستند.

یک نظرسنجی در سال 2020 توسط OnePoll به نمایندگی از Pearson and Connections Academy از 2000 والدین آمریکایی و فرزندان دبیرستانی آنها در مورد “شرایط جدید” دبیرستان سوال کرد. شصت و هشت درصد از دانش آموزان و 65 درصد از والدین آنها معتقدند که رسانه‌های اجتماعی یک ابزار مفید و بخشی از شرایط جدید دبیرستان خواهد بود.

وبلاگ‌ها، ویکی‌ها، لینکدین، و پادکست‌ها در حال حاضر ابزارهای رایجی برای یادگیری در بسیاری از موسسات آموزشی هستند. رسانه‌های اجتماعی به افزایش یادگیری آنلاین از راه دور کمک کرده‌اند.

علیرغم موارد مربوط به نود حریم خصوصی و برخی موارد تقلب در بین زبان آموزان از راه دور، این امر مانع استفاده از بسترهای اجتماعی در آموزش نشده است.

6. چالش‌های رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی محکوم به ترویج آسیب‌های اجتماعی هستند، از جمله:

تهدیدات سایبری:

نظرسنجی موسسه آزار و اذیت سایبری در سال 2019 از دانش‌آموزان دبیرستانی و راهنمایی ایالات متحده نشان داد که بیشتر از 36 درصد اعلام کرده‌اند که در مقطعی از زندگی خود مورد آزار و اذیت سایبری قرار گرفته‌اند و 30 درصد آنها دو بار یا بیشتر قربانی این موضوع شده‌اند. بعلاوه مشخص شد که تقریباً 15 درصد افراد اعتراف کرده‌اند که حداقل یک بار شخصی را مورد آزار و اذیت سایبری قرار داده‌اند و نزدیک به 11 درصد اذعان کرده‌اند که این کار را دو بار یا بیشتر انجام داده‌اند. نوجوانان می‌توانند از شبکه‌های اجتماعی برای انتشار شایعات، اشتراک‌گذاری ویدئوهایی با هدف تخریب شهرت و باج‌گیری دیگران سوء استفاده کنند.

نبود حریم خصوصی

مزاحمت، سرقت هویت، حملات شخصی و سوء استفاده از اطلاعات، برخی از تهدیدات کاربران شبکه‌های اجتماعی است. بیشتر اوقات، خود کاربران مقصر هستند چراکه محتوایی را به اشتراک می‌گذارند که نباید در معرض دید عموم باشد و کاملا شخصی هستند.

متأسفانه، زمانی که محتوای خصوصی حذف می‌شود، معمولاً خیلی دیر شده است. و محتوا ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شخصی و حرفه‌ای فرد شود.

7. تاثیر رسانه‌های اجتماعی بر روابط

یکی از تأثیرات بد رسانه‌های اجتماعی، ترغیب افراد به برقراری دوستی‌های مجازی به جای دوستی‌های واقعی است. اصطلاح “دوست” که در رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شود با دوستی‌های واقعی یک دنیا فرق دارند. دوستان واقعی در واقع یکدیگر را از نزدیک می‌شناسند و اغلب رو در رو با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا